294090-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Erwachsenenbildung und sonstiger Unterricht – Udbud af kursustilbud for ledere og medarbejdere i socialpsykiatrien
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af kursustilbud for ledere og medarbejdere i socialpsykiatrien
BeschreibungSocial- og Boligstyrelsen udbyder opgaven med at administrere samt udvikle og afholde kurser i et kursustilbud målrettet ledere og medarbejdere i socialpsykiatrien. Det samlede kursustilbuddet skal bidrage til at styrke kvaliteten i socialpsykiatrien gennem et fokus på den faglige tilgang Borgeren ved roret, som baseres på en recovery-orienteret og rehabiliterende tilgang. Kurserne skal bidrage til en videns- og kompetenceløft af ledere og medarbejdere og understøtte, at mennesker med psykiske vanskeligheder får den bedst mulige støtte og hjælpes til at leve et så meningsfuld og selvstændigt liv som muligt samt understøttes i muligheden for at komme sig. Kurserne skal formidle aktuelt bedste viden inden for en række centrale temaer, og give deltagerne mulighed for at udvikle deres praksis med udgangspunkt i denne viden. Kontrakten er opdelt i følgende delkontrakter: - Delopgave 1 - Recovvery-orienteret rehabilitering - Delopgave 2 - Faglig ledelse, kompetenceudvikling og ledelse af omstilling - Delopgave 3 - Viden om specifikke målgrupper i socialpsykiatrien - Delopgave 4 - Kursusadministration Opgaven skal løses i perioden januar 2026 til december 2028. Opgaverne i år 2027 og 2028 udbydes dog som optioner. Se delkontrakternes vilkår herom.
Interne Kennung2024-9715
VerfahrensartOffenes Verfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud, hvor alle potentielle tilbudsgivere indbydes til at afgive tilbud.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 80400000 Erwachsenenbildung und sonstiger Unterricht
Zusätzliche Einstufung (cpv): 73220000 Beratung im Bereich Entwicklung, 75121000 Administrative Dienste im Bildungswesen
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelopgave 1 - Recovery-orienteret rehabilitering
BeschreibungUdvikling og afholdelse af ni kurser fordelt på fire temaer: • Ny i socialpsykiatrien (1 kursus) - Ny i socialpsykiatrien - introduktion til faglige tilgange og begreber (online videnskursus) • Recovery-orienteret rehabilitering (6 kurser) - Recovery-orienteret rehabilitering (Videnskursus) - Recovery-orienteret rehabilitering (Praksiskursus) - Recovery-orienteret rehabilitering i sagsbehandlingen (Videnskursus) - Recovery-orienteret rehabilitering - traumebevidst tilgang (Praksiskursus) - Recovery-orienteret rehabilitering (E-læring) • Borgernes progression og udvikling (1 kursus) - Borgernes progression og udvikling (E-læring) • Uddannelse og beskæftigelse i socialpsykiatrien (1 kursus) - Uddannelse og beskæftigelse i socialpsykiatrien (E-læring)
Interne Kennung1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 73220000 Beratung im Bereich Entwicklung
LosLOT-0002
TitelDelopgave 2 - Faglig ledelse, strategisk kompetenceudvikling og ledelse af omstillinger
BeschreibungUdvikling og afvikling af kurser fordelt på tre temaer: • Faglig ledelse på det specialiserede socialområde - Faglig ledelse på det specialiserede socialområde (Praksiskursus for ledere) - Faglig ledelse på det specialiserede socialområde (Videnskursus for ledere) • Strategisk kompetenceudvikling - Strategisk kompetenceudvikling (Praksiskursus for ledere) - Strategisk kompetenceudvikling (Videnskursus for ledere) • Ledelse af omstillinger på det specialiserede socialområde - Ledelse af omstillinger på det specialiserede socialområde (Ledelseskursus (fire-dages))
Interne Kennung2
LosLOT-0003
TitelDelopgave 3 - Faglig viden om specifikke målgrupper i socialpsykiatrien
BeschreibungUdvikling og afholdelse af kurser fordelt på to temaer: • Faglig viden om specifikke målgrupper i socialpsykiatrien - Forandret virkelighedsopfattelse: Psykoselidelser (Videnskursus) - Personlighedsforstyrrelse, selvskadende adfærd og spiseforstyrrelse (Videnskursus) - Angst, OCD, depression og bipolar lidelse (Videnskursus) - Belastningsreaktioner, traumer og PTSD (Videnskursus) • Psykiske vanskeligheder og samtidig rusmiddelproblematik - Psykiske vanskeligheder og samtidig rusmiddel problematik (Videnskursus) - Psykiske vanskeligheder og samtidig rusmiddelproblematik (Praksiskursus)
Interne Kennung3
LosLOT-0004
TitelDelopgave 4 - Kursusadministration
BeschreibungLeverandøren skal løse følgende opgaver: • Planlægning og kursusudbud • Tilrettelæggelse og facilitering • Facilitere og stille studie mv. til rådighed i forbindelse med online videnskurser • Aflysning af kurser • Formidling og markedsføring • Koordinering af det faglige indhold på kurserne • Evaluering og opsamling • Økonomistyring • Monitering og kvalitetssikring • Statusmøder med ordregiver
Interne Kennung4