2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ubezpieczenie ryzyk komunikacyjnych wybranych jednostek organizacyjnych Gminy Miejskiej Kraków
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest ubezpieczenie ryzyk komunikacyjnych wybranych jednostek organizacyjnych Gminy Miejskiej Kraków. 2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera umowa (wraz z załącznikami nr 1, 2 i 3).
Vorherige Bekanntmachung: 768500-2025
Interne Kennung: OR-10.271.77.2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Mając na względzie art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy, Zamawiający skrócił termin składania ofert w postępowaniu, zwanym dalej również „Postępowaniem”, z uwagi na zaistnienie przesłanki polegającej na pilnej potrzebie udzielenia zamówienia oraz uzasadnionym skróceniu terminu składania ofert. Uzasadnienie: W przypadku Postępowania mamy do czynienia ze specyficznym zamówieniem, które ma za zadanie zapewnić ochronę ubezpieczeniową pojazdom mechanicznym Gminy Miejskiej Kraków w zakresie: 1. obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, o którym mowa w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (tekst jednolity Dz. U. z 2025 r., poz. 367 z późn. zm.) oraz w Sekcji II Rozdziale 2 Załącznika nr 1 do wzoru Umowy, zwanego dalej również „ubezpieczeniem OC”, „OC” lub „OC PPM”; 2. ubezpieczenia Auto Casco, o którym mowa w Sekcji II Rozdziale 3 Załącznika nr 1 do wzoru Umowy, zwanego dalej również „ubezpieczeniem AC” lub „AC”; 3. ubezpieczenia Następstw Nieszczęśliwych Wypadków Kierowców i Pasażerów, o którym mowa w Sekcji II Rozdziale 4 Załącznika nr 1 do wzoru Umowy, zwanego dalej również „ubezpieczeniem NNW” lub „NNW”; 4. ubezpieczenia Assistance, o którym mowa w Sekcji II Rozdziale 5 Załącznika nr 1 do wzoru Umowy, zwanego dalej również „ubezpieczeniem ASS” lub „ASS”; 5. ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych w ruchu zagranicznym, o którym mowa w Sekcji II Rozdziale 6 Załącznika nr 1 do wzoru Umowy, zwanego dalej również „ubezpieczeniem ZK” lub „ZK”. Ww. ubezpieczenia stanowią usługę, w ramach której w razie określonego w warunkach tych ubezpieczeń zdarzenia, Wykonawca poprzez swoje świadczenie doprowadzi do naprawienia szkody poprzez: zapłatę odszkodowania za szkodę wyrządzoną w majątku Gminy (zniszczenia lub utraty pojazdu mechanicznego w ubezpieczeniu AC), zapłatę odszkodowania za szkodę osobową lub rzeczową wyrządzoną osobie trzeciej w związku z ruchem pojazdów mechanicznych (w ubezpieczeniu OC PPM oraz w ubezpieczeniu ZK), zapłatę odszkodowania za szkodę osobową wyrządzoną kierującemu lub pasażerom w związku z ruchem pojazdów mechanicznych (w ubezpieczeniu NNW), organizację natychmiastowej pomocy assistance za pośrednictwem Centrum Alarmowego i pokrycie jej kosztów dla pojazdów mechanicznych (w ubezpieczeniu ASS). Umożliwi to naprawienie ww. szkód ze środków Wykonawcy, a nie ze środków własnych Gminy. Ponadto, Postępowanie będzie również obejmować zamówienie na usługę obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, o którym mowa w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (tekst jednolity Dz. U. z 2025 r., poz. 367 z późn. zm.). Obowiązek ubezpieczenia w zakresie OC wynika więc z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a obecna „Umowa ubezpieczenia ryzyk komunikacyjnych Gminy Miejskiej Kraków” numer W/I/3075/OU/121/2022 wygasa w dniu 31 grudnia 2025 r. Tym samym, aby spełnić wymogi prawa, Gmina jest zobowiązana do zapewnienia ochrony ubezpieczeniowej w zakresie ubezpieczenia OC od dnia 1 stycznia 2026 r. co oznacza, że umowa ubezpieczenia w zakresie OC powinna obowiązywać w Gminie nie później niż od dnia 1 stycznia 2026 r. z uwagi na wynikający z przepisów prawa obowiązek zachowania ciągłości ochrony ubezpieczeniowej. Usługa ta jest więc istotnym elementem procesu zarządzania ryzykiem ubezpieczeniowym w Gminie Miejskiej Kraków. C.d. uzasadnienia znajduje się w pkt 2.1. "główne aspekty procedury".
