See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Offentligt udbud af vintertjeneste til Gribskov Kommune
Beschreibung: Udbud af Aftale vedr. vintertjeneste i Gribskov Kommune med lastbiler på kørebaner og med traktor på traktorruter. Vintertjenesten udfører snerydning og saltning på kørebaner, herunder parkeringspladser, buslommer, stier, fortove o.l. i Gribskov Kommune, samt bortkørsel af sne. Vintertjenestens omfang er afhængigt af vejret. Den nedenfor anførte volumen er estimater baseret på en gennemsnitlig vinter. Det anførte kan ikke tages som udtryk for en garanteret omsætning på Rammeaftalen. For Lastbil: • 60 udkald til saltning på kørebaner mm. pr. rute (ruterne 1-5) • 50 timer til snerydning på kørebaner mm. pr. lastbil (ruterne 6-10) For Traktor: • 30 udkald til saltning pr. rute (ruterne 11-25) • 50 timer til snerydning pr. rute (ruterne 11-25) Vintertjenesten skal kunne udføres på alle tider af døgnet. Udkald til saltning og snerydning finder fortrinsvis sted uden for normal arbejdstid. Rammeaftalerne indgås med virkning fra 1. oktober 2025 frem til og med 30. april 2029. Den årlige totale volumen på delaftalerne er estimeret til 5.500.000 DKK ekskl. moms, med en samlet anslået værdi på 22.000.000 DKK, og der er fastsat en maksimal volumen på 44.000.000 DKK. Volumen er udelukkende vejledende og baserer sig på historiske tal, hvorfor de ikke kan tages som udtryk for en garanteret fremtidig omsætningsstørrelse.
Interne Kennung: Offentligt udbud af vintertjeneste til Gribskov Kommune
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet er opdelt i to underkategorier, hvor der for hver kategori er en række delaftaler, som hver dækker over en (1) rute. Der kan afgives tilbud på en eller flere af de udbudte delaftaler. Tilbudsgiver skal i ESPD del ll.A. angive, hvilke delaftaler Tilbudsgiver ønsker at afgive tilbud på. Det er valgfrit for Tilbudsgiver at aflevere et ESPD pr. delaftale eller en samlet ESPD for alle delaftaler, Tilbudsgiver ønsker at afgive tilbud på. Tilbudsgiver afgiver et tilbud i form af Rammeaftalebilag 6 – Tilbudsliste – Lastbil og/eller Rammeaftalebilag 7 – Tilbudsliste – Traktor, uanset hvor mange delaftaler Tilbudsgiver ønsker at afgive tilbud på.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90600000 Reinigung und Sanierung des städtischen und ländlichen Raumes, und zugehörige Dienstleistungen, 90620000 Schneeräumung, 90630000 Glatteisbeseitigung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Rute 1 - Lastbil - Saltning
Beschreibung: Vintertjeneste med lastbil, omfattende kørsel med saltspreder og sneplov. For hver lastbilrute er angivet mængde, som skal saltes, og hvad materiel der stilles til rådighed for udførelse af arbejdet jf. Rammeaftalebilag 5 - "Fakta om materiel og ruter".
Interne Kennung: Rute 1 - Lastbil - Saltning
Los: LOT-0002
Titel: Rute 2 - Lastbil - Saltning
Beschreibung: Vintertjeneste med lastbil, omfattende kørsel med saltspreder og sneplov. Vintertjeneste med lastbil, omfattende kørsel med saltspreder og sneplov. For hver lastbilrute er angivet mængde, som skal saltes, og hvad materiel der stilles til rådighed for udførelse af arbejdet jf. Rammeaftalebilag 5 - "Fakta om materiel og ruter".
