See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af Bustransport til Forsvaret
Beschreibung: Aftalen vedrører levering af Tjenesteydelser bestående af bustransport til Forsvaret. Forsvaret har til hensigt at anvende Tjenesteydelserne til at transportere Forsvarets personale, når Forsvarets egne busser ikke selv kan stå for transporten. Det overordnede formål med denne Aftale er at give Forsvaret adgang til civil buskørselskapacitet til kørsel af Forsvarets personel mellem forskellige destinationer i Danmark samt kørsel til, fra og mellem destinationer i EU, UK og EØS landene. Der er kørsler med blandt andet, men ikke begrænset til: • Soldater med eller uden fuld udrustning. • Musikkorps med tilhørende instrumenter. • VIP både ind- og udenlandske. • Kontorpersonel. • Allierede samarbejdspartnere i forbindelse med besøg i Danmark. Kørslernes længde spænder bredt. Det kan være alt fra ganske få kilometer, til dækkende Danmark fra nord til syd og/eller øst til vest samt til/fra og i EU, UK og EØS landene. Nogle ture er tur/retur, andre er enkelt ture. Hvert år afholdes arrangementer, som kræver busser med kørsel til og fra arrangementet samt ”shuttle busser” indenfor et angivet område. Rammeaftalen er indgået med 2 leverandører (2 parallelle rammeaftaler). Tildelingen af ordre under rammeaftalen vil ske som direkte tildeling efter en kaskademodel, hvorved der vil ske tildeling til leverandør 1, som i forbindelse med udbuddet har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud, medmindre køberen er berettiget til at tildele til leverandør 2. Se mere herom i Rammeaftalens punkt 3.4 og Bilag 2 til udbudsbetingelserne. Det bør imidlertid bemærkes, at leverandør 1 forventes at kunne levere og dække Forsvarets behov for bustransport, hvorfor bustransporten forventeligt kun i særlige tilfælde vil blive tildelt til leverandør 2.
Vorherige Bekanntmachung: 761213-2024
Interne Kennung: 2023/015174
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60140000 Bedarfspersonenbeförderung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60100000 Straßentransport/-beförderung, 60130000 Personensonderbeförderung (Straße)
5. Los
Los: LOT-0000