300839-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Industrielle Maschinen – EU-udbud vedrørende køb af neddelingsmaskiner
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelEU-udbud vedrørende køb af neddelingsmaskiner
BeschreibungNordværk har behov for at indkøbe to neddelingsmaskiner, som skal leveres til henholdsvis Nordværks deponi i Rærup (Halsvej 70, 9310 Vodskov) og Nordværks miljøanlæg i Rønnovsdal (Rønnovsholmvej 154, 9800 Hjørring). Nordværks krav til den kommende leverandør samt til neddelingsmaskinerne er beskrevet i udbudsmaterialet heriblandt navnlig dokumentet ”Kravsspecifikation”. Neddelingsmaskinerne skal leveres med en garanti for en periode på to år eller 2000 driftstimer (afhængig af hvad der indtræder først). Kontrakten omfatter herudover option om tilkøb af serviceaftale samt option om tilkøb af udvidet garantiperiode på fire år eller 4000 driftstimer (afhængig af hvad der indtræder først). Kontrakten omfatter desuden salg af Nordværks eksisterende neddelingsmaskiner. Relevante oplysninger om disse neddelingsmaskiner er nærmere beskrevet i dokumentet ”Appendiks 2 - Nordværks eksisterende neddelingsmaskiner”. Øvrige kontraktvilkår – heriblandt eksempelvis leveringstid, fakturering, misligholdelsesbeføjelser og lignende – er beskrevet i dokumentet ”Udkast til Kontrakt”. Nordværk har besluttet, at Kontrakten ikke skal opdeles i delaftaler. Dette er begrundet i, at Nordværk alene ønsker én leverandør for så vidt angår levering af neddelingsmaskiner, således de administrative ressourcer og -omkostninger forbundet med efterfølgende kontraktstyring minimeres.
Interne Kennung712319
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til Udbudslovens afsnit II.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42000000 Industrielle Maschinen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 43000000 Maschinen und Geräte für Bergbau und Steinbrecharbeiten, Baumaschinen
5. Los
LosLOT-0000
Menge2 Stück
Optionen
Beschreibung der OptionenDen udbudte kontrakt omfatter følgende optioner: 1) Mulighed for tilkøb af serviceaftale på én eller begge neddelingsmaskiner omfattet af kontrakten. Serviceaftalen skal omfatte nødvendige ydelser for, at Nordværk opretholder garantien. Nordværk forventer i den forbindelse, at service blandt andet omfatter sikkerhedseftersyn, opfyldning af væske- og smøremidler samt udskiftning af olie-, luft- og brændstofiltre. 2) Mulighed for tilkøb af udvidet garanti på 4 år eller 4000 driftstimer (afhængig af hvad der indtræder først).