2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rødovre Kommune - Borgerhuset. Udbudspakke 1: Lukning
Beschreibung: I forbindelse med Rødovre Kommunes udvikling af Gartnerbyen, besluttede Rødovre Kommune at opføre et borgerhus i tilknytning til Rødovre Rådhus (Borgerhuset). Opførelse af Borgerhuset indgik i Rødovre Kommunes udbud af byggeretter i Gartnerbyen, således den vindende tilbudsgiver også skal udbyde og opføre Borgerhu-set. Borgerhuset er tænkt som et åbent hus, som både samler Rødovre Kommunes forvaltninger, så borgerne frem-over kun skal henvende sig et sted, når de har brug for Rødovre Kommune, og som lægger lokaler til foreninger og andre aktiviteter for borgerne i Rødovre. Borgerhuset skal danne rammen om en enestående arbejdsplads og et barrierefrit mødested, som værner om både de store og små fællesskaber. A. Enggaard A/S (herefter ordregiver) fik efter udbuddet tildelt byggeretter samt retten til udbyde og opføre Borgerhuset, som herefter overdrages til Rødovre Kommune. Rødovre Kommune har i den forbindelse delegeret sine forpligtelser til at overholde gældende udbudsregler til A. Enggaard A/S i forbindelse med udbud og indgåelse af kontrakter vedrørende opførelse af Borgerhuset. Opgaven opdeles og udbydes i 5 udbudspakker med fagentrepriser. Dette udbud omfatter udbud af fagentrepriser i Udbudspakke 1: Lukning. Udbudddet er opdelt i følgende fagentrepriser: Smedeentreprise: Smedeentreprisen omfatter, levering og montering af bygningsstål, herunder ståltrapper, ristedæk, håndlister, værn, facadestiger, baldakinkonstruktion samt nødvendige stålafstivninger i facader. Entreprisen inkluderer alle tilhørende komponenter, fastgørelser og overfladebehandling. Arbejdet omfatter fuld detailprojektering, herunder produktionstegninger, statiske beregninger, kvalitetssikring og dokumentation, samt koordinering med øvrige entrepriser. Udføres i overensstemmelse med gældende normer og projektkrav. Option: Stålstænger mellem E00 og E01 til ophængning af kompositbjælker. Tagdækkerentreprise: Tagdækkerentreprisen omfatter, levering og udførelse af komplette tagopbygninger, herunder isolering, damp-spærre og tagmembran samt alle nødvendige inddækninger og tilslutninger. Entreprisen inkluderer desuden tagdækning på baldakin, ovenlys med røgopluk, faldsikring og tagafvanding. Arbejdet omfatter fuld detailprojektering, dokumentation og kvalitetssikring samt koordinering med øvrige en-trepriser og installationer. Udføres i overensstemmelse med gældende normer, leverandøranvisninger og pro-jektkrav. Vindueentreprise: Vinduesentreprisen omfatter, levering og montering af komplette udvendige dør- og vinduespartier, herunder facadepartier, oplukkelige vinduer, faste glaspartier og udvendige døre i træ og træ/alu systemer. Arbejdet omfatter fuld detailprojektering, produktionstegninger, statisk dokumentation og myndighedskrav samt koordinering med øvrige entrepriser og installationer. Montage er indeholdt i entreprisen og udføres dels på byggepladsen og dels hos en elementleverandør i Jyl-land, hvor vinduespartier monteres i facadeelementer. Dette omfatter udførelse af udvendige fuger samt montering af skodder (trælistebeklædning) på sandwichelementer hos elementleverandøren. Arbejdet udføres i overensstemmelse med gældende normer, projektkrav og leverandøranvisninger. Kontrakten Der indgås en fageprisekontrakt for hver fagentreprise på baggrund af udkast til fagentreprisekontrakt, som er en del af udbudsmaterialet. Det samlede projekt – Borgerhuset – består som nævnt af 5 udbudspakker med tilknyttede fagentrepriser. Ordregiver har foretaget en opdeling af projektet i delkontrakter og har vurderet, at yderligere opdeling af projektet og nærværende udbudspakke vil medføre øget risiko for ordregiver, samt øgede omkostninger til byggeledelse mv., hvorfor ordregiver finder det hensigtsmæssigt ikke at opdele projektet yderligere. Udbudddet Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud i henhold til LBK nr 116 af 03/02/2025, Bekendtgørelse af udbudsloven med senere ændringer (udbudsloven). Udbudsmaterialet finder anvendelse på alle de udbudte fagentrepriser i udbudspakken, medmindre andet er angivet. Ordrergiver forbeholder sig således ret til at annullere nærværende udbud, såfremt grundlaget for projektet ændres eller én eller flere af de øvrige udbudspakker ikke resulterer i tildeling af kontrakt/indgåelse af kontrakt. Sprog Al kommunikation med ordregiver i hhv. udbuds- og udførelsesfasen skal være på dansk i både skrift og tale.
