288504-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Isolierte Elektrokabel, -leitungen und -drähte – Lav-, mellem- og højspændingskabler
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelLav-, mellem- og højspændingskabler
BeschreibungFællesudbud mellem følgende netselskaber: Dinel A/S Flow El-net A/S Netselskabet Elværk A/S NOE Net A/S Nord Energi Net A/S Ravdex A/S TREFOR Elnet A/S TREFOR Elnet Øst A/S Veksel A/S Rammeaftalen er inddelt i 4 delaftaler vedrørende levering af lav-, mellem- og højspændingskabler. Rammeaftalens delaftale 1-3 vil blive indgået med én leverandør for hvert særskilt delaftale. Delaftale 4 vil blive indgået med op til tre leverandører, hvor tildeling sker gennem miniudbud. Det er muligt for leverandører at byde på enkelte delaftaler, flere eller på alle - det er muligt for én leverandør at få tildelt aftale på alle fire (4) delaftaler. Rammeaftalen har en varighed på 3 år med mulighed for forlængelse i yderligere 3 x 12 måneder. Aftalens mængde er vejledende og kan udvides med +100%, og der er ikke forpligtende aftag på delaftalerne. Yderligere informationer fremgår af det samlede udbudsmateriale.
Interne Kennung650637
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 31300000 Isolierte Elektrokabel, -leitungen und -drähte
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31321300 Hochspannungskabel, 31300000 Isolierte Elektrokabel, -leitungen und -drähte, 31321220 Mittelspannungskabel, 31321210 Niederspannungskabel
5. Los
LosLOT-0001
TitelLavspænding
BeschreibungNærmere detaljer vedrørende delaftalen ses i udbudsbetingelserne inklusive bilag samt udkast til aftale. Ordregivere på nærværende delaftale er: Dinel A/S Flow El-net A/S Netselskabet Elværk A/S NOE Net A/S Nord Energi Net A/S Ravdex A/S TREFOR Elnet A/S TREFOR Elnet Øst A/S Veksel A/S
Interne Kennung650638
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31321210 Niederspannungskabel
LosLOT-0002
TitelMellemspænding
BeschreibungNærmere detaljer vedrørende delaftalen ses i udbudsbetingelserne inklusive bilag samt udkast til aftale. Ordregivere på nærværende rammeaftale er: Flow Elnet A/S Nord Energi Net A/S (Nord Energi Teknik A/S) TREFOR Elnet A/S TREFOR Elnet Øst A/S
Interne Kennung650639
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31321220 Mittelspannungskabel
LosLOT-0003
TitelMellemspænding - sektorformet
BeschreibungNærmere detaljer vedrørende delaftalen ses i udbudsbetingelserne inklusive bilag samt udkast til aftale. Ordregivere på nærværende rammeaftale er: Dinel A/S Netselskabet Elværk A/S NOE Net A/S (Jysk Energi Teknik A/S) Ravdex A/S Veksel A/S
Interne Kennung650640
LosLOT-0004
TitelHøjspænding
BeschreibungRammeaftale med forventet op til tre (3) leverandører på højspændingskabler. Tildeling på rammeaftalen sker ved miniudbud for den enkelte Ordregiver på aftalen og sker ved tildelingskriteriet "bedste forhold mellem pris og kvalitet" ud fra de i bilagene til rammeaftalen beskrevne betingelser og kriterier. Nærmere beskrivelser fremgår af udbudsbetingelserne samt udkast til rammeaftale inklusive bilag. Ordregivere på nærværende rammeaftale er: Dinel A/S Netselskabet Elværk A/S NOE Net A/S (Jysk Energi Teknik A/S) Nord Energi Net A/S (Nord Energi Teknik A/S) TREFOR Elnet A/S TREFOR Elnet Øst A/S
Interne Kennung650641
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31321300 Hochspannungskabel