284713-2025 - Ergebnis
Dänemark – Zähler – Fjernaflæste vand- og varmemålere til FFV Vand- og Varme A/S
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Fjernaflæste vand- og varmemålere til FFV Vand- og Varme A/S
Beschreibung: Udbuddet vedrører indkøb og levering af 5.600 fjerneaflæste vandmålere og 2.100 fjernaflæste varmemålere. Målerne skal kommunikere via ordregivers eksisterende trådløse M-Bus netværk, så data via at repetere eller driveby kan hjemtages. Ordregiver står selv for drift og vedligehold og evt. udbygning af netværket. Data skal kunne hjemtages til ordregivers nuværende hjemtagelsessystem IZAR Plus Portal. Ordregiver har dog option på at tilkøbe adgang til andet hjemtagningssystem.
Vorherige Bekanntmachung: 114904-2025
Interne Kennung: 433198
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38550000 Zähler
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Den udbudte kontrakt har en løbetid på 12 år, målerne forventer indkøbt over de første 10 år. Hvis optionen om hjemtagelsessystem udnyttes, forlænges kontrakten automatisk for 1 år ad gangen på uændrede vilkår efter udløbet af den 12‐årige periode medmindre én af parterne gør skriftlig indsigelse minimum 6 måneders før forlængelsen.