300719-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Plejehjem i Frejlev
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Plejehjem i Frejlev
Beschreibung: Aalborg Kommune og Himmerland Boligforening udbyder bygge- og anlægsarbejder i forbindelse med projektering og opførelse af nyt plejehjem i Frejlev (PIF). Det nye plejehjem opføres på Nibevej 331 i henhold til den nuværende lokalplan for området. Opgaven udbydes i totalentreprise på baggrund af skitseforslag, byggeprogram samt godkendt Skema-A. Det nye plejehjem skal indeholde 70 boliger og dertil hørende servicearealer og vil samlet udgøre ca. 5.950m² fordelt på 1-3 etager. Plejehjemmet skal være demensegnet, hvilket betyder at byggeriet skal imødekomme borgere med moderat til svær demens. Boligerne skal være fleksible ét-rumsboliger, alle i samme størrelse. Plejehjemmet opdeles i et antal Bo-grupper, der skal bestå af 6-8 boliger. 2 bo-grupper i umiddelbar nærhed til hinanden skal udgøre én bo-enhed. Fællesarealer etableres med udgang til udendørs ophold i form af terrasser, altaner samt terræn, med fokus på tryghedsskabende opholdsarealer.
Interne Kennung: Plejehjem i Frejlev
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45211340 Bau von Mehrfamilienhäusern, 71530000 Beratung im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001