2. Verfahren
Verfahren
Titel: Viborg Varme - EnergiHub (EHUB) - Entreprise E06
Beschreibung: Viborg Varmes EnergiHub i Foulum er en ny energicentral. Projektet omfatter etablering af en fuldt operationel energicentral med varmepumpeanlæg, bestående af flere varmepumpesystemer, der udnytter overskudsvarmen fra Energinets jævnstrømsstation og Apples datacenter ved Foulum, øst for Viborg. Overskudsvarmen håndteres op til fjernvarmetemperatur med henblik på anvendelse i Viborg Varmes fjernvarmenet ud til forbrugerne. Projektet omfatter ligeledes etablering af procesopkoblings installationer i eksisterende varmecentral på Randersvej (RAVP). Projektet er opsplittet i 6 delprojekter: E01 - Procestekniske anlæg (udbud afsluttet og kontrakt indgået) E02 - Bygge- og anlægstekniske anlæg (udbud afsluttet og kontrakt indgået) E03 - Fjernvarmetransmissionsledninger (udbud afsluttet og kontrakt indgået) E04 - Akkumuleringstank og buffertanke (udbud afsluttet og kontrakt indgået) E05 - Fjernvarmerørpakke (udbud afsluttet og kontrakt indgået) E06 - 10 kV forbindelseskabel (Nærværende udbud) Nærværende E06 omfatter projektering, levering, transport, installation, test og idriftsættelse af 10 kV mellemspændings kabel samt tilhørende tilbehør til EnergiHub-projektet. Kontrakten er baseret på ABT18. Der henvises desuden til det øvrige udbudsmateriale, som indeholder en uddybende beskrivelse af opgaven.
Vorherige Bekanntmachung: 34088-2026
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud i henhold til forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 46. Denne udbudsform indebærer, at processen er inddelt i to faser: (i) en prækvalifikationsfase samt (ii) en tilbudsfase. I den indledende prækvalifikationsfase kan enhver virksomhed ansøge om prækvalifikation på baggrund af udbudsbekendtgørelsen. Efter udløbet af ansøgningsfristen vil Bygherre udvælge de virksomheder, som er bedst egnede til at afgive tilbud på opgaven. I den efterfølgende tilbudsfase vil de ansøgere, som Bygherre har udvalgt i prækvalifikationsfasen, blive opfordret til at afgive et tilbud på den udbudte opgave.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45232000 Bauarbeiten und zugehörige Arbeiten für Rohrleitungen und Kabelnetze, 71323100 Planung von Stromversorgungssystemen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: E06 - 10 kV-kabel
Beschreibung: Nærværende entreprise E06 - 10 kV-kabel omfatter projektering, levering, transport, installation, test og idriftsættelse af 10 kV mellemspændings kabel samt tilhørende tilbehør til EnergiHub-projektet. Der henvises i øvrigt til det øvrige udbudsmateriale, som indeholder en uddybende beskrivelse af opgavens omfang.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45232000 Bauarbeiten und zugehörige Arbeiten für Rohrleitungen und Kabelnetze, 71323100 Planung von Stromversorgungssystemen