See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af renovering og ombygning af 5 høje blokke i Afd. 4, Gellerupparken i totalentreprise
Beschreibung: Den udbudte totalentreprise omfatter projektering og udførelse af renovering og ombygning af blok B6, blok B5, blok B3, blok B2 og blok B1 inkl. udearealer i afdeling 4, Gellerupparken.
Vorherige Bekanntmachung: 538562-2023
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45262690 Modernisierung von Altbauten, 45262700 Umbau von Gebäuden, 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0000
Beschreibung: Den udbudte totalentreprisekontrakt omfatter projektering og udførelse af renovering og ombygning af blok B6, blok B5, blok B3, blok B2 og blok B1, i alt ca. 55.000 kvm boligarealer, inkl. udearealer i afdeling 4, Gellerupparken. Blokkene skal udføres og afleveres i etaper (faser) i henhold til hovedtidsplanen vedlagt udbudsmaterialet. De enkelte blokke udgør hver en selvstændig etape (fase). Entreprisearbejderne forventes projekteret i perioden ultimo maj 2024 til ultimo februar 2025 og udført i de 5 etaper (faser) i perioden marts 2025 til ultimo 2029. Sideløbende med udførelsen af etape B6 (fase B6) og udførelsen af etape B5 (fase B5) skal der efter færdiggørelsen af udførelsen af etape B6 (fase B6) opgang 66 og opgang 64 gennemføres en evaluering af projektet og en eventuel omprojektering af etape B3 (fase B3), etape B2 (fase B2) og etape B1 (fase B1) forud for opstart af udførelsen af disse etaper (faser).
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45262690 Modernisierung von Altbauten, 45262700 Umbau von Gebäuden, 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen