284877-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Udbud af totalrådgivning - Renovering af Østre Skole
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af totalrådgivning - Renovering af Østre Skole
Beschreibung: Begrænset udbud
Interne Kennung: Udbud af totalrådgivning - Renovering af Østre Skole
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Udbud af totalrådgivning vedrørende renovering af Østre Skole
Beschreibung: Udbuddet vedrører totalrådgivning i forbindelse med renovering af Østre Skoles fløj A og E i Middelfart Kommune. Totalrådgiver skal udføre indledende rådgivning (idéoplæg og byggeprogram), projektering, udbud, udførelse, aflevering og idriftsætning af renoveringsarbejderne samt afvikling af 1 års gennemgang. Totalrådgivers ydelser skal tage afsæt i en skolerenoveringsplan fra 2016 samt et idéoplæg fra 2021, hvor Østre Skoles ledelse, forældrebestyrelse, elever og personale udarbejdede en vision for de fremtidige fysiske rammer for skolen. Med udgangspunkt i disse skal Totalrådgiver sammen med Middelfart Kommune, projektgruppe og byggeudvalg videreudvikle og konkretisere et nyt idéoplæg for renovering af Østre Skoles fløj A og E, som passer ind i det politisk besluttede omfang. Totalrådgiver skal have hovedfokus på de langsigtede vedligeholdelsesmæssige aspekter, herunder udbedring af indeklimaproblemer, overflader, klimaskærm og tekniske installationer. Der skal endvidere i begrænset omfang indgå en pædagogisk opdatering. Renoveringen forventes at omfatte følgende: Fløj A: - Løsning af indeklima problemer (fugt og manglende ventilation), herunder udskiftning af vinduer, delvis omfugning af teglfacader, gennemgang af tag for utætheder, etablering af omfangsdræn, central ventilation, solafskærmning mod syd, nyt varmeanlæg/-installation og LED belysning. - Indvendige vægge, gulve og lofter skal renoveres gennemgribende. - Etagerne skal gøres tilgængelige og niveaufrie ved etablering af elevator/lift. Den skal betjene alle etager i fløj A, E og kælderen under fløj B. - Vindfang i bygningens sydøstlige hjørne skal renoveres og evt. gentænkes. - Et minimum af pædagogisk opdatering, men med konstant fokus på, om der, som et led i opdateringen af de bygningsmæssige aspekter, uden væsentlig omkostning, kan indgå en form for pædagogisk opdatering. - Opdatering af IT og AV-udstyr. Fløj E: - Løsning af indeklima problemer (fugt og manglende ventilation), herunder gennemgang af tag for utætheder, etablering af omfangsdræn, central ventilation, nyt varmeanlæg/-installation og LED belysning. - Indvendige vægge, gulve og lofter skal renoveres gennemgribende. - Et minimum af pædagogisk opdatering, men med konstant fokus på, om der, som et led i opdateringen af de bygningsmæssige aspekter, uden væsentlig omkostning, kan indgå en form for pædagogisk opdatering. - Opdatering af IT og AV-udstyr Der skal endvidere etableres niveaufri adgang ved alle døre i de berørte områder. Bygningerne indeholder asbest i rørisolering og klæb under linoleum og vinyl, PCB i lavere koncentrationer (under grænseværdien for indeluften) og tungmetaller. Derudover kan der evt. forekomme andre miljøfarlige stoffer, der endnu ikke er undersøgt for. Opgaven indeholder derfor også håndtering af dette. Der henvises til det samlede udbudsmateriale, herunder totalrådgiveraftalen med bilag for yderligere beskrivelse af opgavernes omfang. Renoveringen vil foregå mens øvrige dele af skolen er i drift. Totalrådgiveraftalen er baseret på ABR 18 og Ydelsesbeskrivelsen for Byggeri og Landskab (YBL 18).
Interne Kennung: Udbud af totalrådgivning vedrørende renovering af Østre Skole
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Kontrakten indeholder to optioner. Option 1 vedrører bistand til gennemførelse af fagentrepriseudbuddene og Option 2 vedrører Commissioning.