2. Verfahren
Verfahren
Titel: Genudbud - Kontrakt om levering af Produktionsstyringssystem til Plejehjem og MTO i Københavns Kommune
Beschreibung: Udbuddet er genudbud af "'Kontrakt om levering af Produktionsstyringssystem til Plejehjem og MTO i Københavns Kommune" offentliggjort med udbudsbekendtgørelsesnummer 206996-2026. Ordregiver har alene opdateret Dokument H (Udbudsbetingelser) for at rette henvisningsfejl, og for at opdatere tidsplanen i dokumentets punkt 4.3, så denne afspejler tidsplanen for dette udbud.Systemet skal understøtte og hjælpe Køkkenerne med at planlægge og gennemføre den daglige madproduktion, så den lever op til de forskellige krav på området.Systemet forventes at være et essentielt redskab, som kan skabe overblik, struktur og smarte løsninger i en travl hverdag.Der er stor forskel på størrelsen af Køkkenerne og dermed også forskel på, hvor mange ressourcer de enkelte Køkkener har. Mange køkkenmedarbejdere har desuden begrænsede it-kompetencer. Det er derfor vigtigt, at Systemet er “smart,” brugervenligt og intuitivt at tilgå, og at det kan tilgås efter varierende behov. Med ”smart” tænkes der bl.a. på, om Systemet:(1) kan udskifte eller foreslå alternative Råvarer i en Opskrift, hvis en vare udgår, eller kan komme med forslag til Menuplaner efter årstiden; (2) kan holde sig opdateret ift. Råvarer, priser, ernæringsindhold; (3) kan opdatere Data automatisk og uden manuel betjening. Køkkenerne producerer mad til ældre borgere med fuld døgnforplejning alle årets 365 dage. Systemet har derfor en høj kritikalitet i forhold til driftssikkerhed og evt. nedetid, og der er derfor behov for, at problemer og fejl løses hurtigt.Kontrakten er tidsubegrænset og løber indtil den opsiges eller ophører på anden vis.
Vorherige Bekanntmachung: 206996-2026
Interne Kennung: 282886560
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Ordregiver anvender udbudsproceduren udbud med forhandling med hjemmel i udbudslovens § 61, stk. 1, nr. 1, litra a, idet Ordregivers behov ikke kan imødekommes uden tilpasning af allerede tilgængelige løsninger. Ordregiver har herved bl.a. vurderet, at det ønskede madproduktionsstyringssystem skal kunne integreres mod kommunens øvrige it-systemer.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: 1) Option på migrering af data 2) Option på løbende uddannelse 3) Option på Madspildsfunktion 4) Option på konsulenttimer til løbende udvikling af systemet