See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Zakup licencji Gurobi
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest zawarcie umowy ELA („Enterprise Software License Agreement”) na oprogramowanie Gurobi bez ograniczeń, która umożliwia Zamawiającemu tworzenie, wdrażanie i uruchamianie dowolnych aplikacji i modeli na wewnętrzne potrzeby biznesowe z wykorzystaniem dowolnego dostępnego typu licencji Gurobi bez ograniczeń w okresie 31.12.2025-30.12.2028. Zakresem umowy objęte jest też przedłużenie wsparcia czterech licencji/subskrypcji typu „wieczystego” na okres 12.03.2026-30.12.2028:
Interne Kennung: 2025/WNP-0396/DU/MK
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Oprogramowanie GUROBI jest obecnie wykorzystywane w procesach krytycznych dla funkcjonowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, w tym m.in.: a) tworzenie planów dobowych i czasu rzeczywistego (algorytmy ADJ, ARO, ANM, ISO, WMDR), b) identyfikacja krytycznych elementów systemu (aplikacja KRAKEN), c) proces Flow-based Capacity Calculation (CCA), d) fundamentalne modelowanie rynku (FMR), e) modele transformacji energetycznej (Zefir dla kraju, samorządów, społeczności energetycznych, gospodarstw domowych). Model licencjonowania ELA (Enterprise License Agreement) oferowany przez producenta GUROBI zapewnia: a) brak ograniczeń co do liczby użytkowników, środowisk wdrożeniowych i typów licencji, b) możliwość równoległego uruchamiania aplikacji krytycznych (CCA, FMR) bez ryzyka blokady procesów, c) wysoką niezawodność (HA) dla procesów rynku bilansującego, d) pełną replikację środowisk produkcyjnych w środowiskach developerskich, co jest niezbędne dla bezpieczeństwa i ciągłości działania. Brak przejścia na model ELA spowodowałby poważne ryzyko dla realizacji zadań ustawowych PSE, w tym: a) ograniczenie możliwości rozwoju algorytmów RB, b) wąskie gardła w testowaniu i wdrażaniu aplikacji, c) ryzyko nieuzyskania licencji w krytycznych oknach procesów FBCC, d) brak możliwości prowadzenia badań i ekspertyz w trybie badawczym. Z uwagi na powyższe, realizacja zamówienia w trybie przewidzianym w art. 214 ust. 1 pkt 1) lit. b) PZP jest uzasadniona, ponieważ przedmiot zamówienia może być wykonany wyłącznie przez podmiot posiadający prawa wyłączne do oprogramowania GUROBI, a ich ochrona uniemożliwia zastosowanie konkurencyjnych rozwiązań.