See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Sukcesywne dostawy części zamiennych do autobusów marki MAN eksploatowanych przez PKM Tychy Sp. z o.o.
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia są sukcesywne dostawy części zamiennych do autobusów marki MAN eksploatowanych przez PKM Tychy Sp. z o.o. Postępowanie prowadzone jest z podziałem na 8 (osiem) części (zadań): zadanie I – Dostawa części zamiennych do silnika i układu chłodzenia autobusów marki MAN; zadanie II – Dostawa części zamiennych do układu paliwowego i wydechowego autobusów marki MAN; zadanie III – Dostawa części zamiennych do instalacji elektrycznej i aparatury kontrolno-pomiarowej autobusów marki MAN; zadanie IV – Dostawa części zamiennych do układu przeniesienia napędu autobusów marki MAN; zadanie V – Dostawa części zamiennych do podwozia autobusów marki MAN; zadanie VI – Dostawa części zamiennych do układu hamulcowego autobusów marki MAN; zadanie VII – Dostawa części zamiennych do nadwozia autobusów marki MAN; zadanie VIII – Dostawa części zamiennych do elementów pomocniczych, montażowych i eksploatacyjnych autobusów marki MAN. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia w zakresie każdej z części (asortyment wraz z ilościami), wymagania dotyczące przedmiotu zamówienia oraz miejsce i warunki jego realizacji zostały określone w rozdz. III SWZ oraz w załączniku nr 2a-2h do SWZ.
Interne Kennung: 07/04/2026/TM/SW
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: 1. Zamawiający informuje, iż w postępowaniu zostanie zastosowana tzw. procedura odwrócona uregulowana w art. 139 Pzp, zgodnie z którą Zamawiający w pierwszej kolejności dokona badania i oceny ofert, a następnie dokona kwalifikacji podmiotowej Wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, w zakresie braku podstaw wykluczenia oraz spełniania warunków udziału w postępowaniu. Odwrócona kolejność ofert nastąpi w wariancie, zgodnie z którym JEDZ są składane wraz z ofertą przez wszystkich Wykonawców, a badany jest jedynie JEDZ Wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona. 2. POZOSTAŁE INFORMACJE PROCEDURALNE: 2.1. Zamawiający nie dopuszcza możliwości składania ofert wariantowych. 2.2. Zamawiający nie zamierza zwołać zebrania Wykonawców. 2.3. Zamawiający nie wymaga dokonania wizji lokalnej lub sprawdzenia przez niego dokumentów niezbędnych do realizacji zamówienia, o których mowa w art. 131 ust. 2 Pzp. 2.4. Zgodnie z art. 93 ust. 1 pkt 3 Pzp Zamawiający dopuszcza możliwość dołączenia do oferty katalogu elektronicznego, tj. Formularza cenowego stanowiącego załącznik nr 2a-2h do SWZ, sporządzonego w postaci sformatowanego arkusza kalkulacyjnego (.xlsx), podpisanego lub tożsamego z załącznikiem podpisanym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, służącego zautomatyzowanemu przetwarzaniu danych, który pozwoli Zamawiającemu na dalszą i szybszą agregację danych oraz porównanie poszczególnych pozycji asortymentowych z danymi z innych ofert. 2.5. Zamawiający nie przewiduje wyboru najkorzystniejszej oferty z zastosowaniem aukcji elektronicznej. 2.6. Zamawiający nie przewiduje zwrotu kosztów udziału w postępowaniu. 2.7. Zamawiający nie przewiduje zawarcia umowy ramowej. 2.8. Zamówienie stanowi dostawę, tym samym Zamawiający nie stawia wymagań w zakresie zatrudnienia osób, o których mowa w art. 95 ust. 1 Pzp. Zamawiający nie określa także dodatkowych wymagań związanych z zatrudnianiem osób, o których mowa w art. 96 ust. 2 pkt 2 Pzp. 2.9. Zamawiający nie przewiduje udzielania zaliczek na poczet wykonania zamówienia. 2.10. Zamawiający będzie rozliczał się z Wykonawcą wyłącznie w walucie polskiej (PLN). Jeżeli w załączonych do oferty dokumentach potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu będą podane wartości w walucie innej niż PLN, będą one przeliczane na PLN według kursu średniego publikowanego przez Narodowy Bank Polski, tabela A, z dnia opublikowania ogłoszenia o zamówieniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, o którym mowa w art. 138 ust. 1 Pzp. Jeżeli w tym dniu kursu nie ogłoszono, do przedmiotowego przeliczenia zastosowany będzie ostatni ogłoszony kurs przed tym dniem. 