288833-2026 - Auftragsänderung
Polen – Sektorale Forstplanung – Opracowanie projektów Planów Urządzenia Lasu dla Nadleśnictw Gościno, Manowo, Warcino – II postępowanie.
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOpracowanie projektów Planów Urządzenia Lasu dla Nadleśnictw Gościno, Manowo, Warcino – II postępowanie.
BeschreibungWymagania dotyczące realizacji Części I, II, III - opracowanie projektu Planu Urządzenia Lasu wraz z programem ochrony przyrody, prognozą oddziaływania na środowisko - opisano w pkt 3.1.1. SWZ Zakres udzielonego zamówienia obejmuje także: a) weryfikację ciągłości oraz spójności warstw poligonowych i liniowych dla gruntów sąsiadujących z obiektami objętymi zamówieniem; b) kontrolę prawidłowości wykonania transformacji z układów współrzędnych, obowiązujących w Ewidencji gruntów i budynków, do układu PUWG 1992, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości ich wyeliminowanie w uzgodnieniu z nadleśnictwem. W zakres przedmiotu zamówienia wchodzi także wykonanie dokumentacji w formie elektronicznej, wykonanej odrębnie dla każdego nadleśnictwa, którą Wykonawca przekaże Zamawiającemu na nośnikach elektronicznych. Zamawiający zastrzega sobie możliwość zmiany (+/-) do 200 ha powierzchni opracowania dla poszczególnych Nadleśnictw, która może być wynikiem weryfikacji ewidencji gruntów, obrotu nieruchomościami (zamian, nabycia, zbycia), przeniesienia lub wygaszenia zarządu w trakcie wykonywania prac urządzeniowych, co pozostanie bez wpływu na wysokość wynagrodzenia. Zmiany przekraczające (+/-) 200 ha zostaną rozliczone zgodnie z metodyką opisaną w § 3 wzoru umowy (załącznik 10 do SWZ) w ramach ostatniej faktury. Zakres i forma opracowania zgodnie z warunkami zawartymi w odpowiednich protokołach Komisji Założeń Planu (dokumentacja KZP dla poszczególnych Nadleśnictw stanowi załącznik nr 11-13 do SWZ). Dokumenty końcowe wskazane w protokołach o których mowa powyżej, które powstaną w wyniku realizacji przedmiotu zamówienia, stanowić będą własność Skarbu Państwa - Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Zamawiający zgodnie z art. 95 PZP wymaga zatrudnienia przez Wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie stosunku pracy osób wykonujących czynności w zakresie realizacji zamówienia polegające na: Opracowanie urządzeniowe – Część I-III: a) prace terenowe – taksacja, inwentaryzacja zasobów drzewnych, uzgodnienie z nadleśnictwem. b) prace kameralne - opracowanie map oraz elaboratu, POP, prognozy oddziaływania na środowisko; - jeżeli wykonanie tych czynności polega na wykonywaniu pracy w sposób określony w art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1465 z późn. zm.). Wykonawca może powierzyć realizację elementów (części) przedmiotu zamówienia podwykonawcom, z zastrzeżeniem pkt 16.2. ppkt 3) SWZ (kryterium oceny ofert „Samodzielna realizacja kluczowych elementów (części) zamówienia”). W przypadku zamiaru wykonywania przedmiotu zamówienia z udziałem podwykonawców wykonawca zobowiązany jest do wskazania w swojej ofercie części zamówienia (zakresów rzeczowych), których wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom, oraz podania nazw ewentualnych podwykonawców, jeżeli są już znani. Wskazanie takie należy umieścić na Ofercie. W przypadku braku wskazania w Ofercie podwykonawstwa Wykonawca będzie mógł wprowadzić podwykonawcę wyłącznie na warunkach określonych w umowie.