Interne Kennung: Rute 2 - Lastbil - Saltning
Los: LOT-0003
Titel: Rute 3 - Lastbil - Saltning
Interne Kennung: Rute 3 - Lastbil - Saltning
Los: LOT-0004
Titel: Rute 4 - Lastbil - Saltning
Interne Kennung: Rute 4 - Lastbil - Saltning
Los: LOT-0005
Titel: Rute 5 - Lastbil - Saltning
Interne Kennung: Rute 5 - Lastbil - Saltning
Los: LOT-0006
Titel: Rute 6 - Lastbil - Snerydning
Beschreibung: Vintertjeneste med lastbil, omfattende kørsel med sneplov. For lastbil ruterne 6 - 10 er angivet mængde, som skal sneryddes, og hvad materiel der stilles til rådighed for udførelse af arbejdet jf. Rammeaftalebilag 5 - "Fakta om materiel og ruter".
Interne Kennung: Rute 6 - Lastbil - Snerydning
Los: LOT-0007
Titel: Rute 7 - Lastbil - Snerydning
Interne Kennung: Rute 7 - Lastbil - Snerydning
Los: LOT-0008
Titel: Rute 8 - Lastbil - Snerydning
Interne Kennung: Rute 8 - Lastbil - Snerydning
Los: LOT-0009
Titel: Rute 9 - Lastbil - Snerydning
Interne Kennung: Rute 9 - Lastbil - Snerydning
Los: LOT-0010
Titel: Rute 10 - Lastbil - Snerydning
Interne Kennung: Rute 10 - Lastbil - Snerydning
Los: LOT-0011
Titel: Rute 11 - Traktor - Saltning og snerydning
Beschreibung: Vintertjeneste med traktor omfattende saltning og snerydning. For hver traktorrute er angivet længder, som skal saltes, og hvad materiel der stilles til rådighed for udførelse af arbejdet jf. Rammeaftalebilag 5 - "Fakta om materiel og ruter".
Interne Kennung: Rute 11 - Traktor - Saltning og snerydning
Los: LOT-0012
Titel: Rute 12 - Traktor - Saltning og snerydning
Interne Kennung: Rute 12 - Traktor - Saltning og snerydning
Los: LOT-0013
Titel: Rute 13 - Traktor - Saltning og snerydning
Interne Kennung: Rute 13 - Traktor - Saltning og snerydning
Los: LOT-0014
Titel: Rute 14 - Traktor - Saltning og snerydning
Interne Kennung: Rute 14 - Traktor - Saltning og snerydning
Los: LOT-0015
Titel: Rute 15 - Traktor - Saltning og snerydning
Interne Kennung: Rute 15 - Traktor - Saltning og snerydning
Los: LOT-0016
Titel: Rute 16 - Traktor - Saltning og snerydning
Interne Kennung: Rute 16 - Traktor - Saltning og snerydning
Los: LOT-0017
Titel: Rute 17 - Traktor - Saltning og snerydning
Interne Kennung: Rute 17 - Traktor - Saltning og snerydning
Los: LOT-0018
Titel: Rute 18 - Traktor - Saltning og snerydning
Interne Kennung: Rute 18 - Traktor - Saltning og snerydning
Los: LOT-0019
Titel: Rute 19 - Traktor - Saltning og snerydning
Interne Kennung: Rute 19 - Traktor - Saltning og snerydning
Los: LOT-0020
Titel: Rute 20 - Traktor - Saltning og snerydning
Interne Kennung: Rute 20 - Traktor - Saltning og snerydning
Los: LOT-0021
Titel: Rute 21 - Traktor - Saltning og snerydning
Interne Kennung: Rute 21 - Traktor - Saltning og snerydning
Los: LOT-0022
Titel: Rute 22 - Traktor - Saltning og snerydning
Interne Kennung: Rute 22 - Traktor - Saltning og snerydning
Los: LOT-0023
Titel: Rute 23 - Traktor - Saltning og snerydning
Interne Kennung: Rute 23 - Traktor - Saltning og snerydning
Los: LOT-0024
Titel: Rute 24 - Traktor - Saltning og snerydning
Interne Kennung: Rute 24 - Traktor - Saltning og snerydning
Los: LOT-0025
Titel: Rute 25 - Traktor - Saltning og snerydning
Interne Kennung: Rute 25 - Traktor - Saltning og snerydning