2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af hovedentreprise - Helhedsplan for Strandparken afdeling 1
Beschreibung: Den udbudte opgave vedrører renovering og ombygning af Strandparken afd. 1, i Dragør. Adresse: Krudttårnsvej 113-191 og Sdr. Røsevej 28-46, 2791 Dragør Baggrunden for projektet: Strandparken afdeling 1, er en karakteristisk bebyggelse i Dragør, der rummer en lang række åbenlyse kvaliteter. Projektet er et af Danmarks første betonelementbyggerier, men står i dag overfor en gennemgribende renovering, da afdelingen har en del udfordringer. Udfordringerne i Strandparken afdeling 1, ses bl.a. ved skimmelsvamp i boligerne, stort energiforbrug og nedslidte bygningsdele. Helhedsplanen fremtidssikrer Strandparken afd. 1, ved både at renovere bygninger og udearealer og udvide boligudbuddet. Boligselskabet Strandparken Dragør v. Boligkontoret Danmark, Domus Arkitekter, Niras Ingeniører og ZoffmannHolm Landskabsarkitekter har, udarbejdet projektet for en ny helhedsplan. Helhedsplanen blev vedtaget ved beboerafstemning den 9. april 2024. Helhedsplanen er godkendt af Landsbyggefonden og Dragør Kommune. Der er givet byggetilladelse af 21. januar 2026, fra Dragør Kommune. Overordnet består projektet af følgende arbejder • Omdannelse af samtlige boliger i stueetagerne (46 stk.) til tilgængelighedsboliger • Udskiftning af tagkonstruktion inkl. ny bærende tagstålkonstruktion og brandsikring • Etablering af nye isolerede facader udenpå de eksisterende facader, inkl. ny bærende stålkonstruktion • Udskiftning af 184 stk. altaner • Etablering af nye fundamenter om bygningerne • Udskiftning af vinduer og døre • Etablering af nyt ventilationsanlæg til samtlige boliger inkl. nye emhætter • Udskiftning af samtlige installationer og afløb i stueetagerne. Bemærk arbejder i krybekældre. • Udskiftning af stigeledninger til radiatorer • Udskiftning af radiatorer i stueetageboligerne og renovering af radiatorer til 1. og 2. sals boligerne • Etablering af nye eltavler i 1. og 2. sals boligerne • Renovering af kloakker • Renovering af udearealerne inkl. nye affalds- og cykelskure, haver, belægninger, belysning, mm. For en mere detaljeret beskrivelse af opgaven henvises til udbudsmaterialet.
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud, jf. udbudslovens §§ 58-60.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Jf. afsnit 2.1 i denne udbudsbekendtgørelse.