See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tillæg til MT47-kontrakter vedr. skift af delindeks for løn
Beschreibung: Midttrafik ønsker at skifte delindeks for de vilkår, som regulerer delindeks for løn i det omkostningsindeks, som operatørbetalingen reguleres efter, i kontrakterne indgået efter det 47. udbud af skolebuskørsel, udbudsbekendtgørelse nr. 2016/S 150271411. Delindeks for løn fra ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret, skiftes til SBLON1, TOT erhverv i alt, Virksomheder og organisationer, da der på grund af den tekniske håndtering af den høje inflation ved Danmarks Statistiks beregning af ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret har vist sig at være en betydelig forskel mellem udviklingen i ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret, og udviklingen i operatørernes faktiske lønomkostninger. Formålet med ændringen er at bringe indekseringen i overensstemmelse med parternes fælles forståelse og forudsætninger, som disse var i forbindelse med udbuddet og tilbudsafgivelsen. Det er på dette grundlag Midttrafiks opfattelse, at udskiftningen af delindeks ikke udgør en ændring af kontrakterne. Selv, hvis det modsatte var tilfældet, ville ændringen, som ikke ændrer kontrakternes overordnede karakterer, bero på forhold, som er opstået ud fra uforudsigelige omstændigheder, jf. Forsyningsvirksomhedsdirektivets (2014/25/EU) art. 89, stk. 1, litra c.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60112000 Öffentlicher Verkehr (Straße)
5. Los
Los: LOT-0002
Titel: Tillægsaftale kontrakt på MT47, pakke 7
Beschreibung: Skift af delindeks for løn fra ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret til SBLON1, TOT erhverv i alt, Virksomheder og organisationer i Midttrafik kontrakt MT47, pakke 7 med Fårup Rute- og Turistbusser.
Los: LOT-0003
Titel: Tillægsaftale kontrakt på MT47, pakke 17+18
Beschreibung: Skift af delindeks for løn fra ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret til SBLON1, TOT erhverv i alt, Virksomheder og organisationer i Midttrafik kontrakt MT47, pakke 17+18 med Holstebro Turistbusser.