2.11. Zamawiający nie przewiduje udzielania zamówień, o których mowa w o których mowa w art. 388 pkt 2 lit. b Pzp. 2.12. Zamawiający nie zastrzega obowiązku osobistego wykonania przez Wykonawcę kluczowych zadań, o których mowa w art. 60 pkt 2 i art. 121 pkt 2 Pzp. 2.13. Zamawiający nie zastrzega możliwości ubiegania się o udzielenie zamówienia wyłącznie przez Wykonawców, o których mowa w art. 94 Pzp. 3. INFORMACJA O ŚRODKACH KOMUNIKACJI ELEKTRONICZNYCH - W postępowaniu komunikacja pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcami, w szczególności składanie oświadczeń, wniosków, zawiadomień oraz przekazywanie informacji innych niż oferta Wykonawcy, odbywa się przy użyciu platformy zakupowej Zamawiającego https://pkmtychy-pzp.logintrade.net/rejestracja/ustawowe.html. Link do prowadzonego postępowania znajduje się w rozdziale I pkt 2 SWZ. Szczegółowe informacje o środkach komunikacji elektronicznej zawiera rozdz. XV SWZ. 4. Ofertę wraz z załącznikami, przygotowaną w języku polskim, składa się pod rygorem nieważności wyłącznie w postaci elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, wystawionym przez dostawcę kwalifikowanej usługi zaufania, będącego podmiotem świadczącym usługi certyfikacyjne – podpis elektroniczny spełniający wymogi bezpieczeństwa określone w ustawie z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej (tj. Dz.U. z 2024 r. poz. 1725), zgodnie zasadami określonymi w rozdz. XX SWZ. 5. Szczegółowe informacje dotyczące RODO zawiera rozdz. XXVIII SWZ.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34300000 Teile und Zubehör für Fahrzeuge und deren Motoren
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34330000 Ersatzteile für Lastkraftwagen, Lieferwagen und Personenkraftwagen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Zadanie I – Dostawa części zamiennych do silnika i układu chłodzenia autobusów marki MAN
Beschreibung: Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia w zakresie zadania I, w tym wymagania, miejsce oraz warunku realizacji dostaw zawarty jest w rozdz. III SWZ, a szczegółowy asortyment i ilości przedmiotu zamówienia zawiera załącznik nr 2a do SWZ.
Interne Kennung: 07/04/2026/TM/SW - zadanie I
Optionen:
Beschreibung der Optionen: 1. Z uwagi na charakter i specyfikę zamówienia, tj. zmienność zapotrzebowania na części zamienne, wynikającą z bieżącej eksploatacji taboru autobusowego, w tym nieprzewidywalnej awaryjności pojazdów oraz różnego stopnia zużycia poszczególnych komponentów, Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z prawa opcji, polegającego na zwiększeniu lub ograniczeniu zakresu zamówienia w stosunku do ilości wskazanych we Formularzu cenowym stanowiącym załącznik na 2a do SWZ. 2. W ramach prawa opcji Zamawiający jest uprawniony do: 2.1. zmniejszenia łącznej ilości zamawianego asortymentu (opcja ujemna), z tym zastrzeżeniem Zamawiający gwarantuje realizację zamówienia na poziomie nie niższym niż 50% łącznej wartości brutto umowy, co oznacza, że skorzystanie z opcji ujemnej nie może prowadzić do obniżenia zakresu świadczenia poniżej wskazanego poziomu, a Wykonawcy nie przysługują z tego tytułu żadne roszczenia, w tym prawo do żądania odszkodowania lub wypłaty wynagrodzenia stanowiącego różnicę pomiędzy wynagrodzeniem określonym w umowie a wynagrodzeniem za faktycznie wykonany przedmiot umowy, z zastrzeżeniem minimalnego poziomu realizacji; 2.2. zwiększenia łącznej ilości zamawianych części zamiennych (opcja dodatnia) w stosunku do ilości określonych w ofercie Wykonawcy, przy czym łączna wartość brutto zamówienia realizowanego w ramach opcji dodatniej nie może przekroczyć 10% wartości brutto umowy; skorzystanie z opcji dodatniej może następować jednokrotnie lub wielokrotnie, aż do wyczerpania wskazanego limitu. 3. Szczegółowe informacje dotyczące prawa opcji zawarte są w rozdz. III SWZ.
