See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udskiftning af dataloggere
Beschreibung: HOFOR gennemfører med dette udbud en samlet anskaffelse bestående af tre dele: 1. levering af fjernaflæsningsenheder (dataloggere), 2. levering af tilhørende UG3 3. Den samlede fysiske installation af begge komponenter hos slutkunderne. Udbuddet omfatter udskiftning af 14.000 eksisterende dataloggere til nye dataloggere med en månedsudskiftning på 450 stk., som understøtter moderne kommunikationsteknologier og sikrer en stabil og rettidig fjernaflæsning af forbrugsdata for Vand, Bygas, Fjernkøling og Fjernvarme. Udskiftningen finder sted i perioden 1. januar 2027 til 31. december 2029.
Interne Kennung: 24.02-11758
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45310000 Installation von elektrischen Leitungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31200000 Elektrizitätsverteilungs- und -schalteinrichtungen, 31214500 Schalttafeln, 32510000 Drahtloses Fernmeldesystem, 38424000 Mess- und Steuergeräte
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Opsætning af 1800 ny opsætninger af dataloggere incl. UG3