288202-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Pumpen – CTR, FVC – Pumper
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelCTR, FVC – Pumper
BeschreibungSom et led i CTR’s strategi om at udfase brugen af fossile brændsler, skal to af i alt fire stk. eksiste-rende oliekedler på Frederiksberg Varmecentral (FVC) udskiftes med to elkedler. Projektet omfatter desuden etablering af en varmeakkumuleringstank (VAK). Det er endnu ikke afklaret hvorvidt de to tilbageværende oliekedler skal ombygges til gaskedler. Udstyr til denne ombygning udbydes derfor som option. Nærværende udbud omfatter leverancen af nye pumper med motor og frekvensomformer, samt leverance af nye frekvensomformere til eksisterende pumper, som på grund af projektet skal yde mere; det hele som led i det samlede projekt for FVC. Den udbudte leverance er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialets tekniske specifikationer og tilbudslisten, hvoraf omfang fremgår.
Interne Kennung704434
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensDer henvises til udbudsbetingelserne punkt 6.11 Forhandlingsforløbet.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42122000 Pumpen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45251200 Bau von Heizzentralen, 42124000 Teile für Pumpen, Kompressoren, Maschinen oder Motoren, 44162200 Verteilerleitungen, 44163120 Fernheizungsleitungen, 45331100 Installation von Zentralheizungen, 45331110 Installation von Kesseln, 44161000 Pipelines, 42122100 Flüssigkeitspumpen
5. Los
LosLOT-0000
BeschreibungDer henvises til udbudsbetingelserne afsnit 1.1 Generel beskrivelse af udbuddet.