299917-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Udbud af rådgiverkontrakt til havneprojekt
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af rådgiverkontrakt til havneprojekt
BeschreibungOver de kommende 10-15 år skal havnen i Nykøbing Falster omdannes fra en erhvervshavn til en ny bydel (Nykøbing Falster ”Havneby”). Guldborgsund Spildevand A/S, Guldborgsund Varme A/S og Guldborgsund Vand A /S (herefter i fællesskab "Bygherre") står over for et eller flere anlægsprojekt(er) for at muliggøre ”Havnebyen”. Bygherre har behov for teknisk bistand til projektering af anlægsprojektet /anlægsprojektering, herunder bistand til udarbejdelse af udbudsmateriale, samt rådgivning og tilsyn i anlægsprocessen. Den udbudte kontrakt omfatter i hovedtræk følgende ydelser: ”Oplandsberegninger på vand og varme, supplerende oplandsberegninger på spildevand, udarbejdelse af udbudsprojekt, forberedelse af og gennemførelse af udbud, tilsyn, byggeledelse og projektopfølgning, samt 'som udført' og bistand til deklarationer, tinglysning og rettigheder. Bygherres forhåbning er, at den tilbudsgiver, som vinder udbuddet (herefter ”Rådgiver”) skal bistå Bygherre med alle aspekter af Havnebyen. Bygherre kan dog på nuværende tidspunkt ikke med sikkerhed vide, hvordan Bygherres behov for teknisk rådgivning udvikler sig, ligesom Bygherre forbeholder sig retten til at lade sig bistå af andre tekniske rådgivere i forbindelse med aktiviteter knyttet til Havnebyen, hvis der er behov for en særlig faglighed, som Rådgiver ikke besidder, eller hvis Rådgiver i løbet af projektet måtte befinde sig i en interessekonflikt. Bygherre forventer, at den udbudte aftale har en forventet varighed på 10 år, idet der dog inden for denne tidshorisont kan være længerevarende ophold i anlæg og udvikling. Aftalen ophører dog først, når hver part har udført de ydelser, som det i medfør af aftalen påhviler parten at udføre. Den anslåede værdi, som er oplyst af Bygherre i udbudsbekendtgørelsen, er baseret på Bygherres bedste skøn over det rådgivningsbehov, som på nuværende tidspunkt forventes i forbindelse med Havnebyen. Den anslåede værdi afspejler alene Bygherres bedste skøn og er forbundet med en større usikkerhed i forhold til rådgivningsbehovet efter 4-5 år, da Bygherres behov da vil afhænge af interessen fra private developere i Havnebyen.
Interne Kennung204852
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til udbudsloven. Udbudsformen betyder, at processen – i hovedtræk – indeholder følgende aktiviteter: 1. Alle virksomheder kan på baggrund af udbudsbekendtgørelsen afgive tilbud. 2. Bygherre vurderer indledningsvist, om tilbuddene er afgivet af tilbudsgivere, som opfylder egnethedskravene. 3. Derefter evaluerer Bygherre tilbuddene fra de tilbudsgivere, som er egnede. 4. Bygherre tildeler rådgiveraftalen til den tilbudsgiver, som har afgivet det tilbud, som afspejler bedste forhold mellem pris og kvalitet.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau
5. Los
LosLOT-0000