Interne KennungZI.270.1.1.2024
Zweck
Haupteinstufung (cpv): 77231900 Sektorale Forstplanung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 77231400 Forstinventur, 71351500 Bodenuntersuchungen, 90711400 Dienstleistungen im Zusammenhang mit der Umweltfolgenabschätzung in anderen Bereichen als dem Bausektor
5. Los
LosLOT-0001
TitelCzęść nr I - Wykonanie projektu planu urządzenia lasu na okres od 01.01.2026 do 31.12.2035 r., wraz z prognozą oddziaływania na środowisko dla Nadleśnictwa Gościno dla powierzchni ogólnej 24 540 ha.
BeschreibungWykonanie projektu planu urządzenia lasu na okres od 01.01.2026 do 31.12.2035 r., wraz z prognozą oddziaływania na środowisko dla Nadleśnictwa Gościno dla powierzchni ogólnej 24 540 ha: a) wykonanie inwentaryzacji stanu lasu wraz z wstępnym określeniem miąższości drzewostanów i określeniem wskazań gospodarczych z wykorzystaniem ortofotomapy oraz danych ISOK; b) wykonanie inwentaryzacji zasobów drzewnych wraz z rozdziałem miąższości do klas wieku i poszczególnych drzewostanów; c) opracowanie wyników inwentaryzacji stanu lasu; d) opracowanie wyników taksacji, w tym sporządzenie mapy gospodarczej, map gospodarczo-przeglądowych, przeglądowych oraz mapy sytuacyjnej; e) sporządzenie zestawień zbiorczych danych inwentaryzacyjnych (w formie tabel i wykazów) oraz zebranie danych uzupełniających do planu urządzenia lasu i programu ochrony przyrody z uwzględnieniem prognozy oddziaływania planu urządzenia lasu na środowisko i na obszary Natura 2000; f) sporządzenie ogólnego opisu lasów nadleśnictwa, w części dotyczącej spraw związanych z inwentaryzacją stanu lasu i jej wynikami; g) sporządzenie opisów taksacyjnych drzewostanów; h) opracowanie zweryfikowanego i zaktualizowanego Programu ochrony przyrody, opracowanie mapy walorów przyrodniczo-kulturowych; i) sporządzenie prognozy oddziaływania planu urządzenia lasu na środowisko i na obszary Natura 2000 wraz z mapą obszarów chronionych i funkcji lasu z uwzględnieniem wymogów wskazanych w uzgodnieniu zakresu i stopnia szczegółowości tej prognozy; j) opracowanie projektu PUL winno być wykonane z użyciem aktualnej wersji oprogramowania WebTaksator. Zakres udzielonego zamówienia obejmuje także: a) weryfikację ciągłości oraz spójności warstw poligonowych i liniowych dla gruntów sąsiadujących z obiektami objętymi zamówieniem; b) kontrolę prawidłowości wykonania transformacji z układów współrzędnych, obowiązujących w Ewidencji gruntów i budynków, do układu PUWG 1992, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości ich wyeliminowanie w uzgodnieniu z nadleśnictwem. W zakres przedmiotu zamówienia wchodzi także wykonanie dokumentacji w formie elektronicznej, wykonanej odrębnie dla każdego nadleśnictwa, którą Wykonawca przekaże Zamawiającemu na nośnikach elektronicznych. Zamawiający zastrzega sobie możliwość zmiany (+/-) do 200 ha powierzchni opracowania dla poszczególnych Nadleśnictw, która może być wynikiem weryfikacji ewidencji gruntów, obrotu nieruchomościami (zamian, nabycia, zbycia), przeniesienia