295603-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Bülowsvej 2. etape - 39 almene familieboliger
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelBülowsvej 2. etape - 39 almene familieboliger
BeschreibungNærværende udbudsbetingelser gælder for udbud af totalentreprise vedrørende opførelse af 39 almene boliger for Boligforeningen SØBO. Som en naturlig forlængelse af det succesfulde boligprojekt på Nord-vesthavnsvej/Bülowsvej, afdeling 35, udvides området nu med en ny bebyggelse på den tilstødende nabogrund, afdeling 36. Den nye afdeling 36, omfatter opførelsen af 13 rummelige familieboliger og 26 moderne studieboliger – som alle ønskes udført i samme arkitektoniske stil og høje kvalitet som første etape. Familieboligerne består af 3- og 4-værelses lejligheder, og studieboliger er udformet som 2-værelses lejligheder. Alle 39 boliger er søgt med støtte som familieboliger. Bebyggelsen opføres som etageboligbyggeri på 3- 4 etager i to bygninger med forskydninger både i facadelinje og etagehøjde. Hvor den ene bygning er med studieboliger og den anden bygning har både familieboliger og studieboliger. Bebyggelsen opføres i den vestlige del af Sønderborg på Bülowsvej 6 på matrikler nr. 3780 (2.953 m2), og matrikel nr. 7000b (ca. 1.200 m2) Sønderborg ejerlav, med et samlet udstykket areal på ca. 4.153 m2. Matrikel nr. 3780, er forurenet fra tidligere ejer Sønderborg Fornikling. Forureningen er værst i det område som er udlagt som parkering, derfor skal parkering også udføres med asfalt. Bygherren får udearbejdet en §8 tilladelse. Matrikel nr. 7000b skal anvendes som byggeplads og efterfølgende anlægges der parkeringsplads med grus. Belægninger, stier, parkeringspladser, affaldsplads, beplantning og mv. indgår ligeledes i totalentreprisen. Boligarealet for de almene boliger udgør 3.089 m² (støtte berettiget) og 104 m2 kælder (ikke støtteberettiget og indgår derfor ikke i boligarealet) og er fordelt på 39 lejligheder med 2-4 værelser på mellem 66 - 113 m2. Som én af optionerne skal der afgives pris på 100 m2 kælder (ekstra udover de 104 m2 som indgår i prisen). Det er vigtigt for bygherre, at mindst 20 af studieboligerne er klar til studiestart 2027 og med indflytning senest 1. september 2027. Der er derfor mulighed for etapevis aflevering, således at boligbebyggelsen med 20 studieboliger afleveres senest 16. august 2027, og de resterende afleveres efterfølgende jf. hovedtidsplanen. Totalentreprenør kan frit vælge om alle studieboliger afleveres samlet, eller om der afleveres blokvis. Hvis totalentreprenør vælger etapevis aflevering, skal alle udgifter, forbundet hermed, være indeholdt i totalentreprisesummen, herunder men ikke begrænset til midlertidige adgange, byggetilladelser, ibrugtagningsattest med videre. Såfremt aflevering af de øvrige 13 familieboliger kan afleveres tidligere end det angive i hovedtidsplanen er det også en mulighed. Der er ligeledes mulighed for at justerer på hoved-tidsplanens projekteringsperioden, dog kan varighed afsat bygherregodkendelse/kommentering ikke ændres. Sanktionsgivende dato fremgår af tidsplanen. Der henvises til Projektdokumenterne i udbudsmaterialet for det samlede indhold i opgaven. Totalentreprisen indeholder projektering af dispositionsforslag/projektforslag, myndighedsprojekt og udførelses-projekt. Totalentreprenøren er ansvarlig for myndighedsandragende, projekteringsledelse, byggeledelse, fagtilsyn, opfølgning, IKT-ledelse og arbejdsmiljøkoordinering (P+B) m.m. Totalentrepriseudbuddet gennemføres som et udbud med forhandling iht. Udbudslovens §§ 61-66 med en forudgående prækvalifikation. Ordregiver forbeholder sig ret til ikke at gennemføre en forhandling og således tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud jf. pkt. IV.1.5 i udbudsbekendtgørelsen. Tildelingskriteriet det økonomisk mest fordelagtige tilbud, på grundlag af ”bedste forhold mellem pris og kvalitet” iht. udbudslovens § 162, 3).
