2. Verfahren
Verfahren
Titel: CRNHE - Arealer & Rettigheder
Beschreibung: M4 til Nordhavn (CRNHE) er en afgrening fra Cityringen, der i dag ender ved Orientkaj Station. Metroselskabet har gennem 2022/-23 udarbejdet en udredningsrapport for forlængelse af denne afgrening. Forlængelsen sker over jorden – primært på viadukt. CRNHE er det første større projekt, hvor Metroselskabets målsætning om en halvering af klimaaftrykket for udførelsen af nye metrolinjer indgår som en del af projektudviklingen. Dette medfører, at Metroselskabets sædvanlige fremgangsmåde ved udførelsen af nye metrolinjer ændres i forhold til projektering, materialer, designvalg og udførelsesmetoder. Den samlede rådgivningsopgave er opdelt i flere udbud, hvoraf nærværende udbudsbekendtgørelse angår udbuddet af CRNHE – Arealer og Rettigheder. CRNHE - Integrated Works Contract (er under udbud) CRNHE - Arealer og Rettigheder (nærværende udbud) CRNHE - MKV (som forventeligt vil blive gennemført via en allerede etableret rammeaftale) CRNHE - Transportation System (TS-kontrakt, som indgås med nuværende leverandør af TS-system på M4-linjen) Nærværende udbud CRNHE Arealer og Rettigheder forventes at omfatte følgende hovedopgaver på CRNHE, idet det bemærkes, at nedenstående ikke udgør en udtømmende oplistning af aktiviteterne: Arealerhvervelsesprocessen for M4 til Ydre Nordhavn (CRNHE) er karakteriseret ved, at den forventes gennemført som en aftalebaseret proces. Areal og rettighedsrådgiverens (A&R-Rådgiver) primære opgave er at bistå Metroselskabet I/S (Bygherren) med udarbejdelse af materiale til aftaler og aftalebilag, der skal indgås med lodsejer. Såfremt aftaleprocessen ikke kan gennemføres, er det afgørende, at A&R Rådgiveren har udarbejdet det nødvendige grundlag og forberedt ekspropriationsprocessen, således denne kan igangsættes uden unødig udskydelse af projektet. Efter kontraktstart skal A&R-Rådgiveren indlede arbejdet med at lave en detaljeret planlægning og tilrettelæggelse af den samlede udbudte opgave (opgaveindhold/snitflader/tid/økonomi) i et tæt samarbejde med Bygherren og med input fra IWC. Der skal specifikt leveres følgende dokumenter til Bygherrens endelige godkendelse: • Præliminær opgave- og ressourceplan for de først seks måneder • Detaljeret opgave- og ressourceplan for den samlede opgave og for hver af delopgaverne • Detaljeret organisationsplan for den samlede opgave og for hver af delopgaverne • Langtidsbudget for den samlede opgave, herunder økonomiske risikomomenter A&R-Rådgiveren skal forvente, at den indledende fase af arbejdet skal være afsluttet inden for en måned efter kontraktstart, idet den endelige frist herfor fastlægges mellem A&R-Rådgiveren og Bygherren umiddelbart efter kontraktstart. Opgaven afsluttes først, når der er gennemført matrikulær berigtigelse. Der betales vederlag for afgivning af konditionsmæssigt tilbud og for deltagelse i forhandlinger dog ikke til den vindende tilbudsgiver. Vederlaget udbetales alene til tilbudsgiver, og en evt. fordeling af vederlaget blandt flere deltagende virksomheder i et team er bygherre uvedkommende. Vederlaget er fastsat til DKK 120.000,00.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71353000 Oberirdische Vermessung
5. Los
Los: LOT-0001