lub wygaszenia zarządu w trakcie wykonywania prac urządzeniowych, co pozostanie bez wpływu na wysokość wynagrodzenia. Zmiany przekraczające (+/-) 200 ha zostaną rozliczone zgodnie z metodyką opisaną w § 3 wzoru umowy (załącznik 10 do SWZ) w ramach ostatniej faktury. Zakres i forma opracowania zgodnie z warunkami zawartymi w odpowiednich protokołach Komisji Założeń Planu (dokumentacja KZP dla poszczególnych Nadleśnictw stanowi załącznik nr 11-13 do SWZ). Dokumenty końcowe wskazane w protokołach, o których mowa powyżej, które powstaną w wyniku realizacji przedmiotu zamówienia, stanowić będą własność Skarbu Państwa - Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. W trakcie realizacji zamówienia, Zamawiający przeprowadzi kontrole zgodnie z wytycznymi Zarządzenia Nr 63 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 13 sierpnia 2002 r. w sprawie kontroli i odbioru robót urządzeniowych, zlecanych przez regionalne dyrekcje Lasów Państwowych. Zamawiający zgodnie z art. 95 PZP wymaga zatrudnienia przez Wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie stosunku pracy osób wykonujących czynności w zakresie realizacji zamówienia polegające na: Opracowanie urządzeniowe: a) prace terenowe – taksacja, inwentaryzacja zasobów drzewnych, uzgodnienie z nadleśnictwem. b) prace kameralne - opracowanie map oraz elaboratu, POP, prognozy oddziaływania na środowisko. - jeżeli wykonanie tych czynności polega na wykonywaniu pracy w sposób określony w art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1465 z późn. zm.). Termin rozpoczęcia realizacji zamówienia – od dnia zawarcia umowy. Wymagane terminy realizacji zamówienia: 1) Etap I - wykonanie prac terenowych na co najmniej 30 % powierzchni nadleśnictwa: do 1 lipca 2024 r.; 2) Etap II - wykonanie prac terenowych na co najmniej 30 % powierzchni nadleśnictwa: do 2 września 2024 r.; 3) Etap III - wykonanie prac terenowych na co najmniej 40 % powierzchni nadleśnictwa: do 1 listopada 2024 r.; 4) Wykonanie inwentaryzacji miąższości zasobów drzewnych: do 5 maja 2025 r. 5) Gotowość do Narady Techniczno – Gospodarczej: do 30 września 2025 r. 6) Przekazanie do wstępnej kontroli prac związanych z LMN oraz baz danych dla potrzeb SILP: do 31 października 2025 r. 7) Przekazanie projektów PUL w formie elektronicznej wraz prognozą odziaływania planów na środowisko do 7 listopada 2025 r. 8) Wykonanie prac związanych z LMN oraz przekazanie ostatecznej bazy danych dla potrzeb SILP-u : do 2 stycznia 2026 r. 9) Protokolarne przekazanie całości opracowania do RDLP w Szczecinku: do 2 lutego 2026 r.
Interne KennungCzęść nr I - Wykonanie projektu planu urządzenia lasu na okres od 01.01.2026 do 31.12.2035 r., wraz z prognozą oddziaływania na środowisko dla Nadleśnictwa Gościno dla powierzchni ogólnej 24 540 ha.
LosLOT-0002
TitelCzęść nr II - Wykonanie projektu planu urządzenia lasu na okres od 01.01.2026 do 31.12.2035 r., wraz z prognozą oddziaływania na środowisko dla Nadleśnictwa Manowo dla powierzchni ogólnej 17 920 ha.
