28916-2024 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Udbud af kontrakt af renovering af Taastrupgaard - Etape 1
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af kontrakt af renovering af Taastrupgaard - Etape 1
Beschreibung: Projektet "Fremtidens Taastrupgaard" er første etape af i alt 3 etaper- Fremtidens Taastrupgaard er en del af en samlet helhedsplan for Taastrupgaard området. Hele kvarteret og boligerne skal have et væsentlig kvalitetsløft, og skal samtidig honorere kravene i den af folketinget vedtagne Parallelsamfundspakken. Etape 1 omhandler renoveringen af 8 blokke inkl. nedrivningsarbejder og terrænarbejder. Der er tale om en gennemgribende renovering, hvor facaderne udskiftes eller efterisoleres, der etableres ny varmeforsyning, ny ventilationssystem, nye elinstallationer, nye altaner, nye gulve og køkkener. I Etape 1 indgår der i alt 184 boliger der reduceres til 172 boliger. Derudover indeholder etape 1 følgende boligændringer: Ommærkning - 6 mindre boliger ændres til ungdomsboliger - 8 boliger ændres til tilgængelighedsboliger Fortætning - 14 boliger sammenlægges til 7 boliger Nedrivning - 5 boliger nedrives Boligændringer - 6 boliger ændres til drive-in-boliger - 6 boliger ændres til tagboliger
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som begrænset udbud med forudgående prækvalifikation i overensstemmelse med udbudsloven § 58-60. Udbuddet omfatter 2 faser: en prækvalifikationsfase og en tilbudsfase. Ordregiver vil udvælge fem ansøgere, som vil blive opfordret til at afgive bud.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45262690 Modernisierung von Altbauten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Udbud af hovedentreprisekontrakt vedrørende realisering af byggesagen ”Fremtidens Taastrupgaard” – etape 1.
Beschreibung: Etape 1 omhandler renoveringen af 8 blokke inkl. nedrivningsarbejder og terrænarbejder. Der er tale om en gennemgribende renovering, hvor facaderne udskiftes eller efterisoleres, der etableres ny varmeforsyning, balanceret ventilation, nye elinstallationer, nye altaner, nye gulve og køkkener. I Etape 1 indgår der i alt 184 boliger der reduceres til 172 boliger. Derudover indeholder etape 1 følgende boligændringer: Ommærkning - 6 mindre boliger ændres til ungdomsboliger - 8 boliger ændres til tilgængelighedsboliger Fortætning - 14 boliger sammenlægges til 7 boliger Nedrivning - 5 boliger nedrives Boligændringer - 6 boliger ændres til drive-in-boliger - 6 boliger ændres til tagboliger Som en del af facaderenoveringen nedtages alle bygningernes langfacader, og de bærende søjler PCB forsegles. På en blok nedtages/nedtrappes dele bygningen. Som en integreret del af projektet indgår der væsentlige terræn- og belægningsarbejder i projektet.
Interne Kennung: Taastrupgaard etape 1