292061-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Rundfunk- und Fernsehgeräte, Kommunikations- und Fernmeldeanlagen und Zubehör – Udbud af kontrakt om Nødkalds- og sensorløsning til Lyngby-Taarbæk Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af kontrakt om Nødkalds- og sensorløsning til Lyngby-Taarbæk Kommune
BeschreibungNærværende udbud vedrører levering, drift, vedligehold og support af Nødkalds- og sensorløsning samt tilhørende udstyr til Lyngby-Taarbæk Kommunes fire plejehjem, Baunehøj, Bredebo, Solgården og Virumgård. Nødkalds- og sensorløsningen skal anvendes til ca. 450 plejeboliger/borgere og ca. 495 medarbejdere fordelt på 4 Plejehjem. Kunden ønsker med den kommende Kontrakt at indkøbe en fremtidssikret, sammenhængende Nødkalds- og sensorløsning, der skal bidrage til at øge patientsikkerheden såvel som medarbejdernes sikkerhed på plejehjemmene. Kundens hensigt med anskaffelsen er at optimere og modernisere det borgernære omsorgsarbejde på plejehjemmene samt sikre et trygt arbejdsmiljø for personalet. Kunden ønsker en løsning, der kan advisere personalet om både aktivt- og passivt udløste nødkald ifm. indtrufne hændelser, eksempelvis når en borger aktiverer nødkald eller en multifunktionssensor registrerer et fald eller længere tids inaktivitet. Løsningen forventes også at kunne advisere personalet om potentielt forestående hændelser som eksempelvis forventede faldulykker eller atypisk og potentielt uhensigtsmæssig adfærd hos borger. Det er derudover Kundens forventning, at løsningen giver mulighed for, at personalet kan foretage tidsafgrænset digitalt tilsyn af borgere mhp. at undgå unødvendige fysiske tilsyn, som kan risikere at forstyrre eksempelvis en sovende borger. Det er Kundens ambition at den efterspurgte løsning skal bidrage til at skabe større tryghed blandt plejehjemmets beboere og frigøre tid og ressourcer hos personalet. Nødkalds- og sensorløsningen omfatter: • Multifunktionssensor til digitalt tilsyn i udvalgte borgeres bolig • Beboer nød- og servicekald på plejehjem. • Demenssikring af plejehjem med automatisk genererede alarmer, når beboer passerer bygningsafsnit, yderdøre og matrikelafgrænsning. • Personalesikring med overfaldsalarm og kollegahjælp for personale på plejehjem. • Positionering på zoneniveau. • App-løsning til smartphone og tablet (IOS/Android) til modtagelse af alarmer. • Vedligeholdelse og fejlafhjælpning af Udstyr og administrationssystem. • Mulighed for tilkøb af nedenstående som option: o Personbårne alarmkald med GPS (Demenssikring). Den efterspurgte Nødkalds- og sensorløsning omfatter således nødvendigt og relevant udstyr og infrastrukturelementer samt aktiviteter forbundet med implementering, opsætning og vedligeholdelse af Udstyr. Nødkalds- og sensorløsningen omfatter endvidere Kundens adgang til selvstændigt at administrere og konfigurere løsningen via et passende administrationsmodul.
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres i henhold til Udbudsloven, lov nr. 1564 af 15. december 2015. Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling, hvilket betyder, at enhver økonomisk aktør kan ansøge om deltagelse, men alene egnede ansøgere, der udvælges og opfordres hertil, har ret til at afgive tilbud på kontrakten og indgå i forhandling med Kunden herom. Udbuddet består både af en prækvalifikationsfase samt en tilbuds- og forhandlingsfase. I dette udbud forbeholder Kunden sig at foretage tildeling på grundlag af det indledende tilbud. Det betyder, at Kunden efter gennemgang og evaluering af de indledende tilbud kan beslutte, at der ikke foretages en forhandling af tilbuddene alligevel.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 32000000 Rundfunk- und Fernsehgeräte, Kommunikations- und Fernmeldeanlagen und Zubehör
Zusätzliche Einstufung (cpv): 35000000 Ausrüstung für Sicherheitszwecke, Brandbekämpfung, Polizei und Verteidigung
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenKunden har option på tilkøb af Personbårne alarmkald med GPS (Demenssikring). Kunden vil senest 2 år efter kontraktunderskrift træffe beslutning om optionens anvendelse.