Los: LOT-0002
Titel: Zadanie II – Dostawa części zamiennych do układu paliwowego i wydechowego autobusów marki MAN
Beschreibung: Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia w zakresie zadania II, w tym wymagania, miejsce oraz warunku realizacji dostaw zawarty jest w rozdz. III SWZ, a szczegółowy asortyment i ilości przedmiotu zamówienia zawiera załącznik nr 2b do SWZ.
Interne Kennung: 07/04/2026/TM/SW - zadanie II
Beschreibung der Optionen: 1. Z uwagi na charakter i specyfikę zamówienia, tj. zmienność zapotrzebowania na części zamienne, wynikającą z bieżącej eksploatacji taboru autobusowego, w tym nieprzewidywalnej awaryjności pojazdów oraz różnego stopnia zużycia poszczególnych komponentów, Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z prawa opcji, polegającego na zwiększeniu lub ograniczeniu zakresu zamówienia w stosunku do ilości wskazanych we Formularzu cenowym stanowiącym załącznik na 2b do SWZ. 2. W ramach prawa opcji Zamawiający jest uprawniony do: 2.1. zmniejszenia łącznej ilości zamawianego asortymentu (opcja ujemna), z tym zastrzeżeniem Zamawiający gwarantuje realizację zamówienia na poziomie nie niższym niż 50% łącznej wartości brutto umowy, co oznacza, że skorzystanie z opcji ujemnej nie może prowadzić do obniżenia zakresu świadczenia poniżej wskazanego poziomu, a Wykonawcy nie przysługują z tego tytułu żadne roszczenia, w tym prawo do żądania odszkodowania lub wypłaty wynagrodzenia stanowiącego różnicę pomiędzy wynagrodzeniem określonym w umowie a wynagrodzeniem za faktycznie wykonany przedmiot umowy, z zastrzeżeniem minimalnego poziomu realizacji; 2.2. zwiększenia łącznej ilości zamawianych części zamiennych (opcja dodatnia) w stosunku do ilości określonych w ofercie Wykonawcy, przy czym łączna wartość brutto zamówienia realizowanego w ramach opcji dodatniej nie może przekroczyć 10% wartości brutto umowy; skorzystanie z opcji dodatniej może następować jednokrotnie lub wielokrotnie, aż do wyczerpania wskazanego limitu. 3. Szczegółowe informacje dotyczące prawa opcji zawarte są w rozdz. III SWZ.
Los: LOT-0003
Titel: Zadanie III – Dostawa części zamiennych do instalacji elektrycznej i aparatury kontrolno-pomiarowej autobusów marki MAN
Beschreibung: Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia w zakresie zadania III, w tym wymagania, miejsce oraz warunku realizacji dostaw zawarty jest w rozdz. III SWZ, a szczegółowy asortyment i ilości przedmiotu zamówienia zawiera załącznik nr 2c do SWZ.
Interne Kennung: 07/04/2026/TM/SW - zadanie III
Beschreibung der Optionen: 1. Z uwagi na charakter i specyfikę zamówienia, tj. zmienność zapotrzebowania na części zamienne, wynikającą z bieżącej eksploatacji taboru autobusowego, w tym nieprzewidywalnej awaryjności pojazdów oraz różnego stopnia zużycia poszczególnych komponentów, Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z prawa opcji, polegającego na zwiększeniu lub ograniczeniu zakresu zamówienia w stosunku do ilości wskazanych we Formularzu cenowym stanowiącym załącznik na 2c do SWZ. 2. W ramach prawa opcji Zamawiający jest uprawniony do: 2.1. zmniejszenia łącznej ilości zamawianego asortymentu (opcja ujemna), z tym zastrzeżeniem Zamawiający gwarantuje realizację zamówienia na poziomie nie niższym niż 50% łącznej wartości brutto umowy, co oznacza, że skorzystanie z opcji ujemnej nie może prowadzić do obniżenia zakresu świadczenia poniżej wskazanego poziomu, a Wykonawcy nie przysługują z tego tytułu żadne roszczenia, w tym prawo do żądania odszkodowania lub wypłaty wynagrodzenia stanowiącego różnicę pomiędzy wynagrodzeniem określonym w umowie a wynagrodzeniem za faktycznie wykonany przedmiot umowy, z zastrzeżeniem minimalnego poziomu realizacji; 2.2. zwiększenia łącznej ilości zamawianych części zamiennych (opcja dodatnia) w stosunku do ilości określonych w ofercie Wykonawcy, przy czym łączna wartość brutto zamówienia realizowanego w ramach opcji dodatniej nie może przekroczyć 10% wartości brutto umowy; skorzystanie z opcji dodatniej może następować jednokrotnie lub wielokrotnie, aż do wyczerpania wskazanego limitu. 3. Szczegółowe informacje dotyczące prawa opcji zawarte są w rozdz. III SWZ.