Interne KennungBülowsvej 2. etape - 39 almene familieboliger
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres i overensstemmelse med Udbudslovens §§ 61-66
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungNærværende udbudsbetingelser gælder for udbud af totalentreprise vedrørende opførelse af 39 almene boliger for Boligforeningen SØBO. Som en naturlig forlængelse af det succesfulde boligprojekt på Nord-vesthavnsvej/Bülowsvej, afdeling 35, udvides området nu med en ny bebyggelse på den tilstødende nabogrund, afdeling 36. Den nye afdeling 36, omfatter opførelsen af 13 rummelige familieboliger og 26 moderne studieboliger – som alle ønskes udført i samme arkitektoniske stil og høje kvalitet som første etape. Familieboligerne består af 3- og 4-værelses lejligheder, og studieboliger er udformet som 2-værelses lejligheder. Alle 39 boliger er søgt med støtte som familieboliger. Bebyggelsen opføres som etageboligbyggeri på 3- 4 etager i to bygninger med forskydninger både i facadelinje og etagehøjde. Hvor den ene bygning er med studieboliger og den anden bygning har både familieboliger og studieboliger. Bebyggelsen opføres i den vestlige del af Sønderborg på Bülowsvej 6 på matrikler nr. 3780 (2.953 m2), og matrikel nr. 7000b (ca. 1.200 m2) Sønderborg ejerlav, med et samlet udstykket areal på ca. 4.153 m2. Matrikel nr. 3780, er forurenet fra tidligere ejer Sønderborg Fornikling. Forureningen er værst i det område som er udlagt som parkering, derfor skal parkering også udføres med asfalt. Bygherren får udearbejdet en §8 tilladelse. Matrikel nr. 7000b skal anvendes som byggeplads og efterfølgende anlægges der parkeringsplads med grus. Belægninger, stier, parkeringspladser, affaldsplads, beplantning og mv. indgår ligeledes i totalentreprisen. Boligarealet for de almene boliger udgør 3.089 m² (støtte berettiget) og 104 m2 kælder (ikke støtteberettiget og indgår derfor ikke i boligarealet) og er fordelt på 39 lejligheder med 2-4 værelser på mellem 66 - 113 m2. Som én af optionerne skal der afgives pris på 100 m2 kælder (ekstra udover de 104 m2 som indgår i prisen). Det er vigtigt for bygherre, at mindst 20 af studieboligerne er klar til studiestart 2027 og med indflytning senest 1. september 2027. Der er derfor mulighed for etapevis aflevering, således at boligbebyggelsen med 20 studieboliger afleveres senest 16. august 2027, og de resterende afleveres efterfølgende jf. hovedtidsplanen. Totalentreprenør kan frit vælge om alle studieboliger afleveres samlet, eller om der afleveres blokvis. Hvis totalentreprenør vælger etapevis aflevering, skal alle udgifter, forbundet hermed, være indeholdt i totalentreprisesummen, herunder men ikke begrænset til midlertidige adgange, byggetilladelser, ibrugtagningsattest med videre. Såfremt aflevering af de øvrige 13 familieboliger kan afleveres tidligere end det angive i hovedtidsplanen er det også en mulighed. Der er ligeledes mulighed for at justerer på hoved-tidsplanens projekteringsperioden, dog kan varighed afsat bygherregodkendelse/kommentering ikke ændres. Sanktionsgivende dato fremgår af tidsplanen. Der henvises til Projektdokumenterne i udbudsmaterialet for det samlede indhold i opgaven. Totalentre-prisen indeholder projektering af dispositionsforslag/projektforslag, myndighedsprojekt og udførelses-projekt. Totalentreprenøren er ansvarlig for myndighedsandragende, projekteringsledelse, byggeledelse, fagtilsyn, opfølgning, IKT-ledelse og arbejdsmiljøkoordinering (P+B) m.m. Totalentrepriseudbuddet gennemføres som et udbud med forhandling iht. Udbudslovens §§ 61-66 med en forudgående prækvalifikation. Ordregiver forbeholder sig ret til ikke at gennemføre en forhandling og således tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud jf. pkt. IV.1.5 i udbudsbekendtgørelsen. Tildelingskriteriet det økonomisk mest fordelagtige tilbud, på grundlag af ”bedste forhold mellem pris og kvalitet” iht. udbudslovens § 162, 3).
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau