2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kontrakt vedrørende vedligeholdelse og videreudvikling af KOT-optagelse
Beschreibung: Ordregiver udbyder kontrakt vedrørende vedligehold og videreudvikling af KOT-optagelse. KOT-optagelse er en sektorkritisk applikation, som understøtter optagelsesprocesser for de videregående uddannelser i Danmark. Efter Transition Ind skal leverandøren i et tæt agilt samarbejde med ordregiver sikre effektiv vedligeholdelse og videreudvikling af KOT-optagelse. Baggrund og formål KOT-optagelse er en sektorkritisk applikation, der understøtter den årlige koordinerede optagelse til de videregående uddannelser i Danmark. Applikationen håndterer årligt ca. 85.000 ansøgere og 229.000 ansøgninger fordelt på 940 uddannelsesudbud hos 30 uddannelsesinstitutioner. Koordineringsopgaven er forankret i Uddannelses- og Forskningsstyrelsen (UFS) i Den Koordinerede Tilmelding (KOT), og omfatter alle erhvervsakademi-, professionsbachelor- og bacheloruddannelser. Det overordnede formål med koordineringen er at understøtte, at en ansøger i den samme optagelsesrunde kan søge optagelse på flere uddannelser i prioriteret rækkefølge, samtidig med at institutionerne på baggrund af sagsbehandling af ansøgningerne kan rangere ansøgningerne, så en ansøger højst bliver tilbudt én studieplads på den højst mulige prioriterede af de ansøgte uddannelser. KOT-optagelse har netop gennemgået en modernisering i Styrelsen for It og Læring, hvorefter den er overdraget til UFS, som nu har det samlede systemansvar. KOT-optagelse består af moduler bygget på forskellige teknologier, herunder: • Backend: Java (Spring Boot) og .NET Core • Frontend: Angular • Database: PostgreSQL UFS er platformsejer og stiller den samlede driftsplatform, infrastruktur, netværk, identitetsstyring og testdata til rådighed. Kontrakten omfatter følgende hovedydelser: Applikationsvedligehold: Løbende forebyggende applikationsvedligehold. Fejlrettelse: Løbende fejlrettelse efter fastlagte servicelevels. Mindre ændringer: Gennemførelse af mindre ændringer i applikationen. Test- og kvalitetssikring: Gennemførelse af relevant test og kvalitetssikring forud for releases og patches, herunder end-to-end test eller andre relevante test (performance, sikkerhed, specifikke integrationstest mv.). Releasehåndtering: Håndtering af løbende releases samt evt. patches, som er nødvendige uden for den almindelige releasecyklus. Leverandøren skal bære et samlet ansvar for effektiv releaseproces og være tydelig omkring proces, roller og ansvar. Teknisk support: 2. og 3. level support. Videreudvikling: Gennemførelse af løbende videreudvikling og selvstændige videreudviklingsprojekter med deltagelse fra UFS og leverandøren. Transition Ind: Overtagelse af applikationen fra den eksisterende leverandør.
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud efter udbudslovens afsnit II. Udbuddet omfatter to faser, herunder en ansøgningsfase og en tilbudsfase. Udbudsbetingelserne beskriver processen for udbuddet og fastsætter retningslinjerne for afgivelse af ansøgninger og tilbud, kommunikation mellem ansøger/tilbudsgiver og ordregiver samt oplysninger om udbudsprocessen i øvrigt.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung, 72230000 Entwicklung von kundenspezifischer Software, 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste, 72262000 Software-Entwicklung, 72263000 Software-Implementierung, 72267100 Wartung von Informationstechnologiesoftware, 72600000 Computerunterstützung und -beratung
5. Los
Los: LOT-0000