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45261210 Dachdeckarbeiten, 45421140 Bautischlerei-Einbauarbeiten mit Metall, außer Türen und Fenstern, 45421132 Einbau von Fenstern
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Smedeentreprisen
Beschreibung: Smedeentreprisen omfatter, levering og montering af bygningsstål, herunder ståltrapper, ristedæk, håndlister, værn, facadestiger, baldakinkonstruktion samt nødvendige stålafstivninger i facader. Entreprisen inkluderer alle tilhørende komponenter, fastgørelser og overfladebehandling. Arbejdet omfatter fuld detailprojektering, herunder produktionstegninger, statiske beregninger, kvalitetssikring og dokumentation, samt koordinering med øvrige entrepriser. Udføres i overensstemmelse med gældende normer og projektkrav. Option: Stålstænger mellem E00 og E01 til ophængning af kompositbjælker
Haupteinstufung (cpv): 45421140 Bautischlerei-Einbauarbeiten mit Metall, außer Türen und Fenstern
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Option: Stålstænger mellem E00 og E01 til ophængning af kompositbjælker. Option indgår ikke i tilbudsbedømmelse.
Los: LOT-0002
Titel: Tagdækkerentreprisen
Beschreibung: Tagdækkerentreprisen omfatter, levering og udførelse af komplette tagopbygninger, herunder isolering, damp-spærre og tagmembran samt alle nødvendige inddækninger og tilslutninger. Entreprisen inkluderer desuden tagdækning på baldakin, ovenlys med røgopluk, faldsikring og tagafvanding. Arbejdet omfatter fuld detailprojektering, dokumentation og kvalitetssikring samt koordinering med øvrige en-trepriser og installationer. Udføres i overensstemmelse med gældende normer, leverandøranvisninger og projektkrav.
Haupteinstufung (cpv): 45261210 Dachdeckarbeiten
Beschreibung der Optionen: Ingen optioner.
Los: LOT-0004
Titel: Vindueentreprisen
Beschreibung: Vinduesentreprisen omfatter, levering og montering af komplette udvendige dør- og vinduespartier, herunder facadepartier, oplukkelige vinduer, faste glaspartier og udvendige døre i træ og træ/alu systemer. Arbejdet omfatter fuld detailprojektering, produktionstegninger, statisk dokumentation og myndighedskrav samt koordinering med øvrige entrepriser og installationer. Montage er indeholdt i entreprisen og udføres dels på byggepladsen og dels hos en elementleverandør i Jyl-land, hvor vinduespartier monteres i facadeelementer. Dette omfatter udførelse af udvendige fuger samt montering af skodder (trælistebeklædning) på sandwichelementer hos elementleverandøren. Arbejdet udføres i overensstemmelse med gældende normer, projektkrav og leverandøranvisninger.
Haupteinstufung (cpv): 45421132 Einbau von Fenstern
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44221000 Fenster, Türen und zugehörige Artikel