Zentrale Elemente des Verfahrens: c.d. uzasadnienia skrócenia procedury: W celu skutecznego przygotowania i przeprowadzenia Postępowania, Konsorcjum Brokerów Ubezpieczeniowych zebrało od miejskich jednostek objętych Postępowaniem oraz zaktualizowało posiadane informacje dotyczące ryzyka ubezpieczeniowego konieczne do udzielenia zamówienia. Na tym etapie wymagane było podjęcie przez jednostki objęte Postępowaniem szeregu czynności związanych z oceną ryzyka ubezpieczeniowego, w tym wypełnienie „Ankiet w zakresie ubezpieczenia komunikacyjnego” oraz przygotowanie wykazów pojazdów zgłaszanych do Postępowania. Ostatnie wykazy przygotowane przez jednostki objęte Postępowaniem zostały przekazane Konsorcjum Brokerów Ubezpieczeniowych w dniu 10 października 2025 r. (wykaz nowych 60 pojazdów wolnobieżnych z Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie stanowiących 15% całej ubezpieczanej w Postępowaniu floty pojazdów). Ponadto, w celu należytego przygotowania dokumentacji Postępowania niezbędne było pozyskanie od Interrisk TU S.A. VIG jak najbardziej aktualnej szkodowości powstałej w ramach „Umowy ubezpieczenia ryzyk komunikacyjnych Gminy Miejskiej Kraków” numer W/I/3075/OU/121/2022, która wpłynęła do Konsorcjum Brokerów Ubezpieczeniowych w dniu 10 października 2025 r. według stanu na dzień 30 września 2025 r. Jest to o tyle istotne, że aktualna szkodowość stanowi jeden z podstawowych parametrów mających znaczenie dla przygotowania ofert Wykonawców i Wykonawcy wymagają informacji o szkodowości nie starszej, niż 3 miesiące przed terminem początku okresu ubezpieczenia określonego w Postępowaniu. Czas poświęcony na ten etap skraca w sposób naturalny możliwość wcześniejszego wszczęcia Postępowania. W Postępowaniu Zamawiający spodziewa się złożenia przez Wykonawców wielu pytań, w tym również takich, które będą zapewne prowadzić do zmiany postanowień SWZ, a w konsekwencji – do przesunięcia lub do kilkukrotnego przesuwania terminu złożenia ofert. Skrócenie ustawowego terminu składania ofert, zgodnie z art. 138 ust. 2 ustawy, pozwoli więc Zamawiającemu nie tylko zebrać pytania potencjalnych Wykonawców i udzielić na nie odpowiedzi w rozsądnym czasie, ale umożliwi również Zamawiającemu wydłużenie terminu składania ofert (którego potrzeba zaistnieje zapewne po otrzymaniu pytań Wykonawców) bez uszczerbku dla koniecznej daty rozpoczęcia wykonywania zamówienia publicznego. Skrócenie terminu składania ofert nie naruszy zasad procedowania opisanych ustawą. Ponadto, do potencjalnych Wykonawców zostanie wysłana przez Zamawiającego informacja zwracająca uwagę na wszczęcie Postępowania. Co istotne, można powiedzieć, iż znany jest katalog potencjalnych Wykonawców, którzy mogą złożyć oferty w Postępowaniu i którzy składali oferty w uprzednich postępowaniach w analogicznym przedmiocie zamówienia. Z uwagi na regulowany charakter działalności ubezpieczeniowej, Wykonawcy winni posiadać stosowne zezwolenie na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej i wiedza ta, jeśli chodzi o krajowe zakłady ubezpieczeń jest dostępna Zamawiającemu. Na koniec Zamawiający wskazuje na wypowiedzi doktryny dotyczące skrócenia terminu składania ofert: Dzierżanowski Włodzimierz i in. w: „Prawo zamówień publicznych. Komentarz 2021 r.”: „Pilna potrzeba udzielenia zamówienia oraz uzasadnienie skrócenia terminu składania ofert. Do powstania możliwości skrócenia terminu niezbędne jest zatem wykazanie, że istnieje pilna potrzeba udzielenia zamówienia, a zaspokojeniu tej potrzeby w odpowiedni sposób służy skrócenie terminu składania ofert. Pilna potrzeba udzielenia zamówienia powinna być uzasadniona obiektywnymi okolicznościami, nie zaś subiektywnym poczuciem pilności zamawiającego. W uzasadnieniu trzeba więc wskazać na potrzebę, jaką zaspokaja zamówienie, oraz na przyczynę pilności jej zaspokojenia. Inaczej niż w przypadku przesłanek zastosowania trybów negocjacyjnych bez ogłoszenia pilna potrzeba udzielenia zamówienia nie musi wynikać z okoliczności niezależnych od zamawiającego – może to więc być pilność, która wynika z okoliczności co najmniej możliwych do przywidzenia. Wniosek taki potwierdza motyw 46 preambuły dyrektywy 2014/25/UE, w którym wskazano na stworzenie zamawiającym możliwości skracania terminów składania ofert, oraz doprecyzowano, że „nie musi to być wyjątkowo pilna konieczność spowodowana okolicznościami, których instytucja zamawiająca nie może przewidzieć i których nie można jej przypisać”. C.d. uzasadnienia znajduje się w pkt 2.1.4. "informacje ogólne".
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66514110 Kraftfahrzeugversicherungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66516100 Kraftfahrzeughaftpflichtversicherungen, 66512100 Unfallversicherungen
5. Los
Los: LOT-0001
Optionen:
Beschreibung der Optionen: 1. Zamawiający w niniejszym postępowaniu zastrzega sobie możliwość skorzystania z prawa opcji zwiększenia wielkości zamówienia na zasadach i warunkach określonych w umowie. Zamawiający oszacował wartość prawa opcji zwiększenia na – 2 160 000,00 zł netto. Uwaga! Wartość wskazana w pkt 2.1.3. oraz w pkt 5.1.5 ogłoszenia uwzględnia wartość opcji. 2. Wskazany w pkt 5.1.3. okres obowiązywania umowy uwzględnia wydłużony okres realizacji umowy w przypadku skorzystania przez Zamawiającego z prawa opcji zwiększenia wielkości zamówienia. Podstawowy termin wykonania zamówienia (bez opcji) wskazano w pkt 2.1.4. ppkt 1 ogłoszenia.