BeschreibungWykonanie projektu planu urządzenia lasu na okres od 01.01.2026 do 31.12.2035 r., wraz z prognozą oddziaływania na środowisko dla Nadleśnictwa Manowo dla powierzchni ogólnej 17 920 ha: a) wykonanie inwentaryzacji stanu lasu wraz z wstępnym określeniem miąższości drzewostanów i określeniem wskazań gospodarczych z wykorzystaniem ortofotomapy oraz danych ISOK; b) wykonanie inwentaryzacji zasobów drzewnych wraz z rozdziałem miąższości do klas wieku i poszczególnych drzewostanów; c) opracowanie wyników inwentaryzacji stanu lasu; d) opracowanie wyników taksacji, w tym sporządzenie mapy gospodarczej, map gospodarczo-przeglądowych, przeglądowych oraz mapy sytuacyjnej; e) sporządzenie zestawień zbiorczych danych inwentaryzacyjnych (w formie tabel i wykazów) oraz zebranie danych uzupełniających do planu urządzenia lasu i programu ochrony przyrody z uwzględnieniem prognozy oddziaływania planu urządzenia lasu na środowisko i na obszary Natura 2000; f) sporządzenie ogólnego opisu lasów nadleśnictwa, w części dotyczącej spraw związanych z inwentaryzacją stanu lasu i jej wynikami; g) sporządzenie opisów taksacyjnych drzewostanów; h) opracowanie zweryfikowanego i zaktualizowanego Programu ochrony przyrody, opracowanie mapy walorów przyrodniczo-kulturowych; i) sporządzenie prognozy oddziaływania planu urządzenia lasu na środowisko i na obszary Natura 2000 wraz z mapą obszarów chronionych i funkcji lasu z uwzględnieniem wymogów wskazanych w uzgodnieniu zakresu i stopnia szczegółowości tej prognozy; j) opracowanie projektu PUL winno być wykonane z użyciem aktualnej wersji oprogramowania WebTaksator. Zakres udzielonego zamówienia obejmuje także: a) weryfikację ciągłości oraz spójności warstw poligonowych i liniowych dla gruntów sąsiadujących z obiektami objętymi zamówieniem; b) kontrolę prawidłowości wykonania transformacji z układów współrzędnych, obowiązujących w Ewidencji gruntów i budynków, do układu PUWG 1992, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości ich wyeliminowanie w uzgodnieniu z nadleśnictwem. W zakres przedmiotu zamówienia wchodzi także wykonanie dokumentacji w formie elektronicznej, wykonanej odrębnie dla każdego nadleśnictwa, którą Wykonawca przekaże Zamawiającemu na nośnikach elektronicznych. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się, po wcześniejszym uzgodnieniu z Zamawiającym, przekazanie danych w innych formacie, jeżeli w dacie zakończenia opracowania będzie to spowodowane np. modyfikacją lub zmianą oprogramowania. Zamawiający zastrzega sobie możliwość zmiany (+/-) do 200 ha powierzchni opracowania dla poszczególnych Nadleśnictw, która może być wynikiem weryfikacji ewidencji gruntów, obrotu nieruchomościami (zamian, nabycia, zbycia), przeniesienia lub wygaszenia zarządu w trakcie wykonywania prac urządzeniowych, co pozostanie bez wpływu na wysokość wynagrodzenia. Zmiany przekraczające (+/-) 200 ha zostaną rozliczone zgodnie z metodyką opisaną w § 3 wzoru umowy (załącznik 10 do SWZ) w ramach ostatniej faktury. Zakres i forma opracowania zgodnie z warunkami zawartymi w odpowiednich protokołach Komisji Założeń Planu (dokumentacja KZP dla poszczególnych Nadleśnictw stanowi załącznik nr 11-13 do SWZ). Dokumenty końcowe wskazane w protokołach, o których mowa powyżej, które powstaną w wyniku realizacji przedmiotu zamówienia, stanowić będą własność Skarbu Państwa - Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. W trakcie realizacji zamówienia, Zamawiający przeprowadzi kontrole zgodnie z wytycznymi Zarządzenia Nr 63 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 13 sierpnia 2002 r. w sprawie kontroli i odbioru robót urządzeniowych, zlecanych przez regionalne dyrekcje Lasów Państwowych. Zamawiający zgodnie z art. 95 PZP wymaga zatrudnienia przez Wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie stosunku pracy osób wykonujących czynności w zakresie realizacji zamówienia polegające na: Opracowanie urządzeniowe: a) prace terenowe – taksacja, inwentaryzacja zasobów drzewnych, uzgodnienie z nadleśnictwem. b) prace kameralne - opracowanie map oraz elaboratu, POP, prognozy oddziaływania na środowisko. - jeżeli wykonanie tych czynności polega na wykonywaniu pracy w sposób określony w art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1465 z późn. zm.). Termin rozpoczęcia realizacji zamówienia – od dnia zawarcia umowy. Wymagane terminy realizacji zamówienia: 1) Etap I - wykonanie prac terenowych na co najmniej 30 % powierzchni nadleśnictwa: do 1 lipca 2024 r.; 2) Etap II - wykonanie prac terenowych na co najmniej 30 % powierzchni nadleśnictwa: do 2 września 2024 r.; 3) Etap III - wykonanie prac terenowych na co najmniej 40 % powierzchni nadleśnictwa: do 1 listopada 2024 r.; 4) Wykonanie inwentaryzacji miąższości zasobów drzewnych: do 5 maja 2025 r. 5) Gotowość do Narady Techniczno – Gospodarczej: do 30 września 2025 r. 6) Przekazanie do wstępnej kontroli prac związanych z LMN oraz baz danych dla potrzeb SILP: do 31 października 2025 r. 7) Przekazanie projektów PUL w formie elektronicznej wraz prognozą odziaływania planów na środowisko do 7 listopada 2025 r. 8) Wykonanie prac związanych z LMN oraz przekazanie ostatecznej bazy danych dla potrzeb SILP-u : do 2 stycznia 2026 r. 9) Protokolarne przekazanie całości opracowania do RDLP w Szczecinku: do 2 lutego 2026 r.
