2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kontrakt om kørsel af elever til/fra Folkeskolen, delkontrakt 1 Skolekørsel og delkontrakt 2 Specialkørsel
Beschreibung: Ordregiver udbyder en Kontrakt om kørsel af elever til/fra Folkeskolen, der er opdelt i to delkontrakter, henholdsvis Delkontrakt 1 Skolekørsel og Delkontrakt 2 Specialkørsel. Formålet med begge delkontrakter er, at de omfattede elever kommer sikkert til og fra Folkeskolen. Delkontrakt 1 Skolekørsel Omhandler ruteplanlægning, kørsel af elever til og fra Folkeskolen, kørsel af elever til og fra svømme- og idrætsundersvisning samt øvrig kørsel. Formålet med Delkontrakten er at sikre en effektiv, sikker og pålidelig skolekørsel for kørselsberettigede elever, der ikke har mulighed for at benytte den kollektive trafik mellem hjem og folkeskole. Delkontrakt 2 Specialkørsel Omfatter ruteplanlægning og specialkørsel af elever til/fra Folkeskolen, kørsel af elever til og fra svømning samt øvrig kørsel. Alle elever er visiteret til specialkørsel på grund af særlige behov. De særlige behov kan bestå af multiple fysiske og/eller psykiske funktionsnedsættelser eller andre særlige individuelle behov, der gør specialkørsel nødvendig.
Vorherige Bekanntmachung: 124580-2026
Interne Kennung: 26-010838
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Guldborgsund Kommune har besluttet at genudbyde aftale om skolekørsel og specialkørsel med forkortede frister efter reglerne om hasteprocedure, jf. udbudslovens § 57, stk. 5. For at sikre rettidig aftaleindgåelse forud for skoleåret 2026/2027 anvendes fremskyndede tidsfrister inden for de rammer, som følger af bestemmelsen, herunder med iagttagelse af de grundlæggende udbudsretlige principper i forbindelse med fristfastsættelsen. For uddybende begrundelse se under "Yderligere oplysninger".
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til udbudslovens §§ 56 og 57, jf. lovbekendtgørelse nr. 116 af 3. februar 2025. Al kommunikation vedrørende udbuddet skal ske via det elektroniske udbudssystem EU-supply. Guldborgsund Kommune er som ordregivende myndighed ansvarlig for, at udbuddet gennemføres i overensstemmelse med udbudslovgivningen, herunder at de grundlæggende principper om gennemsigtighed og ligebehandling respekteres under udbudsprocessen. Tilbudsgiver må derfor påregne, at den ordregivende myndighed vil afvise tilbud, der er fejlbehæftede eller mangelfulde. Det er tilbudsgivers risiko, at tilbuddet afgives i overensstemmelse med udbudslovgivningen.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60140000 Bedarfspersonenbeförderung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60130000 Personensonderbeförderung (Straße)
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delkontrakt 1 Skolekørsel
Beschreibung: Delkontrakt 1 Skolekørsel omhandler ruteplanlægning, kørsel af elever til og fra Folkeskolen, kørsel af elever til og fra svømme- og idrætsundersvisning samt øvrig kørsel. RUTEPLANLÆGNING Opgaven omfatter ruteplanlægning og kørsel af ca. 400 elever fordelt på Ordregivers folkeskoler samt den løbende dialog med Ordregivers administration, skolesekretærer og forældre/elever. Leverandøren skal foretage ruteplanlægningen på grundlag af Kundens datagrundlag i form af oplysninger om adresselister, elever, skoler, ankomsttider, afhentningstider fra skolen mv. Leverandøren skal på grundlag heraf fastlægge afhentnings- og afsætningssteder for eleverne i henhold til Ordregivers ”Regler og Principper almen kørsel”. SKOLEKØRSEL Eleverne skal transporteres fra aftalt afhentningssted tættest muligt på elevernes bopæle og til elevernes skoler, således at eleverne kan møde rettidigt til undervisningen, og kørsel af elever til aftalte afsætningssteder efter endt undervisning. Transporttiden må for den enkelte elev maksimalt udgøre 60 minutter og eleven må tidligst afleveres på skolen 15 min. før undervisningens start. Kørsel af elever skal gennemføres i skoleåret eksklusive skoleferier og evt. aktivitetsændringer, svarende til ca. 40 skoleuger/200 skoledage. KØRSEL TIL SVØMME- OG IDRÆTSHALLER Kørsel af elever og undervisere til og fra svømme- og idrætsundervisning omfatter, at elever og undervisere skal køres fra Ordregivers folkeskoler til Ordregivers fire svømme- og idrætshaller. Kørslen tilrettelægges på alle skoledage og indgår som en del af skolernes skemaplanlægning. Kørsel til svømme- og idrætshaller gennemføres som udgangspunkt gennem hele skoleåret eksklusive skoleferier og evt. aktivitetsændringer, svarende til ca. 40 skoleuger/200 skoledage, dog med undtagelse af kørsel til Kettingehallen, der normalt starter i uge 43 og slutter til påske.
