2. Verfahren
Verfahren
Titel: Service og vedligehold af udvendige arealer på Aalborg Universitet
Beschreibung: AAU ønsker med dette udbud at indgå en rammeaftale med en aktør, der kan anvendes i flere forskellige situationer, herunder: A. fast service til pleje af grønne arealer samt befæstede arealer på specifikke områder ifølge driftskort (herefter benævnt ”fast service”). Til fastsættelse af prisen herfor indgår et fast vederlag, som dækker alle udgifter forbundet med udførelse heraf. Dette beskrives nærmere nedenfor. B. ressourcer i form af kvalificerede medarbejdere og ved behov materiel til udførelse af andre opgaver på grønne områder samt befæstede arealer, herunder service- og entrepriseopgaver inden for blandt andet gartner, belægning, asfaltering, kloakering, jordarbejder. Der indgås en separat rammeaftale for hver enkelt af de tre lokationer. Der indgås parallelle rammeaftaler med op til 2 leverandører i prioriteret rækkefølge for hver lokation. Den primære leverandør vil i aftaleperioden med den pågældende være garanteret levering af den faste service. De beskrevne situationer dækker over, at AAU ønsker en fast samarbejdspartner, som ikke blot kan udføre service og vedligehold af udvendige arealer, men også kan anvendes til større opgaver inden for arbejder relateret til de udvendige arealer. Den af aftalen omfattede områder fremgår af bilag 7. Disse vil løbende blive justeret. Rammeaftalen træder for så vidt angår delaftalen for Campus Aalborg i kraft den 15. juni 2026 og udløber uden varsel den 14. juni 2030. Delaftalen for henholdsvis Campus Esbjerg og København træder i kraft den 1. oktober 2026 og udløber uden varsel den 14. juni 2030. Kontraktstart den 15. juni 2026 forudsætter, at der ikke opstår forsinkelser. Det kan derfor ikke udelukkes, at kontraktstart vil blive udskudt, hvis der opstår forsinkelser i relation til gennemførelse af udbuddet. I givet fald vil udløbsdatoen blive fremrykket tilsvarende. Den estimerede årlige omsætning for hver delaftale fremgår af udbudsbetingelsernes afsnit 3. Den maksimale værdi af den samlede rammeaftale er fastsat til DKK 48.400.044.
Vorherige Bekanntmachung: 496089-2024
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter reglerne i udbudsloven (Lov nr. 1564 af 15/12/2015 med senere ændringer). Betingelser for afgivelse af tilbud fremgår af udbudsbetingelserne punkt 12. Bestemmelser om tildeling fremgår af udbudsbetingelserne punkt 14. Omkostninger i forbindelse med deltagelse i denne udbudsforretning er AAU uvedkommende, herunder også hvis AAU måtte beslutte at aflyse udbudsforretningen for en eller flere af delaftalerne uden tildeling af rammeaftale. AAU er ikke forpligtet til at tilbagelevere tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77000000 Dienstleistungen in Landwirtschaft, Forstwirtschft, Gartenbau, Aquakultur und Bienenzucht
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45112000 Aushub- und Erdbewegungsarbeiten, 45112200 Bodenabtrag, 45112400 Aushubarbeiten, 45112441 Terrassierungsarbeiten, 45112500 Erdbewegungsarbeiten, 45112600 Einschnitt und Auftrag, 45232440 Bauarbeiten für Abwasserrohre, 45233161 Bau von Fußwegen, 45236000 Oberbauarbeiten, 45432112 Verlegen von Bodenplatten, 77312000 Unkrautjäten, 77314000 Grundstückspflege, 77340000 Baum- und Heckenschnitt
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Campus Aalborg
Beschreibung: Udførelse af service og vedligehold af udvendige arealer på campus Aalborg, jf. de i udbudsmaterialet tilgængelige driftskort.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45112000 Aushub- und Erdbewegungsarbeiten, 45112200 Bodenabtrag, 45112400 Aushubarbeiten, 45112441 Terrassierungsarbeiten, 45112500 Erdbewegungsarbeiten, 45112600 Einschnitt und Auftrag, 45232400 Bauarbeiten für Abwasserkanäle, 45233161 Bau von Fußwegen, 45236000 Oberbauarbeiten, 45432112 Verlegen von Bodenplatten, 77312000 Unkrautjäten, 77314000 Grundstückspflege, 77340000 Baum- und Heckenschnitt
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Priser reguleres iht. aftalens afsnit 6.
Los: LOT-0002
Titel: Campus Esbjerg
Beschreibung: Udførelse af service og vedligehold af udvendige arealer på campus Esbjerg.
Los: LOT-0003
Titel: Campus København
Beschreibung: Udførelse af service og vedligehold af udvendige arealer på campus København.