See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indkøb af vedligeholdelsesaftale til Bossinf system
Beschreibung: Social- og Boligstyrelsen har indgået en vedligeholdelsesaftale med KMD på BOSSINF-systemerne. Indgåelse af vedligeholdelsesaftalen er sket på baggrund af udbudslovens § 80, stk. 3. BOSSINF er en samling af administrative legacy it-systemer, der blandt andet understøtter den kommunale administration af sager vedrørende lov om almene boliger, lov om friplejeboliger samt lov om byfornyelse og udvikling af byer. BOSSINF er udviklet af KMD på KMD-udviklede moduler, som alle efterfølgende er videreudviklet, driftet og vedligeholdt af KMD. BOSSINF er tæt forbundet med og afhængigt af flere af KMDs interne støttesystemer, f.eks. KMD’s Logonsystem RACF og fejllogningssystemet RSWatch. For at kunne løse vedligeholdelsesopgaven kræver det adgang til disse interne støttesystemer, hvilket kun KMD kan få grundet hensyn til beskyttelser af eksklusive rettigheder. Der vurderes ikke at findes nogen alternativer til støttesystemerne og en nyudvikling af alternative støttesystemer vurderes at medføre tekniske problemer og derved påvirke driften, da der ikke er kendskab til den bagvedliggende kodning og interoperabilitet.
Vorherige Bekanntmachung: 377631-2024
Interne Kennung: 2024-11331
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Vedligeholdelsesaftale til BOSSINF systemet
Beschreibung: Konsulent assistance ifm. vedligeholdelsesaftale