2. Verfahren
Verfahren
Titel: CTR, FVC – Dampgeneratorer
Beschreibung: Som et led i CTR’s strategi om at udfase brugen af fossile brændsler, skal to af i alt fire stk. eksisterende oliekedler på Frederiksberg Varmecentral (FVC) udskiftes med to elkedler. Projektet omfatter desuden etablering af en varmeakkumuleringstank (VAK) samt et tilhørende højspændingsanlæg, som begge etableres af andre entrepriser. Nærværende udbud omfatter leverancen af 2 stk. elkedler til dampgeneratoranlæg til VAK’en i forbindelse med ombygning af kedelhallen FVC, samt option på serviceaftale. Dampgeneratorernes formål er at producere en damppude i toppen af VAK’en, således der skabes et passende trykhold i VAK samt i resten af fjernvarmesystemet på FVC. Trykket skal sikre, at fjernvarmevandet ikke begynder at koge, da fremløbstemperaturen kan komme op på 120 °C. Det udbudte arbejde er mere detaljeret beskrevet i det samlede udbudsmateriale.
Vorherige Bekanntmachung: 218230-2026
Interne Kennung: 686319
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09320000 Dampf, Warmwasser und zugehörige Produkte
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45251230 Bau von Dampferzeugungsanlagen, 31100000 Elektrische Motoren, Generatoren und Transformatoren, 42160000 Kesselanlagen
5. Los
Los: LOT-0000