See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: 72. udbud - Holstebro lokalruter
Beschreibung: Midttrafiks 72. udbud omfatter driften af lokalruter i og omkring Holstebro Kommune. Kørslen udbydes i samme pakke med henblik på, at busselskabet kan udnytte eventuelle synergieffekter ved samlet drift, f.eks. ladeinfrastruktur til busserne og fleksibel benyttelse af busserne på tværs af ruterne. Dette omfatter ca. 7820 køreplantimer om året med anvendelse af 7 kontraktbusser og minimum 1 reservebusser. - Sideordnet tilbud Midttrafiks 72. udbud er et udbud med sideordnet tilbud, hvorved busselskaberne kan afgive tilbud på kørslen med elbusser eller CO2-neutrale busser (Gas eller HVO-biodiesel). Konkret indebærer det, at tilbudsgiver kan afgive tilbud på: 1) Kørsel med laventré- eller lavgulvsbusser elbusser i en 10-årig kontraktperiode eller 2) Laventré- eller lavgulvsbusser, der er CO2-neutrale (Gas eller HVO-biodiesel) i en 8-årig kontraktperiode. - Kontraktperiode – Elbusser Kontrakten omfattet af udbuddet er en tidsbegrænset kontrakt på 10 år ved sideordnet tilbud på elbusser – Her med mulighed for forlængelse i op til 2 x 2 år efter følgende betingelser: 1) Midttrafik kan forlænge kontrakten med op til 2 år. Forlængelse kan efter Midttrafiks valg ske med 1 år ad gangen. 2) Herefter kan parterne efter gensidig aftale forlænge kontrakten med op til yderligere 2 år. Forlængelse kan efter parternes gensidige aftale ske med 1 år ad gangen. Sideordnet tilbud 1 - Elbusser indeholder en kontraktperiode fra 28. juni 2026 til 28. juni 2036 - Kontraktperiode – CO2-neutrale busser Kontrakten omfattet af udbuddet er en tidsbegrænset kontrakt på 8 år ved sideordnet tilbud på CO2-neutrale busser – Her med mulighed for forlængelse i op til 2 x 1 år efter følgende betingelser: 1) Midttrafik kan forlænge kontrakten med 1 år. 2) Herefter kan parterne efter gensidig aftale forlænge kontrakten med yderligere 1 år. Sideordnet tilbud 2 - CO2-neutrale busser indeholder en kontraktperiode fra 28. juni 2026 til 24. juni 2034.
Interne Kennung: Midttrafiks 72. udbud
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter forsyningsvirksomhedsdirektivet, hvilket betyder, at alle interesserede tilbudsgivere, der overholder udbuddets krav, kan afgive et tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Der er ingen optioner i udbuddet.