2. Verfahren
Verfahren
Titel: Totalentreprise vedr. renovering af tag- og facade på CBS
Beschreibung: 1. Baggrund og skadesbilledeCBS-byggeriet på Solbjerg Plads har siden opførelsen omkring år 2000 været behæftet med utætheder i facader og tage. Der er konstateret vandindtrængning i dele af bygningerne A, B og C mod syd samt i bygningerne D og F. På nuværende tidspunkt er der ikke registreret vandindtrængning i øvrige dele af bygningskomplekset.Teknologisk Institut har i perioden 2022–2024 gennemført fysiske besigtigelser og analyser af tage og facader forskellige steder i bygningerne. Undersøgelserne har påvist byggetekniske fejl, som kan henføres til bygningernes opførelse. Der er samtidig konstateret betydelig nedbrydning af organiske materialer og fuger i facaderne. Forholdene udgør ikke en aktuel konstruktiv risiko, men indebærer en forhøjet fremadrettet risiko for yderligere vandindtrængning i de bygningsdele, der ikke renoveres.2. Udbuddets omfang og entrepriseformOpgaven udbydes som en totalentreprise, hvor Totalentreprenøren har det samlede ansvar for projektering og udførelse inden for de rammer og funktionskrav, der fremgår af udbudsmaterialet.Dette udbud omfatter projektering og udbedring af udvalgte dele af facader og tage på CBS-byggeriet på Solbjerg Plads.Opgaven vedrører en renoveringsopgave, der skal gennemføres, mens bygningerne er i drift. Dette stiller særlige krav til planlægning, koordinering og styring af arbejdernes udførelse, således at arbejdet gennemføres rettidigt, i den aftalte kvalitet og med færrest mulige gener for bygningernes brugere.3. Tidlig entreprenørinddragelse og faseopdelingKontrakten gennemføres med tidlig entreprenørinddragelse og er opdelt i to faser:Fase 1 – Projektering af alle etaper og udførelse af etape 1I fase 1 projekterer Totalentreprenøren samtlige etaper (etape 1–4). Endvidere udføres etape 1. Projekteringen og udførelsen sker på baggrund af Totalentreprenørens fastpristilbud, som omfatter begge faser og alle etaper.Fase 2 – Justeret projektering og udførelse af etape 2–4Fase 2 omfatter eventuel korrektion og justering af projektmaterialet for etape 2–4 på baggrund af erfaringerne fra udførelsen af etape 1 samt efterfølgende udførelse af disse etaper.Bygherre forventer, at den tidlige udførelse af etape 1 vil generere værdifuld viden, som kan anvendes til at optimere både projektering, planlægning og udførelse af de resterende etaper.4. Erfaringsoverførsel og beslutningsgrundlag for fase 2Inden igangsætning af fase 2 skal Totalentreprenøren redegøre for mulighederne for optimering og indarbejdelse af erfaringer fra etape 1, herunder beskrive de økonomiske og tidsmæssige konsekvenser af eventuelle justeringer.På denne baggrund afgiver Totalentreprenøren et tilbud vedrørende:korrektion og justering af projektmaterialet for etape 2–4, ogudførelse af fase 2.Tilbuddet skal afgives på grundlag af de enhedspriser, der fremgår af eller kan udledes af Totalentreprenørens oprindelige tilbud. Fase 2 igangsættes først efter Bygherres skriftlige accept af tilbuddet.
Interne Kennung: 282151580
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: UdbudsformenNærværende udbud gennemføres som begrænset udbud med forhandling i henhold til udbudsloven. Ordregiver prækvalificerer 4 ansøgere, som efterfølgende inviteres til at afgive tilbud og deltage i forhandlinger med henblik på at tilpasse og optimere tilbuddene inden endelig tilbudsafgivelse.Udelukkelsesgrunden i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 6 finder ikke anvendelse på nærværende udbud.Ordregiver vil således ikke udelukke ansøgere eller tilbudsgivere som følge af ubetalt, forfalden gæld til offentlige myndigheder vedrørende skatter, afgifter eller bidrag til sociale sikringsordninger, når gælden samlet set udgør mindre end 100.000 kr., jf. § 137, stk. 1, nr. 6.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45213100 Bauarbeiten für Geschäftsbauten, 45214000 Bauarbeiten für Schulen oder Forschungsanstalten, 45214200 Bauarbeiten für Schulgebäude, 45214400 Bauarbeiten für Universitätsgebäude, 45214600 Bauarbeiten für Forschungsgebäude, 45223000 Bau von Konstruktionen und baulichen Anlagen, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Beskrivelse af optioner (dansk): Glasfacader og indvendige persienner Vindfang - Udvidet model - Vestlig indgang Facader på elevator- og teknikhus Tagopbygning på elevator- og teknikhus Dynamisk solafskærmning incl. elarbejder Solceller incl. elarbejder Sokler og sokkelaffugter Ekstra byggepladsdrift pr. måned Fast solafskærmning Rotonde Terrasse, Nord Rotonde Terrasse, Syd Vindfang - Model Udvidet - Østlig indgang