See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: It-konsulenter til Programmet Nyt SIS
Beschreibung: Programmet Nyt SIS består af 7 danske universiteter (KU, DTU, SDU, ITU, RUC, AAU og CBS), som har etableret et fælles program for anskaffelse og implementering af et nyt fælles studieadministrativt system til erstatning af det eksisterende system ”STADS/DANS”. Fællesprogrammet er organisatorisk placeret hos DTU. Denne rammeaftale skal imødekomme det løbende behov for ekstra IT-konsulentressourcer i forbindelse med implementeringen af det nye studieadministrative system.
Interne Kennung: 9479
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85312320 Beratungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung, 72220000 Systemberatung und technische Beratung, 72221000 Beratung im Bereich Unternehmensanalyse, 72224000 Beratung im Bereich Projektleitung, 72227000 Beratung im Bereich Software-Integration, 72266000 Software-Beratung, 73220000 Beratung im Bereich Entwicklung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1
Beschreibung: Følgende ydelsesområder er omfattet af Delaftale 1: 1) Forretningsbehov, business case og gevinstrealisering 2) Projekt- og programledelse 3) Databehandling Ydelsesområderne er opdelt i underområder med dertilhørende delområder. Indholdet er nærmere beskrevet i Bilag 1 - Kravspecifikation (Delaftale 1).
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2
Beschreibung: Følgende ydelsesområde er omfattet af Delaftale 2: 4) Test Ydelsesområdet er opdelt i underområder med dertilhørende delområder. Indholdet er nærmere beskrevet i Bilag 2 - Kravspecifikation (Delaftale 2).
Interne Kennung: 2-1