2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af totalrådgiveraftale - Nyt fængsel på Færøerne
Beschreibung: Direktoratet for Kriminalforsorgen skal etablere et nyt fængsel på Færøerne. Direktoratet for Kriminalforsorgen har brug for en totalrådgiver, der kan bistå med totalrådgivning, herunder sikringsrådgivning, i forbindelse med etableringen af fængslet. Udførelsesfasen forventes gennemført ved to storentrepriser, én bygge- og anlægsentreprise samt én sikringsentreprise. Totalrådgivers ydelse omfatter bl.a. udarbejdelse af separate projektmaterialer til de to entrepriseudbud, som forudsættes gennemført som udbud med forhandling. Kontraktperioden forventes at omfatte en ca. 5,5-årig periode samt 1-års gennemgang såfremt projektet realiseres fuldt ud. Projektet er overordnet beskrevet i vedlagte opgavebeskrivelse og foreløbige procesplan. Det samlede udbudsmateriale, herunder kontraktmateriale og byggeprogram, vil blive gjort tilgængeligt for de ansøgere, der bliver udvalgt til at afgive tilbud.
Interne Kennung: 4037945
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling med offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse, jf. forsvars- og sikkerhedsdirektivets artikel 26. Deltagelse i udbuddet kan kun ske elektronisk via ordregivers anvendte elektroniske udbudssystem. For at få adgang til udbuddet, skal ansøger være registreret eller registrere sig som bruger. Blandt de prækvalifikationsansøgere, som opfylder mindstekrav til egnethed og som ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene, udvælges på et objektivt og sagligt grundlag 3 ansøgere, som opfordres til at afgive tilbud. Såfremt ansøgningen indeholder flere udgaver (versioner) af det samme dokument, vil den seneste uploadede udgave være den gældende. Ordregiver har udarbejdet et prækvalifikationsspørgeskema, som ansøgere opfordres til at bruge, når de indsender deres ansøgninger. Skemaet indeholder spørgsmål, formularer og skabeloner til at give information mv. i overensstemmelse med kravene i denne udbudsbekendtgørelse. Det understreges dog, at det alene er ansøgerens ansvar, at de afgivne oplysninger opfylder kravene. Prækvalifikationsmaterialet består af nærværende udbudsbekendtgørelse, opgavebeskrivelse, foreløbig procesplan, prækvalifikationsspørgeskema inklusive skabelon til støtteerklæring, erklæring vedrørende artikel 5k i forordning (EU) nr. 833/2014 samt tro- og loveerklæring vedrørende udelukkelsesgrundene. Det samlede udbudsmateriale vil blive gjort tilgængeligt for de ansøgere, der opfordres til at afgive tilbud. Ansøgeren kan i dette udbud basere sig på andre aktørers tekniske- og/eller økonomiske kapacitet for at opfylde de egnethedskrav, der er anført i afsnittet Deltagelse, herunder til brug for udvælgelsen, jf. afsnittet Deltagelse. Den/de aktør(er), der stiller sin tekniske- og/eller økonomiske kapacitet til rådighed for ansøgeren, skal underskrive en støtteerklæring. Støtteerklæringen skal afleveres sammen med ansøgningen om prækvalifikation. En skabelon til en erklæring herom fra den støttende enhed er vedlagt som del af prækvalifikationsspørgeskemaet. Det skal ligeledes fremgå af støtteerklæringen, at den eller de enheder, som ansøgeren baserer sig på økonomisk og finansielt, erklærer, at være solidarisk ansvarlige med ansøger, hvis denne bliver tildelt kontrakten. Skabelonen for støtteerklæringen som er vedlagt prækvalifikationsspørgeskemaet indeholder denne passus. Bemærk, at hver ansøger kun kan indgive én ansøgning om deltagelse. Det maksimale antal ansøgere, der kan indkaldes til anden fase af proceduren(tilbudsfasen), er tre (3). Ordregiver forbeholder sig retten til at prækvalificere færre end tre (3) ansøgere såfremt der er færre end tre (3) konditionsmæssige og-/eller egnede ansøgere. Udbuddet er omfattet af artikel 5k i forordning (EU) nr. 833/2014 med senere ændringer. Bestemmelsen indeholder et forbud mod at tildele kontrakter til russiske virksomheder og russisk kontrollerede virksomheder mv. (se nærmere artikel 