See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Service og vedligeholdelse af varmevekslere
Beschreibung: Service- og vedligeholdelse af varmevekslere Ydelsen skal sikre funktionen og tilstand af varmevekslere gennem udskiftning og reparationer af defekte varmeplader. Ordregivers anlægspark skal vedligeholdes, så den kan levere den krævede funktion. Der skal foretages tilstands- og funktionsvurderinger, der kan gøre Ordregiver i stand til at vurdere, om den pågældende enhed skal repareres, levetidsforlænges eller udskiftes. Udskiftning og reparation af defekte varmeplader sker som en del af den samlede opgave. Aftalen omfatter service af alle Ordregivers pladevarmevekslere, som inkluderer installationer i kommunerne Frederiksberg, Gentofte, Gladsaxe, København og Tårnby, samt pladevarmevekslere installeret på Amagerværket samt indkøb af nye plader til eksisterende pladevarmevekslere. Ydelserne udføres på Ordregivers varmevekslere, som alle er fra etableringen af CTR for over 40 år siden. Varmepladerne i varmevekslerne er alle fra SPX. Da varmevekslerne blev købt ved etableringen af CTR var levetidsforlængelser og service endnu ikke en del af udbudspraksis.
Vorherige Bekanntmachung: 283629-2019
Interne Kennung: 708068
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50720000 Reparatur und Wartung von Zentralheizungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45259300 Reparatur und Wartung von Heizanlagen, 38436310 Heizplatten, 42511100 Wärmeaustauscher
5. Los
Los: LOT-0000