302505-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Kraftfahrzeuge – Kvalifikationsordning på køretøjer
Bekanntmachung über das Bestehen eines Prüfungssystems
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kvalifikationsordning på køretøjer
Beschreibung: Aarhus Vand udbyder hermed en kvalifikationsordning på indkøb af biler og tilhørende serviceaftaler. Ordningen udbydes i henhold til forsyningsvirksomhedsdirektivet. Aarhus Vand ønsker at udskifte den andel af bilparken som kører på fossile brændsler til elbiler hvor dette er muligt. Udskiftningen skal ske løbende over de kommende år. Bilerne er personbiler, kassevogne eller biler med lad og evt. kran, som alle skal anvendes til arbejdskørsel. Kvalifikationsordningens formål er at prækvalificere en række relevante virksomheder, som Aarhus Vand kan invitere til specifikke udbud af biler. Bilerne skal som regel leveres med tilknyttede serviceaftaler. Virksomheder som optages i kvalifikationsordningen, er ikke garanteret aftaler for Aarhus Vand. Når en virksomhed optages på kvalifikationsordningen, kan virksomheden blive inviteret til at afgive tilbud på konkrete udbud på biler. Ved konkrete udbud, udvælger Aarhus Vand blandt de virksomheder, der er optaget på kvalifikationsordningen, hvem der inviteres til at afgive tilbud. Dette sker ud fra virksomhedens referencer.
Interne Kennung: Kvalifikationsordning på køretøjer
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34100000 Kraftfahrzeuge
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34110000 Personenkraftwagen, 34136000 Lieferwagen, 34136100 Leichtlastwagen, 34136200 Kastenwagen, 34144900 Elektrofahrzeuge
5. Los
Los: LOT-0000