Los: LOT-0004
Titel: Zadanie IV – Dostawa części zamiennych do układu przeniesienia napędu autobusów marki MAN
Beschreibung: Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia w zakresie zadania IV, w tym wymagania, miejsce oraz warunku realizacji dostaw zawarty jest w rozdz. III SWZ, a szczegółowy asortyment i ilości przedmiotu zamówienia zawiera załącznik nr 2d do SWZ.
Interne Kennung: 07/04/2026/TM/SW - zadanie IV
Beschreibung der Optionen: 1. Z uwagi na charakter i specyfikę zamówienia, tj. zmienność zapotrzebowania na części zamienne, wynikającą z bieżącej eksploatacji taboru autobusowego, w tym nieprzewidywalnej awaryjności pojazdów oraz różnego stopnia zużycia poszczególnych komponentów, Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z prawa opcji, polegającego na zwiększeniu lub ograniczeniu zakresu zamówienia w stosunku do ilości wskazanych we Formularzu cenowym stanowiącym załącznik na 2d do SWZ. 2. W ramach prawa opcji Zamawiający jest uprawniony do: 2.1. zmniejszenia łącznej ilości zamawianego asortymentu (opcja ujemna), z tym zastrzeżeniem Zamawiający gwarantuje realizację zamówienia na poziomie nie niższym niż 50% łącznej wartości brutto umowy, co oznacza, że skorzystanie z opcji ujemnej nie może prowadzić do obniżenia zakresu świadczenia poniżej wskazanego poziomu, a Wykonawcy nie przysługują z tego tytułu żadne roszczenia, w tym prawo do żądania odszkodowania lub wypłaty wynagrodzenia stanowiącego różnicę pomiędzy wynagrodzeniem określonym w umowie a wynagrodzeniem za faktycznie wykonany przedmiot umowy, z zastrzeżeniem minimalnego poziomu realizacji; 2.2. zwiększenia łącznej ilości zamawianych części zamiennych (opcja dodatnia) w stosunku do ilości określonych w ofercie Wykonawcy, przy czym łączna wartość brutto zamówienia realizowanego w ramach opcji dodatniej nie może przekroczyć 10% wartości brutto umowy; skorzystanie z opcji dodatniej może następować jednokrotnie lub wielokrotnie, aż do wyczerpania wskazanego limitu. 3. Szczegółowe informacje dotyczące prawa opcji zawarte są w rozdz. III SWZ.
Los: LOT-0005
Titel: Zadanie V – Dostawa części zamiennych do podwozia autobusów marki MAN
Beschreibung: Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia w zakresie zadania V, w tym wymagania, miejsce oraz warunku realizacji dostaw zawarty jest w rozdz. III SWZ, a szczegółowy asortyment i ilości przedmiotu zamówienia zawiera załącznik nr 2e do SWZ.