5k, stk. 1, for den præcise afgrænsning af de aktører, der er omfattet af forbuddet). Ordregiver forbeholder sig retten til på ethvert tidspunkt i udbudsprocessen at kræve dokumentation for, at de økonomiske aktører ikke er omfattet af forbuddet, f.eks. ved at kræve en erklæring herom og/eller dokumentation for aktørernes og disses eventuelle underleverandørers etableringssted og ejerforhold. Ved ansøgning om deltagelse skal ansøgeren indgive en erklæring om, at en tildeling af aftalen ikke vil være i strid med forbuddet i artikel 5k, stk. 1, i forordning (EU) nr. 833/2014, med senere ændringer. Underleverandører eller andre, som stiller deres tekniske- og/eller økonomiske kapacitet til rådighed for ansøgeren, skal indlevere særskilt erklæring. Når sammenslutninger af enheder (f.eks. konsortier), herunder midlertidige joint ventures, deltager samlet i udbuddet, skal erklæringen gives for hver enkelt af de deltagende enheder. Efter modtagelse af de indledende tilbud afholder ordregiver individuelle forhandlingsmøder med alle tilbudsgivere, der rettidigt har afleveret et indledende tilbud. Forhandlingerne gennemføres i overensstemmelse med ligebehandlingsprincippet, og alle tilbudsgivere får tildelt den samme tid til forhandlinger med ordregiver. Der anvendes ikke successive faser med henblik på at begrænse antallet af tilbud der skal forhandles. Efter forhandlingerne kan ordregiver udsende et revideret udbudsmateriale med henblik på et yderligere indledende eller endeligt tilbud. Tilbudsgivere vil på samme tid blive informeret herom med opfordring til at afgive indledende eller endeligt tilbud. Ordregiver forbeholder sig ret til at tildele aftalen på grundlag af det indledende tilbud eller eventuelle efterfølgende indledende tilbud. Forhandlingsforløbet er nærmere beskrevet i udbudsbetingelserne. Ordregiver yder ikke vederlag til ansøgere eller tilbudsgivere for deltagelse i udbudsproceduren. Ved ansøgning om deltagelse skal tilbudsgiver afgive en tro- og loveerklæring på, at tilbudsgiver 1) ikke er omfattet af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i forsvars- og sikkerhedsdirektivets artikel 39, stk. 1, og udbudslovens § 134 a, samt 2) hvorvidt tilbudsgiver har ubetalt forfalden gæld vedrørende skatter og afgifter eller ydelser til sociale sikringsordninger i henhold til dansk lovgivning eller lovgivningen i det land, hvor tilbudsgiver er etableret. Der er vedlagt en skabelon til dette formål. Underleverandører eller andre, som stiller deres tekniske- og/eller økonomiske kapacitet til rådighed for ansøgeren, skal indlevere særskilt erklæring. Hvis tilbudsgiver består af en sammenslutning af enheder (f.eks. et konsortium), herunder midlertidige joint ventures, skal hver enhed i sammenslutningen afgive en erklæring. Før kontrakttildeling kan Ordregiver kræve, at den vindende tilbudsgiver dokumenterer overholdelsen af mindstekrav til egnethed, samt at tilbudsgiver ikke er omfattet af ovennævnte udelukkelsesgrunde.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71530000 Beratung im Bauwesen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45216113 Bau von Gefängnissen, 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 71247000 Beaufsichtigung der Bauarbeiten, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71313440 Dienstleistungen im Zusammenhang mit der Umweltfolgenabschätzung im Bau, 71318000 Beratungsdienste von Ingenieurbüros, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 71520000 Bauaufsicht, 71540000 Bauverwaltungsleistungen, 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Byggeledelse vil være omfattet af kontrakten, og skal være tilknyttet projektet fra igangsættelse af totalrådgiveraftalen og til og med afslutningen af implementeringen af projektændringer (se "Foreløbig procesplan"). I forhold til de efterfølgende faser, udførelsesprojekt, udførelse, aflevering, idriftsættelse og ibrugtagning, vil byggeledelse være en option, som Bygherre vil kunne kalde frem til afslutning af projektoptimeringen.