2. Verfahren
Verfahren
Titel: Begrænset udbud af pædagogiske vikarydelser i Ishøj og Glostrup Kommuner
Beschreibung: Indhentning af tilbud på levering af ekstern vikarformidling på det pædagogiske område, hvilket omfatter levering af pædagoger, pædagogmedhjælpere og pædagogiske assistenter De pædagogiske vikarydelser skal leveres til daginstitutioner, specialinstitutioner, bosteder, skoler, SFO og fritidshjem, i Glostrup og Ishøj Kommuner. Der udbydes en rammeaftale til ikrafttræden 2. marts 2026 og ophør 28 februar 2030. Udbuddet gennemføres som et begrænset EU-udbud i henhold til afsnit II i lov nr. 1564 af 15. december 2015, ”Udbudsloven”, hvilket betyder, at enhver økonomisk aktør kan ansøge om deltagelse, men alene egnede ansøgere, der udvælges og opfordres hertil, har ret til at afgive tilbud. Der vil blive tildelt en kontakt der dækker begge kommuner, med henblik på at skabe stordrift og sikre leverandøren et opgave volumen der gør det muligt at etablere et fungerende vikarkorps i lokalområdet. Opgaven således ikke opdelt i delaftaler. Det er ikke vurderet relevant at stille miljøkrav i dette udbud da pædagogiske vikarydelser har begrænset miljøbelastning. Udbuddet er omfattet at Ishøj og Glostrups arbejdsklausuler og være underlagt kontrol fra hovedstadens indsats mod social dumping.
Interne Kennung: 88.00.00-A00-1-24
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet består af to faser: 1) prækvalifikationsfasen, hvor interesserede aktører ansøger om at blive udvalgt til at afgive tilbud, og 2) tilbudsfasen, hvor de udvalgte ansøgere udarbejder og afgiver tilbud. I dette udbud vil ordregiver blandt de egnede tilbudsgivere prækvalificere 5 ansøgere at afgive tilbud på pædagogiske vikarydelser. Ordregivers vurdering af ansøgers egnethed til at varetage den udbudte kontrakt sker på baggrund af oplysningerne i ESPD. • Det er et minimumskrav, at ansøger har haft en årlig nettoomsætning inden for pædagogiske vikarydelser, på minimum 5.000.000 kr. idet seneste afsluttede regnskabsår. • Det er et minimumskrav, at ansøger har haft en egenkapital på mindst 500.000 kr. i det seneste afsluttede regnskabsår. • Det er et minimumskrav, at ansøger har haft en soliditetsgrad på mindst 20% i det seneste afsluttede regnskabsår. • Det er et minimumskrav, at ansøgers referencer omfatter mindst 2 aftale om pædagogiske vikarydelser til kommuner med en årlig omsætning på mindst 2500.000 kr. Udvælgelse af de bedst egnede ansøgere: På baggrund af oplysningerne i ESPD’erne fra ansøgerne vil ordregiver udvælge (prækvalificere) de 5 ansøgere, der vurderes bedst egnede til at varetage den udbudte kontrakt, til at afgive tilbud på denne. Alene ansøgere, der ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene, og som opfylder de fastsatte minimumskrav til egnethed, ovenfor, indgår i udvælgelsen. Er antallet af disse ansøgere højst 5 vil de alle blive prækvalificeret. Ordregiver forbeholder sig dog at annullere udbudsproceduren, såfremt det skønnes, at antallet af prækvalificerede er for lavt til at sikre tilstrækkelig konkurrence om kontrakten. Er antallet større end 5, vil ordregiver prækvalificere de 5 der vurderes bedst egnede på baggrund af nedenstående kriterier, der er opstillet i prioriteret rækkefølge/med følgende vægtning: Det vægter positivt, at • At referencen indeholder institutionstyper der svarer til rammeaftalens institutioner? • At samarbejdet har løbet længere tid og er igangværende/nyere • At referencen er en offentlig institution? • At den årlige nettoomsætning på referencen svarer til den udbudte aftale
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79620000 Überlassung von Personal einschließlich Zeitarbeitskräfte
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Igen