See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: CTR, FVC – Ventiler og kuglehaner - Genudbud
Beschreibung: Generel beskrivelse af udbuddet Som et led i CTR’s strategi om at udfase brugen af fossile brændsler, skal to af i alt fire stk. eksisterende oliekedler på Frederiksberg Varmecentral (FVC) udskiftes med to elkedler. Pro-jektet omfatter desuden etablering af en varmeakkumuleringstank (VAK). Nærværende udbud omfatter leverancen af nye ventiler – kuglehaner - med gear, aktuator og styreenhed, samt leverance for udskiftning af eksisterende ventiler, som på grund af alder udskiftes til nye, som led i det samlede projekt for FVC. Leverandøren foretager idriftsættelse af leverancen. For kuglehanen med demonteret aktuator skal leverandøren montere og justere aktuatoren på den i rørarrangementet installerede kuglehane. Leverancen levres i første omgang til leverandørens lager, hvorfra det hentes før montering af anden entreprise. Det gælder både leverance til FVC, Frederiksberg varmeakkumulator (FVK) og Frederiks-berg vekslerstation (FCW). Leverandøren foretager idriftsættelse af leverancen. For kuglehanen med demonteret aktuator skal leverandøren montere og justere aktuatoren på den i rørarrangementet installerede kuglehane. Den udbudte leverance er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialets tekniske specifikationer og tilbudslisten, hvoraf omfang fremgår.
Vorherige Bekanntmachung: 270516-2026
Interne Kennung: 701355
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling i henhold til forsyningsvirksomhedsdi-rektivets artikel 47 (implementeret ved BEK nr. 1078 af 29/06/2022 Bekendtgørelse om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport samt posttjenester). Ordregiver forbeholder sig retten til at tildele kontrakten på baggrund af det første indledende tilbud uden gennemførelse af forhandlinger. På samme måde forbeholder Ordregiver sig retten til at afholde en yderligere forhandlingsrunde end den ene forventede runde.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 44100000 Baustoffe und Zubehör
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45331210 Installation von Lüftungsanlagen, 45251200 Bau von Heizzentralen, 42131000 Leitungsventile, Hähne und Rohrarmaturen, 45331100 Installation von Zentralheizungen, 45331110 Installation von Kesseln, 45331200 Installation von Lüftungs- und Klimaanlagen, 42131260 Kugelventile, 44164310 Rohre und Formstücke, 42131220 Druckleitungsventile
5. Los
Los: LOT-0000
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45331210 Installation von Lüftungsanlagen, 45331100 Installation von Zentralheizungen, 45331110 Installation von Kesseln, 45331200 Installation von Lüftungs- und Klimaanlagen, 42131260 Kugelventile, 42131220 Druckleitungsventile