2. Verfahren
Verfahren
Titel: EU-udbud for indkøb af fødevarer
Beschreibung: Udbuddet omfatter levering af et bredt sortiment af fødevarer herunder:Mejeriprodukter (fx mælk, ost, yoghurt, smør)Kød, fisk og pålæg (inkl. hakket, udskæringer, fjerkræ, fersk og frossen)Frugt og grønt (fersk og frossen, sæsonvarer)Brød, kager og kornprodukter (bageri, rugbrød, fuldkorn, glutenfri alternativer)Kolonial- og tørvarer (ris, pasta, mel, krydderier, konservering)Drikkevarer (vand, juice)Specialkost (diæt, allergi, halal/vegetar/vegansk) efter behovSukkerfrie alternativer indenfor mejeri- og kornprodukter samt drikkevarer
Interne Kennung: 26/1029
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud jf. udbudslovens afsnit II, hvilket indebærer, at enhver har ret til at afgive tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 15100000 Tierische Erzeugnisse, Fleisch und Fleischerzeugnisse
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15200000 Zubereiteter Fisch und Fischkonserven, 15300000 Obst, Gemüse und zugehörige Erzeugnisse, 15500000 Molkereierzeugnisse, 15900000 Getränke, Tabak und zugehörige Erzeugnisse
5. Los
Los: LOT-0000