291860-2025 - Vorankündigung – Direktvergabe
Dänemark – Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport) – Tillæg til MT64-kontrakter vedr. skift af delindeks for løn
Freiwillige Ex-ante-Transparenzbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelTillæg til MT64-kontrakter vedr. skift af delindeks for løn
BeschreibungMidttrafik ønsker at skifte delindeks for de vilkår, som regulerer delindeks for løn i det omkostningsindeks, som operatørbetalingen reguleres efter, i kontrakterne indgået efter det 64. udbud af skolebuskørsel i Herning Kommune, udbudsbekendtgørelse nr. 2023/S 005-008351. Delindeks for løn fra ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret, skiftes til SBLON1, TOT erhverv i alt, Virksomheder og organisationer, da der på grund af den tekniske håndtering af den høje inflation ved Danmarks Statistiks beregning af ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret har vist sig at være en betydelig forskel mellem udviklingen i ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret, og udviklingen i operatørernes faktiske lønomkostninger. Formålet med ændringen er at bringe indekseringen i overensstemmelse med parternes fælles forståelse og forudsætninger, som disse var i forbindelse med udbuddet og tilbudsafgivelsen. Det er på dette grundlag Midttrafiks opfattelse, at udskiftningen af delindeks ikke udgør en ændring af kontrakterne. Selv, hvis det modsatte var tilfældet, ville ændringen, som ikke ændrer kontrakternes overordnede karakterer, bero på forhold, som er opstået ud fra uforudsigelige omstændigheder, jf. Forsyningsvirksomhedsdirektivets (2014/25/EU) art. 89, stk. 1, litra c.
VerfahrensartVerhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60112000 Öffentlicher Verkehr (Straße)
5. Los
LosLOT-0002
TitelTillægsaftale kontrakt på MT64, pakke 1
BeschreibungSkift af delindeks for løn fra ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret til SBLON1, TOT erhverv i alt, Virksomheder og organisationer i Midttrafik kontrakt MT64, pakke 1 med Holstebro Turistbusser ApS.
LosLOT-0003
TitelTillægsaftale kontrakt på MT64, pakke 2
BeschreibungSkift af delindeks for løn fra ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret til SBLON1, TOT erhverv i alt, Virksomheder og organisationer i Midttrafik kontrakt MT64, pakke 2 med Brøchners Busser ApS.
LosLOT-0004
TitelTillægsaftale kontrakt på MT64, pakke 3
BeschreibungSkift af delindeks for løn fra ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret til SBLON1, TOT erhverv i alt, Virksomheder og organisationer i Midttrafik kontrakt MT64, pakke 3 med Brande Buslinier ApS.
LosLOT-0005
TitelTillægsaftale kontrakt på MT64, pakke 4
BeschreibungSkift af delindeks for løn fra ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret til SBLON1, TOT erhverv i alt, Virksomheder og organisationer i Midttrafik kontrakt MT64, pakke 4 med Herning Bilen Specialruter A/S.