Interne Kennung: 1-0
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Delkontrakt 1 Skolekørsel omfatter følgende option: Option 1 Øvrig kørsel Øvrig kørsel består af kørsel til/fra projekter, lejrskoler, eksterne undervisningslokationer og ekskursioner indenfor Guldborgsund, Lolland og Vordingborg Kommuner.
Los: LOT-0002
Titel: Delkontrakt 2 Specialkørsel
Beschreibung: Delkontrakt 2 Specialkørsel omfatter ruteplanlægning og specialkørsel af elever til/fra Folkeskolen, kørsel af elever til og fra svømmeundervisning samt øvrig kørsel. RUTEPLANLÆGNING Opgaven omfatter såvel ruteplanlægning, kørsel af elever fordelt på pt. 10 folkeskoler samt den løbende dialog med Ordregivers administration, skolesekretærer og forældre/elever. Leverandøren skal foretage ruteplanlægningen på grundlag af Kundens datagrundlag i form af oplysninger om elevens behov, herunder brug af hjælpemidler samt særlig bagage, adresselister, elever, skoler, ankomsttider, afhentningstider fra skolen mv. Leverandøren skal på grundlag heraf fastlægge afhentnings- og afsætningssteder for eleverne i henhold til Ordregivers ”Regler og Principper specialkørsel”. SPECIALKØRSEL Eleverne skal transporteres til/fra elevens bopæl/plejefamilie og til/fra elevens skole. Det er Leverandørens opgave at fastlægge de enkelte ruter ud fra Ordregivers datagrundlag med afhentningsadresser og hvilke skoler, de enkelte elever skal køres til og fra. Transporttiden må for den enkelte elev maksimalt udgøre 60 minutter Kørsel af elever skal gennemføres i skoleåret eksklusive skoleferier og evt. aktivitetsændringer, svarende til 40 skoleuger/200 skoledage. KØRSEL TIL SVØMMEHALLER Kørsel af elever og undervisere til/fra svømmeundervisning omfatter, at elever og undervisere skal køres fra Ordregivers folkeskoler til Ordregivers svømmehaller. Kørslen tilrettelægges på alle skoledage og indgår som en del af skolernes skemaplanlægning. Kørsel til svømmehaller gennemføres som udgangspunkt gennem hele skoleåret eksklusive skoleferier og evt. aktivitetsændringer, svarende til ca. 40 skoleuger/200 skoledage.
Interne Kennung: 2-1
Beschreibung der Optionen: Delkontrakt 2 Specialkørsel omfatter følgende option: Option 1 Øvrig kørsel Øvrig kørsel består af kørsel til/fra projekter, lejrskoler, eksterne undervisningslokationer og ekskursioner indenfor Guldborgsund, Lolland og Vordingborg Kommuner.