283523-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Totalrådgiverudbud i forbindelse med kapacitetsudvidelse af Pindstrupskolen og faglokaler på Mørke skole for Syddjurs Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelTotalrådgiverudbud i forbindelse med kapacitetsudvidelse af Pindstrupskolen og faglokaler på Mørke skole for Syddjurs Kommune
BeschreibungOpgaven gennemføres som ét samlet totalrådgiverudbud, der omfatter både ombygninger, tilbygninger, etablering af faglokaler samt tilpasning af udearealer på begge lokationer. Pindstrupskolen og Mørke Skole står over for en samlet kapacitets- og ombygningsopgave med indbyrdes afhængige etaper. En elevgruppe med multiple funktionsnedsættelser flyttes fra Pindstrupskole til Mørke Skole, hvilket kræver specialindrettede ombygninger og evt. tilbygning. Midlertidige pavilloner i Pindstrup kan først fjernes, når den permanente løsning i Mørke er klar. Herefter opføres nye bygninger i Pindstrup for at samle specialskolens øvrige funktioner, herunder elever fra Tøstrup. Projektet omfatter også forbedrede udearealer, adgangsforhold, parkering og personalefaciliteter på begge skoler. Ombygninger på Mørke Skole indebærer flytning og opdatering af faglokaler og betragtes som første etape af en samlet opgradering. En central forudsætning er en rolig og direkte overgang for en sårbar elevgruppe. Brugerinddragelse gennem strukturerede forløb er en integreret del af opgaven.
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
LosLOT-0001
TitelTotalrådgiverudbud for kapacitetsudvidelse af Pindstrup Specialskole og faglokaler på Mørke Skole i Syddjurs Kommune
Interne KennungTotalrådgiverudbud for kapacitetsudvidelse af Pindstrup Specialskole og faglokaler på Mørke Skole i Syddjurs Kommune