See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Levering af brøndgods til Favrskov Spildevand A/S, Mariagerfjord Vand A/S, Vesthimmerlands Vand A/S, Samsø Spildevand A/S, Skanderborg Spildevand A/S, Skive Vand A/S, Vandmiljø Randers A/S
Beschreibung: Udbud af indkøb af brøndgods til Ordregiver Favrskov Spildevand A/S, Mariagerfjord Vand A/S, Vesthimmerlands Vand A/S, Samsø Spildevand A/S, Skanderborg Spildevand A/S, Skive Vand A/S samt Vandmiljø Randers A/S.Der indgås én rammeaftale med alle de førnævnte navngivne forsyninger som ordregivere. Det præciseres, at rammeaftalen indeholder en selvstændighedsklausul. Hver enkelte ordregiver indgår og gennemfører egne, selvstændige kontraktforhold, herunder ordrer og konkrete bestillinger, i henhold til aftalens vilkår. Der henvises til udbudsbetingelsernes afsnit 2.Udkast til rammeaftalens vilkår og betingelser findes i bilag 4. Rammeaftalen udbydes med en varighed på 2 år og er gældende for perioden 1. maj 2026 - 30. april 2028. Til aftalen er tilknyttet en option på aftaleforlængelse på uændrede vilkår i op til 2 x 12 mdr. Aftalen ophører herfor senest d. 30. april 2030 uden mulighed for yderligere forlængelse.Ordregivers forventede samlede forbrug på rammeaftalen i hele aftalens løbetid (inkl. optioner på aftaleforlængelse) udgør: DKK 33.000.000,00 ekskl. moms. Rammeaftalens maksimal værdi er DKK 39.000.000,00 ekskl. moms.Denne rammeaftale er ikke opdelt i delaftaler baseret på en vurdering af, at én samlet rammeaftale vil sikre langt højere effektivitet og sammenhæng. Ved at samle vareindkøbet har Ordregiver vurderet, at der sikres mere optimal koordination, kontinuitet og stordriftsfordele. En opdeling i delaftaler ville desuden skabe en mere kompleks administrativ byrde for Ordregiver.Tilbud vurderes på baggrund af det økonomisk mest fordelagtige tilbud ud fra tildelingskriteriet "pris", jf. udbudsloven § 162, stk. 1, nr. 1.
Interne Kennung: 277188887
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt EU-udbud jf. udbudsloven, LBK nr. 116 af 03/02/2025.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 44423750 Ablaufroste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44470000 Gusseisenerzeugnisse
5. Los
Los: LOT-0000