294346-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Pumpen – Udbud af Rammeaftale på levering af Højkapacitetspumper samt supplerende materiel – April 2026
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af Rammeaftale på levering af Højkapacitetspumper samt supplerende materiel – April 2026
BeschreibungUdbuddet omfatter en rammeaftale på levering af højkapacitetspumper samt relateret materiel til håndtering af opgaver i forbindelse med klimarelateret indsats ved stormflod samt ved indsatser hvor der er behov for ekstern vandforsyning. (I udbudsbetingelserne betegnet som levering af pumpemateriel).De specifikke krav og ønsker til materiellet ved de respektive indsatser fremgår af Funktionsbeskrivelsen og kravspecifikationen, vedlagt som Bilag 1 og Bilag 2.Det anslås at Rammeaftalen kan have en kontraktværdi på op til Dkk. 60 mio.Den forventede kontraktværdi er kun anslået, og ikke nogen garanti for, at ordregiver aftager en bestemt mængde materiel.Det maksimale beløb, der kan anskaffes pumper, supplerende materiel og udstyr for på nærværende rammeaftale, er Dkk. 100 mio.Ordregiver vil indgå en IKKE-eksklusiv rammeaftale med én økonomisk aktør.Udover ordregiver er kommunale beredskaber nævnt i Bilag 4 berettiget til at anvende aftalen til indkøb af leverancer på aftalens vilkår.Ordregivers krav til aftalevilkår fremgår af udkastet til rammeaftale, mens kravene til ydelsen er detaljeret beskrevet i de tekniske specifikationer (Bilag 1 og Bilag 2).Rammeaftalens løbetid er 48 måneder eksklusive Ordregivers option på forlængelse, jf. pkt. 1.3.
Interne Kennung26/2849
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensFor dette udbud gælder Lov nr. 1564 af 15. december 2015 (herefter ”Udbudsloven”).I henhold til udbudsbekendtgørelse udbydes opgaven efter udbudsformen Offentligt udbud, jf. Udbudslovens afsnit II om offentlige indkøb over tærskelværdien. Vilkårene for gennemførelse af offentligt udbud følger af udbudslovens §§ 56-57, og alle interesserede Tilbudsgivere opfordres til at afgive tilbud.Ordregiver ønsker at gøre opmærksom på, at udbudsproceduren som følge af gældende udbudsretlige regler er omfattet af et generelt forhandlingsforbud. Det betyder, at kontakt og dialog mellem Tilbudsgiver og Ordregiver forud for identifikationen af det vindende tilbud er begrænset til konkrete afklaringer, præciseringer og suppleringer, der kan ske uden risiko for at påvirke eller fordreje konkurrencen. Der kan således under ingen omstændigheder forhandles om grundlæggende elementer i tilbuddet, herunder f.eks. priser.Tilbudsgiver bør derfor udarbejde sit tilbud således, at kontrakt vil kunne indgås uden forudgående drøftelser mellem Ordregiver og Tilbudsgiver.Hvis Ordregiver finder behov for afklaring eller præcisering af det afgivne tilbud eller ønsker supplerende oplysninger i relation hertil, vil den enkelte Tilbudsgiver blive kontaktet af Ordregiver med henblik på at præcisere sit tilbud, enten skriftligt eller ved en teknisk afklaring, som beskrevet ovenfor. Ordregiver sørger i den forbindelse for, at principperne om gennemsigtighed og ligebehandling overholdes.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42122000 Pumpen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42122110 Pumpen für die Brandbekämpfung, 42122130 Wasserpumpen
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenHovedparten af Ordregivers pumpemateriel står foran en potentiel udskiftning indenfor de næste 6 år. Ordregiver ønsker at bibringe ensartethed over det pumpemateriel, som Ordregiver råder over. Det er forbundet med betydelige økonomiske, tekniske og personalemæssige omkostninger for Ordregiver at uddanne personale til forskellige pumpetyper, ligesom det er omkostningstungt for Ordregiver både hvad angår uddannelse, vedligehold af dette samt at operere forskellige systemer. Ordregiver ønsker derfor en option på forlængelse af rammeaftalen i 2 x 12 måneder, så den samlede maksimale varighed af rammeaftalen er 72 måneder.