Interne Kennung: 07/04/2026/TM/SW - zadanie V
Beschreibung der Optionen: 1. Z uwagi na charakter i specyfikę zamówienia, tj. zmienność zapotrzebowania na części zamienne, wynikającą z bieżącej eksploatacji taboru autobusowego, w tym nieprzewidywalnej awaryjności pojazdów oraz różnego stopnia zużycia poszczególnych komponentów, Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z prawa opcji, polegającego na zwiększeniu lub ograniczeniu zakresu zamówienia w stosunku do ilości wskazanych we Formularzu cenowym stanowiącym załącznik na 2e do SWZ. 2. W ramach prawa opcji Zamawiający jest uprawniony do: 2.1. zmniejszenia łącznej ilości zamawianego asortymentu (opcja ujemna), z tym zastrzeżeniem Zamawiający gwarantuje realizację zamówienia na poziomie nie niższym niż 50% łącznej wartości brutto umowy, co oznacza, że skorzystanie z opcji ujemnej nie może prowadzić do obniżenia zakresu świadczenia poniżej wskazanego poziomu, a Wykonawcy nie przysługują z tego tytułu żadne roszczenia, w tym prawo do żądania odszkodowania lub wypłaty wynagrodzenia stanowiącego różnicę pomiędzy wynagrodzeniem określonym w umowie a wynagrodzeniem za faktycznie wykonany przedmiot umowy, z zastrzeżeniem minimalnego poziomu realizacji; 2.2. zwiększenia łącznej ilości zamawianych części zamiennych (opcja dodatnia) w stosunku do ilości określonych w ofercie Wykonawcy, przy czym łączna wartość brutto zamówienia realizowanego w ramach opcji dodatniej nie może przekroczyć 10% wartości brutto umowy; skorzystanie z opcji dodatniej może następować jednokrotnie lub wielokrotnie, aż do wyczerpania wskazanego limitu. 3. Szczegółowe informacje dotyczące prawa opcji zawarte są w rozdz. III SWZ.
Los: LOT-0006
Titel: Zadanie VI – Dostawa części zamiennych do układu hamulcowego autobusów marki MAN
Beschreibung: Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia w zakresie zadania VI, w tym wymagania, miejsce oraz warunku realizacji dostaw zawarty jest w rozdz. III SWZ, a szczegółowy asortyment i ilości przedmiotu zamówienia zawiera załącznik nr 2f do SWZ.
Interne Kennung: 07/04/2026/TM/SW - zadanie VI
Beschreibung der Optionen: 1. Z uwagi na charakter i specyfikę zamówienia, tj. zmienność zapotrzebowania na części zamienne, wynikającą z bieżącej eksploatacji taboru autobusowego, w tym nieprzewidywalnej awaryjności pojazdów oraz różnego stopnia zużycia poszczególnych komponentów, Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z prawa opcji, polegającego na zwiększeniu lub ograniczeniu zakresu zamówienia w stosunku do ilości wskazanych we Formularzu cenowym stanowiącym załącznik na 2f do SWZ. 2. W ramach prawa opcji Zamawiający jest uprawniony do: 2.1. zmniejszenia łącznej ilości zamawianego asortymentu (opcja ujemna), z tym zastrzeżeniem Zamawiający gwarantuje realizację zamówienia na poziomie nie niższym niż 50% łącznej wartości brutto umowy, co oznacza, że skorzystanie z opcji ujemnej nie może prowadzić do obniżenia zakresu świadczenia poniżej wskazanego poziomu, a Wykonawcy nie przysługują z tego tytułu żadne roszczenia, w tym prawo do żądania odszkodowania lub wypłaty wynagrodzenia stanowiącego różnicę pomiędzy wynagrodzeniem określonym w umowie a wynagrodzeniem za faktycznie wykonany przedmiot umowy, z zastrzeżeniem minimalnego poziomu realizacji; 2.2. zwiększenia łącznej ilości zamawianych części zamiennych (opcja dodatnia) w stosunku do ilości określonych w ofercie Wykonawcy, przy czym łączna wartość brutto zamówienia realizowanego w ramach opcji dodatniej nie może przekroczyć 10% wartości brutto umowy; skorzystanie z opcji dodatniej może następować jednokrotnie lub wielokrotnie, aż do wyczerpania wskazanego limitu. 3. Szczegółowe informacje dotyczące prawa opcji zawarte są w rozdz. III SWZ.
Los: LOT-0007
Titel: Zadanie VII – Dostawa części zamiennych do nadwozia autobusów marki MAN
Beschreibung: Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia w zakresie zadania VII, w tym wymagania, miejsce oraz warunku realizacji dostaw zawarty jest w rozdz. III SWZ, a szczegółowy asortyment i ilości przedmiotu zamówienia zawiera załącznik nr 2g do SWZ.