Interne KennungCzęść nr II - Wykonanie projektu planu urządzenia lasu na okres od 01.01.2026 do 31.12.2035 r., wraz z prognozą oddziaływania na środowisko dla Nadleśnictwa Manowo dla powierzchni ogólnej 17 920 ha.
LosLOT-0003
TitelCzęść nr III - Wykonanie projektu planu urządzenia lasu na okres od 01.01.2026 do 31.12.2035 r., wraz z prognozą oddziaływania na środowisko dla Nadleśnictwa Warcino dla powierzchni ogólnej 20 730 ha.
BeschreibungWykonanie projektu planu urządzenia lasu na okres od 01.01.2026 do 31.12.2035 r., wraz z prognozą oddziaływania na środowisko dla Nadleśnictwa Warcino dla powierzchni ogólnej 20 730 ha. a) wykonanie inwentaryzacji stanu lasu wraz z wstępnym określeniem miąższości drzewostanów i określeniem wskazań gospodarczych z wykorzystaniem ortofotomapy oraz danych ISOK; b) wykonanie inwentaryzacji zasobów drzewnych wraz z rozdziałem miąższości do klas wieku i poszczególnych drzewostanów; c) opracowanie wyników inwentaryzacji stanu lasu; d) opracowanie wyników taksacji, w tym sporządzenie mapy gospodarczej, map gospodarczo-przeglądowych, przeglądowych oraz mapy sytuacyjnej; e) sporządzenie zestawień zbiorczych danych inwentaryzacyjnych (w formie tabel i wykazów) oraz zebranie danych uzupełniających do planu urządzenia lasu i programu ochrony przyrody z uwzględnieniem prognozy oddziaływania planu urządzenia lasu na środowisko i na obszary Natura 2000; f) sporządzenie ogólnego opisu lasów nadleśnictwa, w części dotyczącej spraw związanych z inwentaryzacją stanu lasu i jej wynikami; g) sporządzenie opisów taksacyjnych drzewostanów; h) opracowanie zweryfikowanego i zaktualizowanego Programu ochrony przyrody, opracowanie mapy walorów przyrodniczo-kulturowych; i) sporządzenie prognozy oddziaływania planu urządzenia lasu na środowisko i na obszary Natura 2000 wraz z mapą obszarów chronionych i funkcji lasu z uwzględnieniem wymogów wskazanych w uzgodnieniu zakresu i stopnia szczegółowości tej prognozy; j) opracowanie projektu PUL winno być wykonane z użyciem aktualnej wersji oprogramowania WebTaksator. Zakres udzielonego zamówienia obejmuje także: a) weryfikację ciągłości oraz spójności warstw poligonowych i liniowych dla gruntów sąsiadujących z obiektami objętymi zamówieniem; b) kontrolę prawidłowości wykonania transformacji z układów współrzędnych, obowiązujących w Ewidencji gruntów i budynków, do układu PUWG 1992, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości ich wyeliminowanie w uzgodnieniu z nadleśnictwem. W zakres przedmiotu zamówienia wchodzi także wykonanie dokumentacji w formie elektronicznej, wykonanej odrębnie dla każdego nadleśnictwa, którą Wykonawca przekaże Zamawiającemu na nośnikach elektronicznych. