2. Verfahren
Verfahren
Titel: Offentligt udbud vedr. operationel leasing af skinnekørende maskine med lift, løftearm, gravearm, frontlæsseramme og pantograftester til Aarhus Letbane
Beschreibung: Udbudsprocessen omfatter en kontrakt til Aarhus Letbanes leasing af en skinnekørende maskine med lift, løftearm, gravearm, frontlæsseramme og pantograftester (herefter benævnt ”skinnekørende maskine med lift”), som skal anvendes til følgende opgaver: • Kørestrøm • Snerydning • Kørsel med fladvogn Ovenstående opgavetyper er nærmere defineret med konkrete brugsscenarier i udbudsmaterialet. Tilbudsgiver skal levere den skinnekørende maskine med lift inklusiv en serviceaftale, og skal ligeledes kunne facilitere uddannelse af Aarhus Letbanes udvalgte medarbejder(e) i brug af den skinnekørende maskine med lift, herunder i alle dele af den skinnekørende maskine med lifts funktionalitet. Den årlige totale volumen på kontrakten er estimeret til 1.400 timer. Volumen er udelukkende vejledende og baserer sig på estimerede tal, hvorfor denne ikke kan tages som udtryk for en garanteret fremtidig omsætning. Der henvises i øvrigt til udbudsmaterialet for en nærmere beskrivelse af den udbudte opgave.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34621200 Schienengebundene Instandhaltungs- oder Arbeitswagen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34000000 Transportmittel und Erzeugnisse für Verkehrszwecke, 34600000 Eisenbahn- und Straßenbahnlokomotiven und rollendes Material sowie zugehörige Teile, 34620000 Schienenfahrzeuge, 34621000 Schienengebundene Instandhaltungs- oder Arbeitswagen und Güterwagen
5. Los
Los: LOT-0000
Menge: 7 000 Stunden