Interne Kennung: 07/04/2026/TM/SW - zadanie VII
Beschreibung der Optionen: 1. Z uwagi na charakter i specyfikę zamówienia, tj. zmienność zapotrzebowania na części zamienne, wynikającą z bieżącej eksploatacji taboru autobusowego, w tym nieprzewidywalnej awaryjności pojazdów oraz różnego stopnia zużycia poszczególnych komponentów, Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z prawa opcji, polegającego na zwiększeniu lub ograniczeniu zakresu zamówienia w stosunku do ilości wskazanych we Formularzu cenowym stanowiącym załącznik na 2g do SWZ. 2. W ramach prawa opcji Zamawiający jest uprawniony do: 2.1. zmniejszenia łącznej ilości zamawianego asortymentu (opcja ujemna), z tym zastrzeżeniem Zamawiający gwarantuje realizację zamówienia na poziomie nie niższym niż 50% łącznej wartości brutto umowy, co oznacza, że skorzystanie z opcji ujemnej nie może prowadzić do obniżenia zakresu świadczenia poniżej wskazanego poziomu, a Wykonawcy nie przysługują z tego tytułu żadne roszczenia, w tym prawo do żądania odszkodowania lub wypłaty wynagrodzenia stanowiącego różnicę pomiędzy wynagrodzeniem określonym w umowie a wynagrodzeniem za faktycznie wykonany przedmiot umowy, z zastrzeżeniem minimalnego poziomu realizacji; 2.2. zwiększenia łącznej ilości zamawianych części zamiennych (opcja dodatnia) w stosunku do ilości określonych w ofercie Wykonawcy, przy czym łączna wartość brutto zamówienia realizowanego w ramach opcji dodatniej nie może przekroczyć 10% wartości brutto umowy; skorzystanie z opcji dodatniej może następować jednokrotnie lub wielokrotnie, aż do wyczerpania wskazanego limitu. 3. Szczegółowe informacje dotyczące prawa opcji zawarte są w rozdz. III SWZ.
Los: LOT-0008
Titel: Zadanie VIII – Dostawa części zamiennych do elementów pomocniczych, montażowych i eksploatacyjnych autobusów marki MAN
Beschreibung: Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia w zakresie zadania VIII, w tym wymagania, miejsce oraz warunku realizacji dostaw zawarty jest w rozdz. III SWZ, a szczegółowy asortyment i ilości przedmiotu zamówienia zawiera załącznik nr 2h do SWZ.
Interne Kennung: 07/04/2026/TM/SW - zadanie VIII
Beschreibung der Optionen: 1. Z uwagi na charakter i specyfikę zamówienia, tj. zmienność zapotrzebowania na części zamienne, wynikającą z bieżącej eksploatacji taboru autobusowego, w tym nieprzewidywalnej awaryjności pojazdów oraz różnego stopnia zużycia poszczególnych komponentów, Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z prawa opcji, polegającego na zwiększeniu lub ograniczeniu zakresu zamówienia w stosunku do ilości wskazanych we Formularzu cenowym stanowiącym załącznik na 2h do SWZ. 2. W ramach prawa opcji Zamawiający jest uprawniony do: 2.1. zmniejszenia łącznej ilości zamawianego asortymentu (opcja ujemna), z tym zastrzeżeniem Zamawiający gwarantuje realizację zamówienia na poziomie nie niższym niż 50% łącznej wartości brutto umowy, co oznacza, że skorzystanie z opcji ujemnej nie może prowadzić do obniżenia zakresu świadczenia poniżej wskazanego poziomu, a Wykonawcy nie przysługują z tego tytułu żadne roszczenia, w tym prawo do żądania odszkodowania lub wypłaty wynagrodzenia stanowiącego różnicę pomiędzy wynagrodzeniem określonym w umowie a wynagrodzeniem za faktycznie wykonany przedmiot umowy, z zastrzeżeniem minimalnego poziomu realizacji; 2.2. zwiększenia łącznej ilości zamawianych części zamiennych (opcja dodatnia) w stosunku do ilości określonych w ofercie Wykonawcy, przy czym łączna wartość brutto zamówienia realizowanego w ramach opcji dodatniej nie może przekroczyć 10% wartości brutto umowy; skorzystanie z opcji dodatniej może następować jednokrotnie lub wielokrotnie, aż do wyczerpania wskazanego limitu. 3. Szczegółowe informacje dotyczące prawa opcji zawarte są w rozdz. III SWZ.