2. Verfahren
Verfahren
Titel: Høring i forbindelse med Nordværk Affaldsenergi A/S' kommende EU-udbud vedrørende køb af grov biomasse
Beschreibung: Nordværk Affaldsenergi A/S (herefter benævnt ”Nordværk Affaldsenergi”) forventer i den nærmeste fremtid at gennemføre EU-udbud vedrørende køb af grov biomasse. Nordværk Affaldsenergi forventer i den forbindelse at opdele udbuddet i tre delaftaler, som hver omfatter levering af 5000 ton grov biomasse om året. Nordværk Affaldsenergi har i forlængelse af ovenstående udarbejdet udkast til udbudsmateriale. Med henblik på at sikre, at Nordværk Affaldsenergi alene stiller krav, som markedet kan imødekomme, og som ikke er (unødigt) fordyrende, har Nordværk Affaldsenergi besluttet at gennemføre høring af udbudsmaterialet. Udbudsmaterialet kan tilgås på Comdia via dette link: hoering_af_udbudsmateriale_i_forbindelse_med_eu-udbud_vedroerende_koeb_af_grov_biomasse_til_nordvaerk_affaldsenergi. Nordværk Affaldsenergi ønsker inputs til alle dele af udbudsmaterialet. Nordværk Affaldsenergi kunne dog særlig godt tænke sig inputs til følgende: Er de angivne mængder for hver enkelt delaftale – det vil sige 5.000 ton grov biomasse om året – hensigtsmæssige? Er bestemmelsen i pkt. 4.3 i dokumentet ”Udkast til Kontrakt” vedrørende option om køb af yderligere mængde grov biomasse hensigtsmæssig? Er bestemmelsen i pkt. 6.1 til 6.3 i dokumentet ”Udkast til Kontrakt” vedrørende proces for fastlæggelse af bestilling- og leveringsplaner hensigtsmæssige? Giver udformning af dokumentet ”Tilbudslisten” mening? Vil I have mulighed for at levere grov biomasse i henhold til dokumentet ”Appendiks C – Nordværk Affaldsenergis forventede behov for levering af grov biomasse” herunder 750 ton grov biomasse til oktober 2026? Indeholder dokumentet ”Kravsspecifikation” krav til den grove biomasse – heriblandt eksempelvis til dimensioner, fugtighedsprocent, lagringsperiode og lignende - som er umulige, vanskelige eller unødvendigt fordyrende for jer at opfylde? Inputs til udbudsmaterialet – heriblandt svar på ovenstående spørgsmål – bedes fremsendes til Steffen M. Nielsen på e-mail smn@nordvaerk.dk inden onsdag den 6. maj 2026 kl. 12.00.
Interne Kennung: 711233
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09111400 Brennstoffe auf Holzbasis
Zusätzliche Einstufung (cpv): 03413000 Brennholz, 03417000 Holzschnitzel