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się, po wcześniejszym uzgodnieniu z Zamawiającym, przekazanie danych w innych formacie, jeżeli w dacie zakończenia opracowania będzie to spowodowane np. modyfikacją lub zmianą oprogramowania. Zamawiający zastrzega sobie możliwość zmiany (+/-) do 200 ha powierzchni opracowania dla poszczególnych Nadleśnictw, która może być wynikiem weryfikacji ewidencji gruntów, obrotu nieruchomościami (zamian, nabycia, zbycia), przeniesienia lub wygaszenia zarządu w trakcie wykonywania prac urządzeniowych, co pozostanie bez wpływu na wysokość wynagrodzenia. Zmiany przekraczające (+/-) 200 ha zostaną rozliczone zgodnie z metodyką opisaną w § 3 wzoru umowy (załącznik 10 do SWZ) w ramach ostatniej faktury. Zakres i forma opracowania zgodnie z warunkami zawartymi w odpowiednich protokołach Komisji Założeń Planu (dokumentacja KZP dla poszczególnych Nadleśnictw stanowi załącznik nr 11-13 do SWZ). Dokumenty końcowe wskazane w protokołach, o których mowa powyżej, które powstaną w wyniku realizacji przedmiotu zamówienia, stanowić będą własność Skarbu Państwa - Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. W trakcie realizacji zamówienia, Zamawiający przeprowadzi kontrole zgodnie z wytycznymi Zarządzenia Nr 63 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 13 sierpnia 2002 r. w sprawie kontroli i odbioru robót urządzeniowych, zlecanych przez regionalne dyrekcje Lasów Państwowych. Zamawiający zgodnie z art. 95 PZP wymaga zatrudnienia przez Wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie stosunku pracy osób wykonujących czynności w zakresie realizacji zamówienia polegające na: Opracowanie urządzeniowe: a) prace terenowe – taksacja, inwentaryzacja zasobów drzewnych, uzgodnienie z nadleśnictwem. b) prace kameralne - opracowanie map oraz elaboratu, POP, prognozy oddziaływania na środowisko. - jeżeli wykonanie tych czynności polega na wykonywaniu pracy w sposób określony w art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1465 z późn. zm.). Termin rozpoczęcia realizacji zamówienia – od dnia zawarcia umowy. Wymagane terminy realizacji zamówienia: 1) Etap I - wykonanie prac terenowych na co najmniej 30 % powierzchni nadleśnictwa: do 1 lipca 2024 r.; 2) Etap II - wykonanie prac terenowych na co najmniej 30 % powierzchni nadleśnictwa: do 2 września 2024 r.; 3) Etap III - wykonanie prac terenowych na co najmniej 40 % powierzchni nadleśnictwa: do 1 listopada 2024 r.; 4) Wykonanie inwentaryzacji miąższości zasobów drzewnych: do 5 maja 2025 r. 5) Gotowość do Narady Techniczno – Gospodarczej: do 30 września 2025 r. 6) Przekazanie do wstępnej kontroli prac związanych z LMN oraz baz danych dla potrzeb SILP: do 31 października 2025 r. 7) Przekazanie projektów PUL w formie elektronicznej wraz prognozą odziaływania planów na środowisko do 7 listopada 2025 r. 8) Wykonanie prac związanych z LMN oraz przekazanie ostatecznej bazy danych dla potrzeb SILP-u : do 2 stycznia 2026 r. 9) Protokolarne przekazanie całości opracowania do RDLP w Szczecinku: do 2 lutego 2026 r.
Interne KennungCzęść nr III - Wykonanie projektu planu urządzenia lasu na okres od 01.01.2026 do 31.12.2035 r., wraz z prognozą oddziaływania na środowisko dla Nadleśnictwa Warcino dla powierzchni ogólnej 20 730 ha.