2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af Hjemmehjælp
Beschreibung: Ordregiver ønsker at indgå aftale med én privat leverandør til levering af helhedspleje, jf. ældrelovens § 5, 9, 10, 11, hvilket omfatter personlig hjælp og pleje, hjælp eller støtte til nødvendige praktiske opgaver m.v. i hjemmet, samt genoptræning af fysisk funktionsnedsættelse forårsaget af sygdom, der ikke behandles i tilknytning til en sygehusindlæggelse. Tøjvask- og indkøbsservice er inkluderet i dette. Afløsning og aflastning i hjemmet, jf. ældrelovens § 16 er ligeledes en del af udbuddet. Derudover er ydelserne, jf. servicelovens § 83, stk. 1, nr. 1-2, § 83a, samt afløsning og aflastning efter § 84 inkluderet i dette udbud. Udbuddet omfatter ligeledes delegerede sygeplejeydelser efter sundhedsloven. For yderligere beskrivelse af de efterspurgte ydelser, henvises til bilag 1, Kravspecifikation.Kontrakten udbydes med henblik på at indgå en aftale med én privat leverandør.Borgere i Egedal Kommune, har i henhold til serviceloven og ældrelovens bestemmelse om frit valg, mulighed for at vælge imellem to leverandører af hjemmehjælp. I Egedal Kommune, understøttes dette ved at tilbyde hjemmehjælp hos den kommunale Leverandør eller én privat Leverandør. Hensigten med udbuddet er således at tilvejebringe borgerens frie valg.At borgeren har en ret til frit valg i henhold til servicelovens § 91 og ældrelovens §18 medfører således også at borgeren har en ret til at fravælge den private Leverandør enten i forbindelse med visitering eller på et senere tidspunkt ved at skifte. Leverandøren er derfor ikke garanteret en bestemt minimumsomsætning i løbet af kontraktperioden. Borgeren har også en ret til at tilvælge den private Leverandør og kontrakten indeholder således en forpligtelse til at levere indsatser til de borgere der måtte tilvælge Leverandøren.
Interne Kennung: 26/18158
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres efter Light-regimet i henhold til afsnit III i lov nr. 1564 af 15. december 2015. (udbudsloven). For nærmere information om proceduren henvises til udbudsbetingelserne.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98513310 Dienstleistungen von Haushaltshilfen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79622000 Überlassung von Haushaltshilfen, 79624000 Überlassung von Pflegepersonal, 85000000 Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens, 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens, 85141210 Medizinische Hausbehandlung, 98310000 Dienstleistungen von Wäschereien und chemischen Reinigungen, 98341110 Haushaltsdienste, 98514000 Haushaltungsdienste
5. Los
Los: LOT-0000