See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Genudbud - Geotekniske undersøgelser for Thy Drikkevand A/S og Thy Spildevand A/S
Beschreibung: Genudbud af geotekniske undersøgelser for Thy Drikkevand A/S og Thy Spildevand A/S. Begrundelse for genudbud: seneste udbud (annulleret pr. d. 18. februar 2026 med offentliggørelse af annullation i TED d. 19. februar 2026) blev annulleret grundet fejl i udbudsbekendtgørelsen. Dette genudbud indeholder ændringer i datoer for udbudsprocessen, men aftalestart er fastholdt. Derudover har Ordregiver foretaget enkelte grammatiske ændringer (stavefejl), samt præcisering af dokumentation for økonomisk og finansiel formåen i udbudsbetingelserne afsnit 6.3. Ordregiver præciserer, at det til enhver tid er tilbudsgivers ansvar at læse udbudsmaterialet.Dette genudbud vedrører indkøb af geotekniske undersøgelser for Thy Drikkevand A/S og Thy Spildevand A/S. Nærmere beskrivelse for de udbudte ydelser, herunder krav til ydelserne, kan findes i kravspecifikation (bilag 2).ABR-18 (Almindelige betingelser for Rådgivning og Bistand fra 2018) finder anvendelse på aftaleforholdet, medmindre andet fremgår af udbudsmaterialets bilag 4.Den fremtidige rammeaftale indgås på grundlag af det udkast til rammeaftale, som forefindes i det samlede udbudsmaterialet. Den udbudte rammeaftale er gældende fra den 1. maj 2026 til den 30. april 2027, hvorefter Ordregiver kan forlænge aftalen på uændrede vilkår i henhold til hovedaftalen i op til 3 * 12 måneder, hvorfor aftalen senest ophører den 30 april 2030.Den forventede årlige omsætning på aftalen udgør DKK 750.000 ekskl. moms. Den samlede estimerede omsætning på rammeaftalen udgør således DKK 3.000.000 ekskl. moms i hele aftaleperioden (inkl. aftaleforlængelser). Ordregivers maksimale træk på rammeaftalen er DKK 4.000.000 ekskl. moms.Tilbud vurderes på baggrund af det økonomisk mest fordelagtige tilbud på baggrund af tildelingskriteriet "pris", jf. udbudsloven § 162, stk. 1, nr. 1.
Interne Kennung: 277400270
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Følgende udbud gennemføres som et offentligt udbud, jf. udbudsloven, LBK nr. 116 af 03/02/2025.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71332000 Dienstleistungen im Bereich Geotechnik
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71335000 Technische Studien, 71610000 Tests und Analysen bezüglich Zusammensetzung und Reinheit, 71620000 Analysen, 71630000 Technische Kontrolle und Tests
5. Los
Los: LOT-0000