291162-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Rødovre Kommune - Borgerhuset. Udbudspakke 5: Anlæg og belægning
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelRødovre Kommune - Borgerhuset. Udbudspakke 5: Anlæg og belægning
BeschreibungI forbindelse med Rødovre Kommunes udvikling af Gartnerbyen, besluttede Rødovre Kommune at opføre et borgerhus i tilknytning til Rødovre Rådhus (Borgerhuset). Opførelse af Borgerhuset indgik i Rødovre Kommunes udbud af byggeretter i Gartnerbyen, således den vindende tilbudsgiver også skal udbyde og opføre Borgerhuset. Borgerhuset er tænkt som et åbent hus, som både samler Rødovre Kommunes forvaltninger, så borgerne fremover kun skal henvende sig et sted, når de har brug for Rødovre Kommune, og som lægger lokaler til forenin-ger og andre aktiviteter for borgerne i Rødovre. Borgerhuset skal danne rammen om en enestående arbejds-plads og et barrierefrit mødested, som værner om både de store og små fællesskaber. A. Enggaard A/S (herefter ordregiver) fik efter udbuddet tildelt byggeretter samt retten til udbyde og opføre Borgerhuset, som herefter overdrages til Rødovre Kommune. Rødovre Kommune har i den forbindelse delegeret sine forpligtelser til at overholde gældende udbudsregler til A. Enggaard A/S i forbindelse med udbud og indgåelse af kontrakter vedrørende opførelse af Borgerhuset. Opgaven opdeles og udbydes i 5 udbudspakker med fagentrepriser. Dette udbud omfatter udbud af fagentreprisen i Udbudspakke 5: Anlæg og belægning Udbudddet indeholder følgende fagentreprise: Anlæg- og belægningsentreprise Entreprisen omfatter alle nødvendige arbejder for etablering af færdige terræn- og landskabsarbejder om kring bygningen, herunder rydning af eksisterende forhold, opbygning af bærelag samt udførelse af belæg ninger, afvanding og terræninventar . Arbejdet inkluderer bl.a. asfaltbelægninger, betonfliser i terræn og på tagterrasser, kantafgrænsninger, sokkel- og linjedræn, ledelinjer samt opmærksomhedsfelter. Derudover omfatter entreprisen levering og montering af terræninventar såsom cykelstativer, bænke, affaldsspande, pullerter og skiltning. Entreprisen indeholder opbygning af bundsikring, stabilt bærelag og afretningslag, samt koordinering med øvrige entrepriser, herunder føringsveje og kabelarbejder for belysning. Arbejdet skal udføres med korrekte fald, tolerancer og komprimeringskrav i henhold til projektmateriale. Entreprisen afleveres som komplette og færdige udearealer inkl. rengøring, indregulering og pleje frem til aflevering. Kontrakten Der indgås en fageprisekontrakt for hver fagentreprise på baggrund af udkast til fagentreprisekontrakt, som er en del af udbudsmaterialet. Det samlede projekt – Borgerhuset – består som nævnt af 5 udbudspakker med tilknyttede fagentrepriser. Ordregiver har foretaget en opdeling af projektet i delkontrakter og har vurderet, at yderligere opdeling af projektet og nærværende udbudspakke vil medføre øget risiko for ordregiver, samt øgede omkostninger til byggeledelse mv., hvorfor ordregiver finder det hensigtsmæssigt ikke at opdele projektet yderligere. Udbudddet Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud i henhold til LBK nr 116 af 03/02/2025, Bekendtgørelse af udbudsloven med senere ændringer (udbudsloven). Udbudsmaterialet finder anvendelse på alle de udbudte fagentrepriser i udbudspakken, medmindre andet er angivet. Ordrergiver forbeholder sig således ret til at annullere nærværende udbud, såfremt grundlaget for projektet ændres eller én eller flere af de øvrige udbudspakker ikke resulterer i tildeling af kontrakt/indgåelse af kon-trakt. Sprog Al kommunikation med ordregiver i hhv. udbuds- og udførelsesfasen skal være på dansk i både skrift og tale.
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45112700 Landschaftsgärtnerische Arbeiten, 45233200 Diverse Oberbauarbeiten
5. Los
LosLOT-0001
TitelAnlæg- og belægningsentreprisen
BeschreibungEntreprisen omfatter alle nødvendige arbejder for etablering af færdige terræn- og landskabsarbejder om kring bygningen, herunder rydning af eksisterende forhold, opbygning af bærelag samt udførelse af belæg ninger, afvanding og terræninventar . Arbejdet inkluderer bl.a. asfaltbelægninger, betonfliser i terræn og på tagterrasser, kantafgrænsninger, sok-kel- og linjedræn, ledelinjer samt opmærksomhedsfelter. Derudover omfatter entreprisen levering og monte-ring af terræninventar såsom cykelstativer, bænke, affaldsspande, pullerter og skiltning. Entreprisen indeholder opbygning af bundsikring, stabilt bærelag og afretningslag, samt koordinering med øvrige entrepriser, herunder føringsveje og kabelarbejder for belysning. Arbejdet skal udføres med korrekte fald, tolerancer og komprimeringskrav i henhold til projektmateriale. Entreprisen afleveres som komplette og færdige udearealer inkl. rengøring, indregulering og pleje frem til aflevering.
Haupteinstufung (cpv): 45236000 Oberbauarbeiten
Optionen
Beschreibung der OptionenIngen optioner.