291873-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Kraftfahrzeuge – Genudbud: Rammeaftale - indkøb og service af elbiler til Esbjerg Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelGenudbud: Rammeaftale - indkøb og service af elbiler til Esbjerg Kommune
BeschreibungUdbuddet omfatter indkøb og levering af eldrevne personbiler, små busser, varebiler samt chassis- og mandskabsbiler inden for indregistreringskategorierne M1, N1 og N2. Køretøjerne spænder fra personbiler til maks. 5 personer til små busser med 7 eller 9 sæder samt vare- og chassisbaserede køretøjer med en tilladt totalvægt på op til hhv. 3.500 og 4.250 kg. Aftalen omfatter desuden relaterede tjenesteydelser, herunder serviceeftersyn, montering af sporingsenheder samt montering af logo og teststreamers på de leverede køretøjer. Busser, lastbiler og andre motorkøretøjer uden for ovennævnte kategorier er ikke omfattet af udbuddet. Bemærk at Fanø Kommune er tilsluttet aftalen.
Interne Kennung707128
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34100000 Kraftfahrzeuge
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34300000 Teile und Zubehör für Fahrzeuge und deren Motoren, 34200000 Fahrzeugkarosserien, Anhänger oder Sattelanhänger, 34130000 Kraftfahrzeuge für den Gütertransport, 34110000 Personenkraftwagen, 34140000 Schwerlastfahrzeuge
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1, små personbiler
BeschreibungEldrevne biler, som er beregnet til befordring af højst 5 personer inkl. føreren, og som ikke har en tilladt totalvægt på over 3.500 kg – svarende til bekendtgørelsens indregistreringskategori M1, samt tilhørende tjenesteydelser.
Interne Kennung707129
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34300000 Teile und Zubehör für Fahrzeuge und deren Motoren, 34100000 Kraftfahrzeuge, 34110000 Personenkraftwagen
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2, mellemstore og store personbiler
Interne Kennung707130
LosLOT-0003
TitelDelaftale 3, små busser
BeschreibungEldrevne biler, som er beregnet til befordring af hhv. min. 7 og 9 personer inkl. føreren, og som ikke har en tilladt totalvægt på over 3.500 kg svarende til bekendtgørelsens indregistreringskategori M1, samt tilhørende tjenesteydelser.
Interne Kennung707131
LosLOT-0004
TitelDelaftale 4, små varebiler
BeschreibungEldrevne biler der er indrettet til godsbefordring, og som har en tilladt totalvægt på ikke over 3.500 kg svarende til bekendtgørelsens indregistreringskategori N1.
Interne Kennung707132
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34300000 Teile und Zubehör für Fahrzeuge und deren Motoren, 34100000 Kraftfahrzeuge, 34130000 Kraftfahrzeuge für den Gütertransport
LosLOT-0005
TitelDelaftale 5, mellemstore og store varebiler:
BeschreibungEldrevne biler der er indrettet til godsbefordring, og som har en tilladt totalvægt på ikke over 3.500 kg svarende til bekendtgørelsens indregistreringskategori N1, eller som har en tilladt totalvægt på ikke over 4.250 kg svarende til bekendtgørelsens indregistreringskategori N2, samt tilhørende tjenesteydelser.
Interne Kennung707133
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34300000 Teile und Zubehör für Fahrzeuge und deren Motoren, 34130000 Kraftfahrzeuge für den Gütertransport, 34100000 Kraftfahrzeuge, 34140000 Schwerlastfahrzeuge
LosLOT-0006
TitelDelaftale 6, chassisbiler
BeschreibungEldrevne biler der er indrettet til at benyttes til opbygning på chassis, er beregnet til befordring af højest 3 personer, og som har en tilladt totalvægt på ikke over 3.500 kg svarende til bekendtgørelsens indregistreringskategori N1, eller som har en tilladt totalvægt på ikke over 4.250 kg svarende til bekendtgørelsens indregistreringskategori N2, samt tilhørende tjenesteydelser.
Interne Kennung707134