See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kontrakt om implementering, vedligeholdelse og support samt videreudvikling af ny digital administrationsløsning
Beschreibung: I. Baggrund og formål: Ordregiverne udbyder en kontrakt vedrørende implementering, vedligeholdelse og support samt videreudvikling af en ny digital administrationsløsning (”Systemet”). Kontrakten indgås med Domea.dk, som skal være systemejer for Systemet med henblik på at stille det til rådighed for anvendere, herunder de øvrige ordregivere samt Domea.dk’s andre kunder, som er almene boligorganisationer og -administrationer. Domea.dk’s kunder ejer og administrerer til sammen ca. 72.000 boliger over det meste af Danmark og i Grønland. Domea.dk ejer ikke selv nogen boliger, men fungerer som forretningsfører eller leverandør af ydelser til kunderne. Systemet skal understøtte ordregivernes forretningsmæssige behov i forbindelse med håndtering af administrative opgaver inden for økonomi og udlejning. Systemet vil indgå i Domea.dk’s fælles digitale platform som en blandt flere forretningsapplikationer. Det er afgørende for ordregiverne, at Systemet understøtter Domea.dk’s nye forretningsmodel og ambitioner om fleksibilitet og en effektiv daglig opgaveløsning. Domea.dk ønsker en bedre digital understøttelse af forretningsmodellen for at kunne levere sine opgaver med høj kvalitet og være en professionel samarbejdspartner og rådgiver for Domea.dk’s kunder. Den bedre digitale understøttelse, og dermed Systemet, skal også være med til at sikre en attraktiv arbejdsplads, hvor medarbejderne både har mulighed for levere den høje kvalitet og samtidig have en høj arbejdsglæde. Domea.dk’s forretningsmæssige behov i forhold til Systemet er navnlig at: • Systemet og den fælles digitale platform understøtter ordregivernes og Domea.dk’s øvrige kunders forretning fleksibelt og effektivt. • Domea.dk har mulighed for at kunne udvikle og optimere anvendelsen af Systemet og den samlede systemunderstøttelse, især med fokus på løbende effektivisering af de administrative opgaver og processer. • Ordregiverne og Domea.dk’s øvrige kunder har et stabilt og sikkert System. Systemet skal drives af Domea.dk i Domea.dk’s nuværende drift-setup, hvorfor Systemet skal leveres som en on-premise løsning. Kontrakten indeholder en option på, at driften kan overgå til tilbudsgiver. II. Hovedydelser: A) Implementering: A.1) Etablering samt design og opsætning af Systemet, herunder udvikling af API’er, afprøvning og implementering af Systemet A.2) Gennemførelse af PoC for en udvalgt kunde og efterfølgende trinvis idriftsættelse hos anvenderne i form af delleverancer til Domea.dk’s kunder. A.3) Uddannelse af brugere i brug af Systemet. A.4) Datakonvertering, herunder migrering og mapning af data fra Domea.dk’s eksisterende system. B) Løbende ydelser: B.1) Support, herunder etablering af service desk og håndtering af incidents. B.2) Vedligeholdelse, herunder forebyggende vedligeholdelse af Systemet, levering af nye versioner og releases, fejlrettelser mv. C) Bestillingsydelser, herunder videreudvikling, konsulentydelser og uddannelse af brugere. D) Tværgående ydelser, herunder dokumentation, rapportering samt test og kvalitetssikring. G) Ophørsydelser, herunder nedlukning af Systemet samt bistand til hjemtagelse eller overdragelse af kontraktens ydelser til en ny leverandør.
Interne Kennung: 4035293
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung, 72212517 Entwicklung von IT-Software, 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste, 72267100 Wartung von Informationstechnologiesoftware, 72300000 Datendienste, 72310000 Datenverarbeitung, 72311100 Datenkonvertierung, 72600000 Computerunterstützung und -beratung
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Udbud af Kontrakt vedrørende implementering, vedligeholdelse og support af administrationsløsning til den almene boligbranche
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Option 1: Løsning til byggesagsstyring Formålet med denne option er at etablere en løsning til byggesagsstyring, som understøtter ordregivernes forretningsmæssige krav ifm. den økonomiske styring af byggesager. Domea.dk's aktuelle portefølje rummer ca. 200 byggesager, som bliver betjent af ca. 40 medarbejdere i Domea.dk's afdeling for Byggeri og byudvikling. Den samlede estimerede anlægssum udgør ca. DKK 11,6 mia., heraf omsættes der ca. for DKK 1 mia. årligt. Option 2: Drift hos Leverandøren Formålet med denne option er at give Domea.dk mulighed, for at drift af Systemet overgår fra Domea.dk's egen driftsløsning til drift af Systemet hos leverandøren.